Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav
V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav

Dům s pečovatelskou službou (DPS) v Řepích by měla stavět společnost Metrostav DIZ. Ve veřejné soutěži nabídla, že DPS v Praze 17 postaví za 286,78 milionu korun bez DPH. Včera o vítězi tendru rozhodli zastupitelé sedmnácté pražské městské části. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky, kterou radnice vypsala v květnu roku 2021, byla 236,9 milionu korun bez DPH.

Novostavba sociálního zařízení by měla vzniknout na nyní nezastavěných pozemcích v blízkosti ulic K Šancím a Engelmüllerova podle projektové dokumentace, kterou zpracovali v roce 2020 pracovníci projekční kanceláře ŠUMAVAPLAN.

Budova by měla mít čtyři podlaží, v nichž je v plánu mimo jiné 92 bytů o velikosti 1+kk a 13 bytů o velikosti 2+kk. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob, jak vyplývá z dokumentů k veřejné zakázce.

V objektu jsou navržené také prostory pro rehabilitaci a administrativní a technické zázemí. Pro potřeby DPS by mělo v ulicích K Šancím a Engelmüllerova vzniknout 46 parkovacích a odstavných stání a další tři místa, která budou vyhrazená pro invalidy.

Radnice chce výstavbu zařízení financovat z více zdrojů, informovala včera zastupitele starostka Řep Alena Kopejtková (ODS). Magistrát hlavního města podle ní už dříve přidělil Praze 17 na tuto akci dotaci 149 milionů korun.

Další finance by chtělo vedení radnice na stavbu získat třeba z dotací od státu, možností je i bezúročná finanční výpomoc, o kterou by Praha 17 mohla žádat magistrát.

Zastupitelé Michal Štěpař a Antoine Katra (oba za KDU – ČSL a TOP 09) vyjádřili obavu, zda projekt není nad finanční možnosti městské části. S odkazem mimo jiné na rostoucí ceny stavebních prací a materiálů uvedli, že by se cena stavby mohla dále navyšovat.

Podporu projektu během jednání zastupitelstva vyjádřili místostarostové Prahy 17 Jaroslav Bíro a Martin Marek a zastupitel Jan Farkač (všichni za ODS). To, že je postavení DPS pro Prahu 17 důležité, konstatovali i zastupitelé Jindřich Kadlec (PLUS) a Jaroslava Šimonová (KDU – ČSL a TOP 09).

Praha 17 projekt připravuje asi deset let. Stavbu domu s pečovatelskou službou schválilo zastupitelstvo městské části v lednu roku 2014. V roce 2017 vydali úředníci k plánované stavbě rozhodnutí o umístění a o rok později stavební povolení. Veřejnou zakázku vypsala radnice v květnu 2021.

V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů, uvedla již dříve radní pražského magistrátu Milena Johnová (Praha Sobě). Město proto chce podporovat stavbu zejména menších zařízení pro seniory s ohledem na demografický vývoj a stárnutí populace.

Praha 17, v níž žije 24 360 obyvatel, je na západě hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Řepy. Radnici nyní vede Alena Kopejtková (ODS). Ta v červnu 2021 nahradila Jitku Synkovou (ODS), kterou zastupitelé odvolali.

Občanští demokraté v Praze 17 vyhráli volby v roce 2018 a obsadili pět křesel v tehdy sedmičlenné radě. Dnes mají Řepy pětičlennou radu a zůstali v ní pouze zástupci ODS.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Včera v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru