dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Dva kandidáti na prezidenta by zrušili kontroly na Pražském hradě. Ten se k tomu nechystá
Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Foto: archiv

Dva kandidáti na prezidenta by zrušili kontroly na Pražském hradě. Ten se k tomu nechystá

Je to rok, co Správa Pražského hradu zavedla u všech vstupů do areálu nejnavštěvovanější památky v zemi bezpečnostní kontroly. Reagovala tak na teroristické útoky v Evropě. Michal Horáček a Jiří Drahoš, kteří se budou příští rok snažit překazit Miloši Zemanovi ve volbách obhajobu prezidentského mandátu, by kontroly, před kterými se tvoří fronty, okamžitě zrušili. Hrad o tom neuvažuje.

„Zrušení kontrolních rámů na Hradě bude mým prvním krokem. Hrad v 21. století nemá sloužit k tomu, aby se v něm někdo opevňoval. Navíc pokud něco skutečně přitahuje teroristy, jsou to fronty, které dnes na Hradě vznikají. Nechci mít na svědomí životy nevinných lidí,“ uvedl kandidát na prezidenta republiky Michal Horáček na webových stránkách 100dni.cz, kde předkládá veřejnosti sliby, které hodlá splnit během prvních sto dnů ve funkci.

Otevření Pražského hradu veřejnosti slibuje i Jiří Drahoš, který je podle aktuálních průzkumů považován za spolufavorita volby a největšího soupeře Miloše Zemana. „Hrad musí být místem přátelským, místem, kde to žije. Chci proto zrušit nedůstojné a nepraktické kontroly u vstupních bran a co nejvíce hradního prostoru využít k výstavám a akcím pro rodiny,“ sdělil na svých stránkách www.jiridrahos.cz.

Jak uvedl před měsícem v tiskové zprávě mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, bezpečnostní složky na základě analýzy aktuálních rizik i nadále doporučují pokračovat v preventivních bezpečnostních kontrolách osob při vstupu do areálu Pražského hradu.

Anketa

Měly by podle vás být zrušeny bezpečnostní kontroly u vstupů na Pražský hrad?

30.6%
(30.6%)
69.4%
(69.4%)
Oslovené bezpečnostní složky na základě analýzy aktuálních rizik i nadále doporučují pokračovat v preventivních bezpečnostních kontrolách osob, které provádí na základě svých povinností a oprávnění Policie ČR. Zároveň se všechny instituce zajišťující provoz Pražského hradu shodují na nutnosti, aby bezpečnostní opatření byla účinná a pro návštěvníky co nejméně obtěžující.

„Pražský hrad zůstává průchozí a žádná jeho část se neuzavírá veřejnosti. Naopak, bude pokračovat program zpřístupňování dříve uzavřených částí Hradu, včetně dosud nikdy neotevřených prostor takzvaného Masarykova bytu využívaných prezidentem republiky,“ sdělil Ovčáček.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru