Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Dvacet let oslavila radnice na Slunečním náměstí

Budova radnice Prahy 13 byla slavnostně otevřena 2. června 2003. Městská část tak dostala své první důstojné sídlo, které do té doby nahrazovala provizoria v panelákových bytech. Nová budova byla pro svůj překvapivý tvar zanedlouho místními přejmenována na „laskonku“. Jako každá nová stavba vzbudila i nová radnice rozruch, ale dnes obyvatelé Prahy 13 futuristický objekt berou jako naprosto samozřejmou součást veřejného prostoru. V rámci výročí se 14. června konal Den otevřených dveří a desítky zájemců tak nahlédli do prostor radnice, které nejsou běžně přístupné.

Budova radnice, která byla oprávněně nominována do soutěže Stavba roku 2003, není zajímavá jen svým neobvyklým oválným tvarem, kovovým povrchem, prostorným atriem nebo věží s hodinami. Ještě pozoruhodnější je, jak se v tomto klenotu moderní architektury snoubí neokázalá elegance s praktickou funkčností.

Centrem dění je prosvětlené atrium vysoké tři podlaží. V jeho přízemí návštěvník najde podatelnu, informace a všechny nejfrekventovanější přepážky úřadu, kromě toho ale slouží jako prostor pro výstavy nebo koncerty. Polyfunkční je i zasedací místnost zastupitelstva, která plní současně roli obřadní síně, divadelního či koncertního sálu. Celá budova je vzdušná, bezbariérová a vstřícná vůči rodičům s malými dětmi. Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Miloš Haase, který s týmem spolupracovníků projekt vypracoval.

„Když jsem se stal starostou v roce 2002, byla budova radnice rozestavěná. Dokončit stavbu byla pro mne tenkrát obrovská výzva a z dnešního pohledu velmi cenná zkušenost. Do výstavby bylo zapojeno neuvěřitelné množství skvělých lidí i firem, na kterých bylo na první pohled vidět nadšení pro věc, a hlavně vysoká míra profesionality. Postavit devíti podlažní budovu na zelené louce a nad trasou metra za dva roky nebylo vůbec jednoduché, jako u každé stavby se musely řešit nejrůznější komplikace a futuristický vzhled navíc vzbuzoval velké diskuse mezi obyvateli. S odstupem dvaceti let je více než zřejmé, že projektanti i stavaři odvedli skvělou práci. Přeji radnici, jejím klientům, zaměstnancům i návštěvníkům mnoho dalších úspěšných let a příjemná setkání,“ řekl starosta David Vodrážka.

Autor: Alo

Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Dnes v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Včera v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

Včera ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Praha 15 vyhlásila výběrové řízení na pracovní pozici

16. května 2024 ve 22:02

Městská část Praha 15 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa „sociální pracovník OSPOD – OSP".

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

V Praze 9 se bude tančit

16. května 2024 ve 13:29

Začátkem roku proběhlo setkání občanů z rozvojových Vysočan v Colben centru s místostarostkou Kamilou Matějkovou. Tématem byl plácek kolem budovy Afi City a jeho využití.

Přehled plánovaných výluk vody na 21. týden

16. května 2024 ve 12:45

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Vyšehradský hřbitov: Komentovaná prohlídka

16. května 2024 ve 12:14

Poznejte v úterý 28. května v 17 hodin poslední místa odpočinku Karla Čapka, Antonína Dvořáka, Boženy Němcové a dalších. Prohlédněte si jedinečnou galerii náhrobků a významná díla českých sochařů.

Praha 4 zve na knižní malotrh

16. května 2024 v 09:26

Druhý ročník knižního Malotrhu v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Den otevřených lesů

15. května 2024 v 19:59

V sobotu 18. května se koná další ročník Dne otevřených lesů. Otevřené budou i pražské lesy – jako každý den 365 dní v roce. Tentokrát ale na vás podél oblíbených vycházkových tras budou čekat kvízové stezky.

Výstava: Má vlast cestami proměn na Komenského náměstí

15. května 2024 ve 13:35

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16. května ve 14 hodin na Komenského náměstí v Praze 3 za hudebního doprovodu studentů místní hudební školy.

Další články
Nahoru