dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Důsledek půl století starého šlendriánu, dejvičtí musí ještě rok vydržet rekonstrukci vodovodu
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Důsledek půl století starého šlendriánu, dejvičtí musí ještě rok vydržet rekonstrukci vodovodu

Od zimy probíhá kompletní rekonstrukce vodovodu v Dejvicích.  Zprovoznění se předpokládá příští rok v dubnu. Po celou dobu rekonstrukce jsou zajištěny dodávky pitné vody z náhradního zdroje. Výkopové práce průběžně omezí i dopravu.

Rekonstrukce je prováděna v reakci na havárii z loňského května, kdy z poškozené kanalizace prosákla splašková voda do prasklé trubky vodovodu. Tisíce obyvatel Dejvic měly akutní střevní potíže a byly na několik dní odkázány na pitnou vodu pouze z cisteren.

Havárii způsobilo chybné uložení vodovodního řadu pod kanalizaci, k čemuž došlo v roce 1960. Nestandardní křížení vody a kanalizace, nezanesené v žádné dokumentaci, bude vyřešeno použitím nejmodernějších bezpečných technologií – stávající zachovalé trubky budou vyčištěny a odborně vyplněny polyethylenovým „rukávem“, který stoprocentně utěsní původní řad.

Souběžně od letošního července začne oprava kanalizace v ulicích Střešovická a U Laboratoře, jejíž poškození loni způsobilo kontaminaci pitné vody. Obě rekonstrukce v součtu přijdou městskou kasu na zhruba 111 milionů korun.

Rekonstrukce zasáhne z hlediska dopravy několik ulic. Ty nejfrekventovanější – Pevnostní a Gymnazijní – přijdou na řadu během slabšího dopravního provozu o letních prázdninách. Celkově se rekonstrukce dotkne 32 tisíc obyvatel Dejvic zásobovaných vodou.

Kromě rekonstrukcí se v Praze intenzivně pracuje i na dalších opatřeních, která mají v budoucnu zabránit možnému opakování problémů, jež se vyskytly v Dejvicích.

„Po dejvické havárii jsme zahájili jako první v České republice testování nových metod mikrobiologických analýz pitné vody v provozních podmínkách. Díky těmto metodám založeným na analýze enzymatické aktivity patogenních bakterií se zásadně zkrátil čas potřebný pro zjištění mikrobiologického znečištění pitné vody,“ vysvětlil generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru