Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Dva bytové domy na Černém Mostě dostanou vlastní výrobnu elektrické energie

Praha v rámci pilotního projektu nechá na střechách vybraných budov ve svém majetku instalovat fotovoltaické elektrárny. Hlavní město tím chce přispívat k ochraně životního prostředí, zároveň ušetří odběratelé z řad místních obyvatel.

„Tento pilotní projekt by měl přispět k naplňování klimatického závazku a identifikovat jednotlivá opatření, která mají potenciál snižovat uhlíkovou stopu města.  Jde o projekt tzv. lokální distribuční soustavy v místě energetické spotřeby, kdy se na střechy jednotlivých objektů nainstalují fotovoltaické elektrárny, a vyrobená elektřina se distribuuje a spotřebovává přímo v místě výroby. Vzhledem k tomu, že se jedná o bytové domy, je zde zajištěn dostatečný počet odběratelů i při plném potenciálním výkonu elektrárny. Vyrábí a spotřebovává se tak zelená elektřina rovnou na jednom místě. Kromě toho že šetříme životní prostředí, šetříme i v peněženkách odběratelů, protože za tuto elektřinu nebude nutno platit poplatek za distribuci,“ uvádí radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

Magistrát pro tento záměr vytipoval dva bytové domy ve svém majetku, které se nacházejí v Bobkově ulici na Černém Mostě. Na každém z nich nechá nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu o jednotkovém výkonu zhruba 10 kWp. Kromě toho v bytech, které o účast v projektu projeví zájem, bude umístěn inteligentní elektroměr. Nájemci zároveň uzavřou s dosavadním dodavatelem novou smlouvu o dodávce zbývající elektřiny, kterou už nepokryje místní výrobna.

Pilotní projekt se uskuteční příští rok. Náklady na jeho realizaci formou veřejné zakázky zahrnující přípravu projektové dokumentace, provedení instalace fotovoltaických systémů, průběžný monitoring a následně i vyhodnocení se odhadují na 1,9 až 3,5 milionu korun bez DPH a bude je hradit magistrát. Na celém záměru se podílí i společnost PREdistribuce, která na své náklady zajistí výměnu stávajících elektroměrů.

Podobným způsobem už využívá zelenou elektřinu řada bytových domů v Rakousku, Německu či Francii. V rámci postupně se rodící vize nízkouhlíkového města tak nyní plánuje provést první test i Praha. Pokud se osvědčí, mohl by se tento model rozšířit také na další bytové domy v majetku hlavního města.

„Inspirujeme se v zahraničí, skvěle to funguje například v Berlíně. Vzniká tak v daném místě čistá energie, která neprodukuje zbytečné emise CO2. Zahraniční příklady ukazují, že to funguje podobně jako například u lokálních farmářských produktů. Lidé jsou ochotni platit za produkt, v tomto případě čistou energii, pokud vědí, odkud pochází,” doplňuje náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru