Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav
V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav

Dům s pečovatelskou službou (DPS) v Řepích by měla stavět společnost Metrostav DIZ. Ve veřejné soutěži nabídla, že DPS v Praze 17 postaví za 286,78 milionu korun bez DPH. Včera o vítězi tendru rozhodli zastupitelé sedmnácté pražské městské části. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky, kterou radnice vypsala v květnu roku 2021, byla 236,9 milionu korun bez DPH.

Novostavba sociálního zařízení by měla vzniknout na nyní nezastavěných pozemcích v blízkosti ulic K Šancím a Engelmüllerova podle projektové dokumentace, kterou zpracovali v roce 2020 pracovníci projekční kanceláře ŠUMAVAPLAN.

Budova by měla mít čtyři podlaží, v nichž je v plánu mimo jiné 92 bytů o velikosti 1+kk a 13 bytů o velikosti 2+kk. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob, jak vyplývá z dokumentů k veřejné zakázce.

V objektu jsou navržené také prostory pro rehabilitaci a administrativní a technické zázemí. Pro potřeby DPS by mělo v ulicích K Šancím a Engelmüllerova vzniknout 46 parkovacích a odstavných stání a další tři místa, která budou vyhrazená pro invalidy.

Radnice chce výstavbu zařízení financovat z více zdrojů, informovala včera zastupitele starostka Řep Alena Kopejtková (ODS). Magistrát hlavního města podle ní už dříve přidělil Praze 17 na tuto akci dotaci 149 milionů korun.

Další finance by chtělo vedení radnice na stavbu získat třeba z dotací od státu, možností je i bezúročná finanční výpomoc, o kterou by Praha 17 mohla žádat magistrát.

Zastupitelé Michal Štěpař a Antoine Katra (oba za KDU – ČSL a TOP 09) vyjádřili obavu, zda projekt není nad finanční možnosti městské části. S odkazem mimo jiné na rostoucí ceny stavebních prací a materiálů uvedli, že by se cena stavby mohla dále navyšovat.

Podporu projektu během jednání zastupitelstva vyjádřili místostarostové Prahy 17 Jaroslav Bíro a Martin Marek a zastupitel Jan Farkač (všichni za ODS). To, že je postavení DPS pro Prahu 17 důležité, konstatovali i zastupitelé Jindřich Kadlec (PLUS) a Jaroslava Šimonová (KDU – ČSL a TOP 09).

Praha 17 projekt připravuje asi deset let. Stavbu domu s pečovatelskou službou schválilo zastupitelstvo městské části v lednu roku 2014. V roce 2017 vydali úředníci k plánované stavbě rozhodnutí o umístění a o rok později stavební povolení. Veřejnou zakázku vypsala radnice v květnu 2021.

V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů, uvedla již dříve radní pražského magistrátu Milena Johnová (Praha Sobě). Město proto chce podporovat stavbu zejména menších zařízení pro seniory s ohledem na demografický vývoj a stárnutí populace.

Praha 17, v níž žije 24 360 obyvatel, je na západě hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Řepy. Radnici nyní vede Alena Kopejtková (ODS). Ta v červnu 2021 nahradila Jitku Synkovou (ODS), kterou zastupitelé odvolali.

Občanští demokraté v Praze 17 vyhráli volby v roce 2018 a obsadili pět křesel v tehdy sedmičlenné radě. Dnes mají Řepy pětičlennou radu a zůstali v ní pouze zástupci ODS.


Autor: ČTK

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Včera v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

16. srpna 2022 ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Proměnu dopravní sítě plánuje Praha 5, vytvořila nový generel

16. srpna 2022 v 19:12

Praha 5 má k dispozici nový koncepční dokument s názvem Generel dopravy MČ Praha 5. Základním předpokladem je zkvalitnění života místních obyvatel lepší nabídkou služeb městské mobility. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Lenka Abessi.

Nejen Robin pomáhá seniorům

16. srpna 2022 v 11:56

V Domě s pečovatelskou službou Sociálních služeb Praha 9 realizovali unikátní projekt. Od září tu bude i pro veřejnost otevřen showroom s technologiemi pro seniory a zdravotně postižené.

Ocenění za záchranu života

15. srpna 2022 ve 12:18

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal a radní Petr Jirava předali ocenění paní Evě Zichové, pečovatelce společnosti Jihoměstská sociální za záchranu života.

Další články
Nahoru