Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Dvacet let od povodní v Praze připomene výstava na Kampě
9 srp
22 zář
Výstavy
Velká voda zasáhla Prahu i v roce 2013, to už bylo město lépe chráněno. Foto: archiv

Dvacet let od povodní v Praze připomene výstava na Kampě

9. 8. 2022 - 22. 9. 2022
V srpnu 2002 postihly Česko povodně. Velká voda, která tehdy přišla i do Prahy, způsobila jen na městském majetku škody za téměř 30 miliard korun. Rozsahem a důsledky byla nejničivější povodní v novodobé historii, na území hlavního města nedošlo v přímé souvislosti s povodní ke ztrátám na životech. Velkou vodu připomene fotografická výstava „20 let od povodní“, která bude od 9. srpna do 22. září volně přístupná v parku Kampa v sousedství Sovových mlýnů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Expozice připomene, co se před dvaceti lety v metropoli událo. Některá místa představí v kontrastu „tehdy a dnes“, jiné fotografie zachycují okamžiky záchrany evakuovaných obyvatel a také zvířat z pražské zoo. 

Ničivá povodeň v Praze trvala celkem 12 dní. Zasáhla 5,8 procenta rozlohy města. Evakuováno muselo být téměř 50 000 obyvatel. Byla značně paralyzována veřejná doprava. Došlo k zaplavení osmnácti stanic metra a po povodni bylo uzavřeno 25 stanic a 17 kilometrů tunelů, podzemka byla v plném rozsahu zprovozněna až po sedmi měsících.

V roce 2002 byla v Praze vybudována pouze první etapa protipovodňových opatření na pravém břehu Vltavy v délce 909,4 metru. Mobilní hrazení sice zabránila vylití řeky do ulic, voda se ale dostala do Starého Města kanalizační sítí.

Od roku 2003 se protipovodňová ochrana Prahy rozrostla o další místa po obou březích Vltavy.  Celková délka protipovodňových opatření je nyní 19,3 kilometru. Zahrnuje to zemní valy, pevné betonové stěny a mobilní hrazení.

Délka tohoto hrazení je 6,8 kilometru, výška se pohybuje v rozmezí od dvaceti centimetrů do 6,3 metru. Pod všemi protipovodňovými liniemi jsou vybudovány vodotěsné železobetonové, štětovnicové či jílocementové stěny do hloubky nepropustného podloží, v některých místech až 12 metrů hluboké.

Z dalších protipovodňových opatření to bylo vybudování pojízdného tabulového uzávěru Čertovky, postavena byla čerpací stanice Libeň a protipovodňový uzávěr přístavů a přítoku Rokytky, byla provedena opatření na kanalizační síti ve všech dotčených oblastech, stanice metra v záplavových územích mají individuální protipovodňová opatření.

Letos byla dokončena další etapa opatření v Troji, aktuálně se pracuje na Zbraslavi a v Radotíně, v plánu je opatření v Parku Maniny. K vybudování protipovodňové ochrany Zoo Praha zatím nedošlo, je to v plánu.


Autor: puc

Dagmar Šubrtová: Ze světla do tmy, ze tmy do světla

Dnes v 08:46

V galerii Jilská 14 v Praze 1 vystavuje svá díla sochařka Dagmar Šubrtová. Pro její tvorbu jsou charakteristické důrazy na historické a sociální přesahy daného místa.

Výstava: Historie a současnost Prahy 4

12. září 2023 v 10:57

Výstava ve foyer radnice Prahy 4 na Antala Staška 80b u metra Budějovická od 12. září do 15. října představuje celou lokalitu od prvních zmínek o současných částech Prahy 4 až po dobu současnou.

Dientzenhoferova Portheimka ukazuje osudy barokního klenotu Smíchova

11. září 2023 ve 14:11

Expozice, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Pro veřejnost je otevřena od 7. září až do...

Výstava andulek v botanické zahradě

10. září 2023 v 06:16

Výstava andulek se v botanické zahradě koná 16.-17. září.

Výstava: Fotím, tedy jsem

9. září 2023 v 16:26

Pod tímto názvem najdete v Galerii 14 na Černém Mostě výstavu fotografií publicisty a bývalého šéfredaktora Listů Prahy 14 Jaroslava Šmída. S focením začal právě v tomto radničním zpravodaji, ve kterém byly uveřejněny stovky jeho fotografií.

Fotografie požáru a ohořelé artefakty ukáže výstava Síla ohně

6. září 2023 ve 13:39

Dřevěné sloupy vystavené požáru při teplotě 850 °C, originál studentské pece, v níž pokusy s ohněm probíhají, desítky fotografií hoření, nejmenší hasicí zařízení na světě a mnoho dalšího. Výstava, již připravili specialisté Fakulty stavební ČVUT v oblasti požární bezpečnosti staveb spolu...

Výstava: Nelámejte hůl nad svými potomky, když jsou sví

3. září 2023 v 09:28

Vernisáž výstavy obrazů Jana Zrzavého ze soukromých sbírek s názvem „Nelámejte hůl nad svými potomky, když jsou sví”, se uskuteční ve středu 6.září v 18 hodin v 3Kino Art Pasáži ve Vodičkově ulici 30 v Praze 1.

Muzeum Prahy zve na výstavu „Koláže v zahradě. Ikonické domy světa.“

1. září 2023 v 11:23

Projekt fotografky a kolážistky Jitky Kopejtkové je letos inspirovaný mezinárodní architektonickou konferencí Iconic Houses 2023, která se v květnu konala v České republice. Výstava představuje koláže více než sedmdesáti umělců, z nichž čtyřicet pochází ze zahraničí. Vstup do zahrady Rothmayerovy...

Výstava Michaely Červené

27. srpna 2023 v 10:17

První samostatná pražská výstava Michaely Červené (*1997) Piemonte je nazvaná podle regionu v severní Itálii poblíž Turína, kde letos na přelomu jara a léta pobývala na čtyřměsíční stáži.

Zdena Šafka: Hlavy, mosty, kapradí

24. srpna 2023 v 10:54

Výstava malířky a textilní výtvarnice Zdeny Šafky ve Ville Pellé v Praze 6 má ambici zachytit a vystavit všechny podstatné malířské periody a také textilní práce této umělkyně, je tedy svého druhu náznakovou retrospektivou.

Výstava bonsají

21. srpna 2023 ve 13:07

Vedle výstavy exotického ptactva můžete v Botanické zahradě Na Slupi navštívit také výstavu bonsají.

Další články
Nahoru