Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav
V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav

Dům s pečovatelskou službou (DPS) v Řepích by měla stavět společnost Metrostav DIZ. Ve veřejné soutěži nabídla, že DPS v Praze 17 postaví za 286,78 milionu korun bez DPH. Včera o vítězi tendru rozhodli zastupitelé sedmnácté pražské městské části. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky, kterou radnice vypsala v květnu roku 2021, byla 236,9 milionu korun bez DPH.

Novostavba sociálního zařízení by měla vzniknout na nyní nezastavěných pozemcích v blízkosti ulic K Šancím a Engelmüllerova podle projektové dokumentace, kterou zpracovali v roce 2020 pracovníci projekční kanceláře ŠUMAVAPLAN.

Budova by měla mít čtyři podlaží, v nichž je v plánu mimo jiné 92 bytů o velikosti 1+kk a 13 bytů o velikosti 2+kk. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob, jak vyplývá z dokumentů k veřejné zakázce.

V objektu jsou navržené také prostory pro rehabilitaci a administrativní a technické zázemí. Pro potřeby DPS by mělo v ulicích K Šancím a Engelmüllerova vzniknout 46 parkovacích a odstavných stání a další tři místa, která budou vyhrazená pro invalidy.

Radnice chce výstavbu zařízení financovat z více zdrojů, informovala včera zastupitele starostka Řep Alena Kopejtková (ODS). Magistrát hlavního města podle ní už dříve přidělil Praze 17 na tuto akci dotaci 149 milionů korun.

Další finance by chtělo vedení radnice na stavbu získat třeba z dotací od státu, možností je i bezúročná finanční výpomoc, o kterou by Praha 17 mohla žádat magistrát.

Zastupitelé Michal Štěpař a Antoine Katra (oba za KDU – ČSL a TOP 09) vyjádřili obavu, zda projekt není nad finanční možnosti městské části. S odkazem mimo jiné na rostoucí ceny stavebních prací a materiálů uvedli, že by se cena stavby mohla dále navyšovat.

Podporu projektu během jednání zastupitelstva vyjádřili místostarostové Prahy 17 Jaroslav Bíro a Martin Marek a zastupitel Jan Farkač (všichni za ODS). To, že je postavení DPS pro Prahu 17 důležité, konstatovali i zastupitelé Jindřich Kadlec (PLUS) a Jaroslava Šimonová (KDU – ČSL a TOP 09).

Praha 17 projekt připravuje asi deset let. Stavbu domu s pečovatelskou službou schválilo zastupitelstvo městské části v lednu roku 2014. V roce 2017 vydali úředníci k plánované stavbě rozhodnutí o umístění a o rok později stavební povolení. Veřejnou zakázku vypsala radnice v květnu 2021.

V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů, uvedla již dříve radní pražského magistrátu Milena Johnová (Praha Sobě). Město proto chce podporovat stavbu zejména menších zařízení pro seniory s ohledem na demografický vývoj a stárnutí populace.

Praha 17, v níž žije 24 360 obyvatel, je na západě hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Řepy. Radnici nyní vede Alena Kopejtková (ODS). Ta v červnu 2021 nahradila Jitku Synkovou (ODS), kterou zastupitelé odvolali.

Občanští demokraté v Praze 17 vyhráli volby v roce 2018 a obsadili pět křesel v tehdy sedmičlenné radě. Dnes mají Řepy pětičlennou radu a zůstali v ní pouze zástupci ODS.


Autor: ČTK

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Vysočanská Véčka: Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel

Dnes v 11:40

Výstava na Chvalském zámku představuje fantastický a tajuplný svět kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků. Vtahuje do říše tvůrčí fantazie a oslavuje lidskou tvořivost a řemeslo, na které si můžeme sáhnout. Připomíná krásu a poctivost umění vytvořeného vlastníma rukama a...

Elpida vydává návod, jak v Česku dobře zestárnout

Dnes v 07:10

Jedenáct příběhů seniorů a jedenáct esejů. To je obsah knihy, kterou v těchto dnech vydává Elpida. Odráží dvacet let zkušeností této neziskové organizace s prací pro seniory.  

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

Včera v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Další články
Nahoru