Dnes Sobota - zatazeno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dvacet let od povodní v Praze připomene výstava na Kampě
9 srp
22 zář
Výstavy
Velká voda zasáhla Prahu i v roce 2013, to už bylo město lépe chráněno. Foto: archiv

Dvacet let od povodní v Praze připomene výstava na Kampě

9. 8. 2022 - 22. 9. 2022
V srpnu 2002 postihly Česko povodně. Velká voda, která tehdy přišla i do Prahy, způsobila jen na městském majetku škody za téměř 30 miliard korun. Rozsahem a důsledky byla nejničivější povodní v novodobé historii, na území hlavního města nedošlo v přímé souvislosti s povodní ke ztrátám na životech. Velkou vodu připomene fotografická výstava „20 let od povodní“, která bude od 9. srpna do 22. září volně přístupná v parku Kampa v sousedství Sovových mlýnů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Expozice připomene, co se před dvaceti lety v metropoli událo. Některá místa představí v kontrastu „tehdy a dnes“, jiné fotografie zachycují okamžiky záchrany evakuovaných obyvatel a také zvířat z pražské zoo. 

Ničivá povodeň v Praze trvala celkem 12 dní. Zasáhla 5,8 procenta rozlohy města. Evakuováno muselo být téměř 50 000 obyvatel. Byla značně paralyzována veřejná doprava. Došlo k zaplavení osmnácti stanic metra a po povodni bylo uzavřeno 25 stanic a 17 kilometrů tunelů, podzemka byla v plném rozsahu zprovozněna až po sedmi měsících.

V roce 2002 byla v Praze vybudována pouze první etapa protipovodňových opatření na pravém břehu Vltavy v délce 909,4 metru. Mobilní hrazení sice zabránila vylití řeky do ulic, voda se ale dostala do Starého Města kanalizační sítí.

Od roku 2003 se protipovodňová ochrana Prahy rozrostla o další místa po obou březích Vltavy.  Celková délka protipovodňových opatření je nyní 19,3 kilometru. Zahrnuje to zemní valy, pevné betonové stěny a mobilní hrazení.

Délka tohoto hrazení je 6,8 kilometru, výška se pohybuje v rozmezí od dvaceti centimetrů do 6,3 metru. Pod všemi protipovodňovými liniemi jsou vybudovány vodotěsné železobetonové, štětovnicové či jílocementové stěny do hloubky nepropustného podloží, v některých místech až 12 metrů hluboké.

Z dalších protipovodňových opatření to bylo vybudování pojízdného tabulového uzávěru Čertovky, postavena byla čerpací stanice Libeň a protipovodňový uzávěr přístavů a přítoku Rokytky, byla provedena opatření na kanalizační síti ve všech dotčených oblastech, stanice metra v záplavových územích mají individuální protipovodňová opatření.

Letos byla dokončena další etapa opatření v Troji, aktuálně se pracuje na Zbraslavi a v Radotíně, v plánu je opatření v Parku Maniny. K vybudování protipovodňové ochrany Zoo Praha zatím nedošlo, je to v plánu.


Autor: puc

Víkendová výstava andulek

Včera v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

Včera v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

Století mučedníků. Výstava představí křesťany, kteří se stali obětmi totalitních režimů

21. září 2022 v 09:58

V pátek 23. září začne v Ambitu kláštera františkánů u Panny Marie Sněžné putovní výstava Století mučedníků (Century of Martyrs), která představuje osobnosti z různých evropských států, které zasvětily svůj život službě Bohu, lidem a společnosti. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské...

Kreslířka Bára z Nikolajky představí svůj nový projekt Barbora Sika

21. září 2022 v 09:44

Výrazná kreslířka Bára z Nikolajky představí na letošní výstavě Designblok svůj nový projekt Barbora Sika. Svou kolekci abstraktních maleb CirkLES uvede společně s nábytkářským duem BUDU. Instalace s mottem „Je to jen o úhlu pohledu“ oslaví svou vernisáž...

Festival volného času Prahy 13: Výstava hub v obřadní síni radnice

20. září 2022 ve 12:07

Česká mykologická společnost pořádá v obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí výstavu hub doplněnou soutěžemi pro děti a osvětovými přednáškami.

Vernisáž umělecké instalace: Dvě barevná vychýlení – Štěpán Málek

20. září 2022 v 08:33

Projekt Štěpána Málka Dvě vychýlení v barvě situovaný na podesty schodiště před Volnočasovým centrem H55 v Hloubětíně je inspirován kouzlem pohledového betonu, betonu jako materiálu, který nemusí být jen čímsi strohým a industriálním.

Výstava obrazů od umělců s mentálním postižením v Sovových mlýnech

18. září 2022 v 09:27

Každý může být umělcem. To je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa.

Léna Brauner vystaví plátna z posledních dvou let

17. září 2022 v 10:11

Pouze tři dny, 25., 26 a 27. září, bude v Pražské tržnici k vidění doposud největší výstava umělkyně Lény Brauner s názvem Léna Brauner, hala č. 13.

Vlakem do stanice Budoucnost

16. září 2022 v 07:59

V rámci Evropského týdne mobility se ve dnech 20. až 22. září seznámíte na jednotlivých místech Prahy s rozvojovými záměry železnice v Praze a okolí. 

Výstava hub na farní zahradě

12. září 2022 ve 21:08

Hanspaulská výstava hub se už počtvrté koná v sobotu 17. září na farní zahradě u sv. Matěje v Praze 6. Součástí programu je také beseda, poradna, ochutnávka a letos možná i překvapení od mistra kuchaře. Vstup volný.  

Praha 5: Street Art Festival

12. září 2022 v 11:56

V Praze 5 se představí street-artové umění. Na několikametrových plátnech uvidíte díla Davida Strauzze, Jana Brenka, Maxima a dalších.

Praha 5: Výstava věnovaná umění Street Artu

11. září 2022 v 11:21

Ve čtvrtek 15. září bude na náměstí 14. října v Praze 5 přímo před kostelem svatého Václava slavnostně zahájena druhá zastávka akce věnované umění Street Artu, na kterém se představí 10 umělců z České republiky a Itálie, aby tím zpečetili pakt přátelství mezi městem Pistoia a městskou částí Praha...

Připomeňte si 20 let od povodní se složkami IZS

11. září 2022 v 11:14

Přijďte si užít v neděli 18. září na Slovanský ostrov akci věnovanou letošnímu výročí 20 let od povodní. Od 11 do 19 hodin zde na vás čekají ukázky techniky a činnosti složek Integrovaného záchranného systému, soutěže o zajímavé ceny, hudební vystoupení a další doprovodný program pro dospělé...

Další články
Nahoru