Dnes Neděle - oblacno -1°C
Zítra Pondělí - polojasno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Dvacet let od povodní v Praze připomene výstava na Kampě
9 srp
22 zář
Výstavy
Velká voda zasáhla Prahu i v roce 2013, to už bylo město lépe chráněno. Foto: archiv

Dvacet let od povodní v Praze připomene výstava na Kampě

9. 8. 2022 - 22. 9. 2022
V srpnu 2002 postihly Česko povodně. Velká voda, která tehdy přišla i do Prahy, způsobila jen na městském majetku škody za téměř 30 miliard korun. Rozsahem a důsledky byla nejničivější povodní v novodobé historii, na území hlavního města nedošlo v přímé souvislosti s povodní ke ztrátám na životech. Velkou vodu připomene fotografická výstava „20 let od povodní“, která bude od 9. srpna do 22. září volně přístupná v parku Kampa v sousedství Sovových mlýnů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Expozice připomene, co se před dvaceti lety v metropoli událo. Některá místa představí v kontrastu „tehdy a dnes“, jiné fotografie zachycují okamžiky záchrany evakuovaných obyvatel a také zvířat z pražské zoo. 

Ničivá povodeň v Praze trvala celkem 12 dní. Zasáhla 5,8 procenta rozlohy města. Evakuováno muselo být téměř 50 000 obyvatel. Byla značně paralyzována veřejná doprava. Došlo k zaplavení osmnácti stanic metra a po povodni bylo uzavřeno 25 stanic a 17 kilometrů tunelů, podzemka byla v plném rozsahu zprovozněna až po sedmi měsících.

V roce 2002 byla v Praze vybudována pouze první etapa protipovodňových opatření na pravém břehu Vltavy v délce 909,4 metru. Mobilní hrazení sice zabránila vylití řeky do ulic, voda se ale dostala do Starého Města kanalizační sítí.

Od roku 2003 se protipovodňová ochrana Prahy rozrostla o další místa po obou březích Vltavy.  Celková délka protipovodňových opatření je nyní 19,3 kilometru. Zahrnuje to zemní valy, pevné betonové stěny a mobilní hrazení.

Délka tohoto hrazení je 6,8 kilometru, výška se pohybuje v rozmezí od dvaceti centimetrů do 6,3 metru. Pod všemi protipovodňovými liniemi jsou vybudovány vodotěsné železobetonové, štětovnicové či jílocementové stěny do hloubky nepropustného podloží, v některých místech až 12 metrů hluboké.

Z dalších protipovodňových opatření to bylo vybudování pojízdného tabulového uzávěru Čertovky, postavena byla čerpací stanice Libeň a protipovodňový uzávěr přístavů a přítoku Rokytky, byla provedena opatření na kanalizační síti ve všech dotčených oblastech, stanice metra v záplavových územích mají individuální protipovodňová opatření.

Letos byla dokončena další etapa opatření v Troji, aktuálně se pracuje na Zbraslavi a v Radotíně, v plánu je opatření v Parku Maniny. K vybudování protipovodňové ochrany Zoo Praha zatím nedošlo, je to v plánu.


Autor: puc

Poutnice v díle malíře Petra Pavlíka na výstavě v bazilice sv. Ludmily

3. února 2023 v 17:15

Do baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 můžete přijít obdivovat nejen interiér novogotického kostela, ale i výstavy soudobých umělců.

Vysočanská Véčka: Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel

3. února 2023 v 11:40

Výstava na Chvalském zámku představuje fantastický a tajuplný svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků. Vtahuje do říše tvůrčí fantazie a oslavuje lidskou tvořivost a řemeslo, na které si můžeme sáhnout. Připomíná krásu a poctivost umění vytvořeného vlastníma rukama a...

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Výstava: Václav Benedikt v Galerii 9

2. února 2023 v 09:34

Výstavu Václava Benedikta najdete od dnešního dne v Galerii 9 na vysočanské radnici.

Martin Němec zve na koncert a na vernisáž výstavy

31. ledna 2023 v 10:36

Martin Němec, výtvarník a hudebník zve na koncert své kapely Lili Marlene v Malostranské besedě v pondělí 6. února a hned v následujícím dni 7. února na vernisáž výstavy jeho děl v Cafe Jericho.

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba.  Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Zelená města budoucnosti představí výstava

17. ledna 2023 v 18:32

Studentky a studenti nizozemského architekta a urbanisty Winyho Maase z ateliéru MVRDV, který v akademickém roce 2022/2023 působí jako hostující profesor na Fakultě architektury ČVUT, představí své práce na výstavě Biotopia. Jak by mohla vypadat velká města budoucnosti, jejichž infrastrukturu...

Pragovka Gallery zahájí tři nové výstavy

15. ledna 2023 v 07:46

Ve čtvrtek 19. ledna v 18 hodin zahájí Pragovka Gallery na synchronizovaných vernisážích tři nové výstavy. V prostoru Pragovka Gallery / Rear uvidí návštěvníci výstavní projekt lotyšské umělkyně Laimdoty Malle nazvaný Ooze.  Ostatní přízemní prostory Pragovka Gallery budou patřit skupinové výstavě...

Výstava Pištěk & Pištěk prodloužena

11. ledna 2023 v 15:18

Výstava Pištěk & Pištěk dva světy v Galerii Villa Pellé, která poprvé společně představuje tvorbu Theodora Pištěka a jeho syna Jana, je pro velký zájem prodloužena.

Kdo hledá, najde. Výstava Isabely Skokanové

10. ledna 2023 v 17:22

V Galerii 9 v historické budově vysočanské radnice je ode dneška volně přístupná výstava Kdo hledá, najde Isabely Skokanové, keramičky, kreslířky, malířky, a učitelky výtvarné výchovy a matematiky.

Tváře žen. Výstava v Goethe-Institutu

6. ledna 2023 v 18:38

V Goethe-Institutu je do konce ledna k vidění fotografická výstava Tváře žen. Ukazuje režisérky, umělkyně, vědkyně či překladelky, které institut v uplynulém roce navštívily, aby se zapojily do kulturních akcí věnovaných podpoře rovnoprávnosti žen (nejen)...

Další články
Nahoru