dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Dušičky na nepřístupném Malostranském hřbitově: zapalte svíčky u hrobů osobností
Malostranský hřbitov. Foto: Ivo Řehák / malostranskyhrbitov.cz

Dušičky na nepřístupném Malostranském hřbitově: zapalte svíčky u hrobů osobností

Malostranský hřbitov na Smíchově, na kterém je pohřbena řada osobností, lze navštívit jen při zvláštních příležitostech několikrát do roka. Hřbitov sousedící s tramvajovou zastávkou Bertramka otevře své brány zítra odpoledne při příležitosti Dušiček.

Malostranský hřbitov

V uplynulém roce doznal mnoha změn. Díky brigádníkům z Matice české a příznivcům geocachingu se ve spolupráci s Pražskou správou hřbitovů podařilo odkrýt velké množství náhrobků dosud skrytých pod břečťanem. K nejvýznamnějším patří hrob Nerudových rodičů. Přibyly i pohodlné lavičky.

Vzpomínkový podvečer věnovaný památce zemřelých pohřbených na Malostranském hřbitově, který pořádá Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, začne v sobotu 2. listopadu v 15 hodin.

Do šestnácti hodin se zájemci budou moci sami procházet na hřbitově. Mezi šestnáctou a sedmnáctou je budou doprovázet informovaní průvodci, kteří si zájemce o komentovanou prohlídku rozdělí do malých skupin.

Návštěvníci budou mít příležitost rozsvítit svíčku na náhrobcích i za ty osobnosti, na které se v letošním roce vzpomíná v souvislosti s jejich významným výročím.

Jedná se například o pěvkyni Josefinu Duškovou (1753 – 1824), spisovatele Gustava Pflegera Moravského (1833–1875), hudebníka J. V. Sticha Punta (1746 – 1803), malíře Antonína a Václava Mánesovi (1784–1843, 1793–1858) či významného smíchovského továrníka Františka Ringhoffera (1817–1873).

V 17 hodin vyjde od kostela Nejsvětější Trojice průvod k hrobce premonstrátů umístěné v nové části hřbitova. Následovat bude mše svatá. Po ní si lidé budou moci do devatenácti hodin prohlížet hřbitov osvětlený svíčkami.


Další články
Nahoru