dnes
Úterý - jasno
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Dva mladí samci puštíků vyrazili z Prahy do Rakouska zachránit skomírající populaci
Mláďata puštíků bělavých obohatila v minulosti populaci na Šumavě. Foto: Ivan Dudáček

Dva mladí samci puštíků vyrazili z Prahy do Rakouska zachránit skomírající populaci

Dva samci největší české sovy zamířili z pražské zoo do Rakouska. Jejich úkolem je zachránit tamější divokou populaci, která skomírá. V minulosti se pražské odchovy puštíků bělavých vypouštěly do přírody Šumavy.

Dvojice mladých samců cestovala do rakouské záchranné stanice Richard Faust Centre v Haringsee minulý týden. Okamžitě po příjezdu obydlil každý ze samců vlastní voliéru.

„Naši samci jsou geneticky velmi cenní, a tak se rakouští kolegové rozhodli ponechat si je pro chov a do volnosti vypouštět jejich mláďata,“ vysvětluje kurátor ptáků Antonín Vaidl. Jeden ze samců získal partnerku z divočiny Slovinska, samice druhého pochází z přírody Rakouska.

Potomkové pražských puštíků by měli pomoci vytvořit most mezi jednotlivými populacemi karpatského poddruhu puštíka bělavého. Zejména populace v Rakousku je v současnosti silně fragmentovaná.

pustici-nahled

A. Vaidl (uprostřed) předává dva samce puštíka

Vaidl a jeho tým nabídli dvojici sov do Rakouska po letech úspěšných vysazování pražských mláďat na Šumavě. Tam v současnosti žije zhruba dvacet párů této mimořádné sovy.

Chovný pár zasedl krátce po transportu mláďat do Rakouska opět hnízdit. Díky odchovaným mláďatům bude Zoo Praha puštíky bělavé podporovat i nadále. Do přírody přitom vrací také další české sovy, sýčky obecné nebo sovy pálené.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru