dnes
Pondělí - skorojasno
-1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Dva kandidáti na prezidenta by zrušili kontroly na Pražském hradě. Ten se k tomu nechystá
Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Foto: archiv

Dva kandidáti na prezidenta by zrušili kontroly na Pražském hradě. Ten se k tomu nechystá

Je to rok, co Správa Pražského hradu zavedla u všech vstupů do areálu nejnavštěvovanější památky v zemi bezpečnostní kontroly. Reagovala tak na teroristické útoky v Evropě. Michal Horáček a Jiří Drahoš, kteří se budou příští rok snažit překazit Miloši Zemanovi ve volbách obhajobu prezidentského mandátu, by kontroly, před kterými se tvoří fronty, okamžitě zrušili. Hrad o tom neuvažuje.

„Zrušení kontrolních rámů na Hradě bude mým prvním krokem. Hrad v 21. století nemá sloužit k tomu, aby se v něm někdo opevňoval. Navíc pokud něco skutečně přitahuje teroristy, jsou to fronty, které dnes na Hradě vznikají. Nechci mít na svědomí životy nevinných lidí,“ uvedl kandidát na prezidenta republiky Michal Horáček na webových stránkách 100dni.cz, kde předkládá veřejnosti sliby, které hodlá splnit během prvních sto dnů ve funkci.

Otevření Pražského hradu veřejnosti slibuje i Jiří Drahoš, který je podle aktuálních průzkumů považován za spolufavorita volby a největšího soupeře Miloše Zemana. „Hrad musí být místem přátelským, místem, kde to žije. Chci proto zrušit nedůstojné a nepraktické kontroly u vstupních bran a co nejvíce hradního prostoru využít k výstavám a akcím pro rodiny,“ sdělil na svých stránkách www.jiridrahos.cz.

Jak uvedl před měsícem v tiskové zprávě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, bezpečnostní složky na základě analýzy aktuálních rizik i nadále doporučují pokračovat v preventivních bezpečnostních kontrolách osob při vstupu do areálu Pražského hradu.

Anketa

Měly by podle vás být zrušeny bezpečnostní kontroly u vstupů na Pražský hrad?

30.6%
(30.6%)
69.4%
(69.4%)
Oslovené bezpečnostní složky na základě analýzy aktuálních rizik i nadále doporučují pokračovat v preventivních bezpečnostních kontrolách osob, které provádí na základě svých povinností a oprávnění Policie ČR. Zároveň se všechny instituce zajišťující provoz Pražského hradu shodují na nutnosti, aby bezpečnostní opatření byla účinná a pro návštěvníky co nejméně obtěžující.

„Pražský hrad zůstává průchozí a žádná jeho část se neuzavírá veřejnosti. Naopak, bude pokračovat program zpřístupňování dříve uzavřených částí Hradu, včetně dosud nikdy neotevřených prostor takzvaného Masarykova bytu využívaných prezidentem republiky,“ sdělil Ovčáček.


Manažerem volební kampaně Pirátů před podzimními volbami v Praze bude Štěpán Štrébl, který stojí za sněmovním úspěchem

Dnes v 11:28

Piráti navazují na úspěšnou spolupráci s mužem, který před loňskými volbami do Sněmovny zviditelnil stranu kampaní s vězeňským autobusem. Pražským volebním manažerem bude opět Štěpán Štrébl, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení.

Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Další články
Nahoru