dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Dusíme se, pomozte s okruhem! Spořilovská sdružení požádala o pomoc premiéra
Kamiony jezdí, často spíše stojí, lidem téměř pod okny. Foto: SOS Spořilov

Dusíme se, pomozte s okruhem! Spořilovská sdružení požádala o pomoc premiéra

Občanská sdružení SOS Spořilov a Zdravý Spořilov oslovila předsedu vlády Bohuslava Sobotku a požádala ho o maximální podporu při jednáních s ministrem dopravy Antonínem Prachařem ohledně urychlené dostavby Pražského okruhu, zejména proto, že aktuální výsledky měření znečištění ovzduší a úrovně hlukové zátěže jsou v oblasti celého Spořilova alarmující.

Sdružení kontaktovala premiéra na konci minulého týdny doprovodným dopisem k otevřenému dopisu ministru Prachařovi. Odvolávají se především na koaliční smlouvu, a to zejména na přísné dodržování čl. 35 Listiny základních práv (každý má právo na příznivé životní prostředí), prioritu výstavby obchvatů sídel v oblastech se zvlášť znečištěným ovzduším, podporu technických opatření snižujících ohrožení hlukem a jakékoliv znevýhodňování občanů.

Dále podle sdružení žádost vychází z hodnot a principů ČSSD jak v oblasti životního prostředí (trvale udržitelný rozvoj), tak v oblasti rozvoje demokracie (partnerská spolupráce státu s neziskovými organizacemi).

Těžká tranzitní doprava nepatří do centra Prahy

Zástupci sdružení uvádějí, že Pražský okruh „je stavba mimořádného významu, která pomůže vytlačit těžkou tranzitní dopravu ze silně urbanizovaného a hustě obydleného území do okrajových zón Prahy".

„Těžká tranzitní doprava je desítky let vedena nadlimitně zatíženým územím, kde jsou překročeny meze únosnosti prostředí. Na komunikacích v Praze dochází kvůli extrémní kumulaci dopravy v úzkých hrdlech k vytváření kolon, a tím také k největším škodám na životním prostředí i zdraví lidí a dále i k významnému narušení pohody bydlení,“ uvedla Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.

Primární je podle zástupců sdružení, že těžká tranzitní doprava nepatří do naší metropole. Sekundárně je nezbytné řešit ochranu nově dotčených oblastí. Dostavbu Pražského okruhu podpořila již dříve řada petičních akcí. Jde o petice OS SOS Spořilov, OS Zdravý Spořilov, MČ Praha 4 a radnice Říčan, které měly celkově téměř 10 000 podpisů.


Další články
Nahoru