
Důvod migrace do Británie v době bronzové vědce překvapil, pomohly ho objasnit sbírky Národního muzea
27. ledna 2022 13:45
Samotný projekt začal již před sedmi lety. Záměrem bylo provést genetický profil obyvatel žijících na našem území od mladší doby kamenné po laténské období. Po zajištění archeologických podkladů bylo nutné vybrat reprezentativní vzorky tehdy žijících lidí.
„Celkem šlo v případě Národního muzea o více jak sto koster, u kterých se prováděla genetická analýza, tedy byla určena pohlavní příslušnost a odhadovaný věk v době úmrtí. Obdobně se pak postupovalo i v dalších zemí Evropy,“ sdělila Bukvajová.
Zmiňovaná studie následně odhalila, že mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem došlo k rozsáhlému přesunu lidí z území západní Evropy (dnešní Francie a Belgie, pozn. aut.) na území Británie a byla tak nahrazena zhruba polovina předků obyvatelstva jihovýchodní Británie.

Výsledky studie současně naznačují, že spíše než o násilnou invazi nebo jedinou velkou migraci, se jednalo o trvalé kontakty mezi Británií a pevninskou Evropou v průběhu několika staletí, jako byly cesty obchodníků či smíšená manželství.
Nyní uveřejněnou studii podle Bukvajové vedli vědci z Univerzity v Yorku, ve Vídni a Harvard Medical School. Spoluautory je více než deset specialistů z několika českých pracovišť, z toho konkrétně Petr Velemínský, Miluše Dobisíková a Zdeněk Vytlačil z Antropologického oddělení Národního muzea pracovali na genetické analýze koster a Pavel Sankot z Oddělení pravěku a antického starověku Národního muzea, který zajistil část archeologických podkladů. Spoluautory je i Alžběta Danielisová, Miroslav Dobeš a Michal Ernée z Archeologického ústavu AV ČR.
Studie Large-scale migration into Britain during the Middle to Late Bronze Age byla publikovaná v časopise Nature.