Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav
V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav

Dům s pečovatelskou službou (DPS) v Řepích by měla stavět společnost Metrostav DIZ. Ve veřejné soutěži nabídla, že DPS v Praze 17 postaví za 286,78 milionu korun bez DPH. Včera o vítězi tendru rozhodli zastupitelé sedmnácté pražské městské části. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky, kterou radnice vypsala v květnu roku 2021, byla 236,9 milionu korun bez DPH.

Novostavba sociálního zařízení by měla vzniknout na nyní nezastavěných pozemcích v blízkosti ulic K Šancím a Engelmüllerova podle projektové dokumentace, kterou zpracovali v roce 2020 pracovníci projekční kanceláře ŠUMAVAPLAN.

Budova by měla mít čtyři podlaží, v nichž je v plánu mimo jiné 92 bytů o velikosti 1+kk a 13 bytů o velikosti 2+kk. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob, jak vyplývá z dokumentů k veřejné zakázce.

V objektu jsou navržené také prostory pro rehabilitaci a administrativní a technické zázemí. Pro potřeby DPS by mělo v ulicích K Šancím a Engelmüllerova vzniknout 46 parkovacích a odstavných stání a další tři místa, která budou vyhrazená pro invalidy.

Radnice chce výstavbu zařízení financovat z více zdrojů, informovala včera zastupitele starostka Řep Alena Kopejtková (ODS). Magistrát hlavního města podle ní už dříve přidělil Praze 17 na tuto akci dotaci 149 milionů korun.

Další finance by chtělo vedení radnice na stavbu získat třeba z dotací od státu, možností je i bezúročná finanční výpomoc, o kterou by Praha 17 mohla žádat magistrát.

Zastupitelé Michal Štěpař a Antoine Katra (oba za KDU – ČSL a TOP 09) vyjádřili obavu, zda projekt není nad finanční možnosti městské části. S odkazem mimo jiné na rostoucí ceny stavebních prací a materiálů uvedli, že by se cena stavby mohla dále navyšovat.

Podporu projektu během jednání zastupitelstva vyjádřili místostarostové Prahy 17 Jaroslav Bíro a Martin Marek a zastupitel Jan Farkač (všichni za ODS). To, že je postavení DPS pro Prahu 17 důležité, konstatovali i zastupitelé Jindřich Kadlec (PLUS) a Jaroslava Šimonová (KDU – ČSL a TOP 09).

Praha 17 projekt připravuje asi deset let. Stavbu domu s pečovatelskou službou schválilo zastupitelstvo městské části v lednu roku 2014. V roce 2017 vydali úředníci k plánované stavbě rozhodnutí o umístění a o rok později stavební povolení. Veřejnou zakázku vypsala radnice v květnu 2021.

V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů, uvedla již dříve radní pražského magistrátu Milena Johnová (Praha Sobě). Město proto chce podporovat stavbu zejména menších zařízení pro seniory s ohledem na demografický vývoj a stárnutí populace.

Praha 17, v níž žije 24 360 obyvatel, je na západě hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Řepy. Radnici nyní vede Alena Kopejtková (ODS). Ta v červnu 2021 nahradila Jitku Synkovou (ODS), kterou zastupitelé odvolali.

Občanští demokraté v Praze 17 vyhráli volby v roce 2018 a obsadili pět křesel v tehdy sedmičlenné radě. Dnes mají Řepy pětičlennou radu a zůstali v ní pouze zástupci ODS.


Autor: ČTK

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Dnes v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

V Praze 11 se slavila devadesátka

Dnes v 07:38

V úterý 25. ledna oslavila paní Rozálie Dralová krásné životní jubileum. Paní Rozálie pochází ze Slovenska.

Nový zastupitel Prahy Brückner (ANO) složil slib, nahradil Brože

Včera ve 22:09

Klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu byl obměněn. Lubomíra Brože, který svůj mandát složil k 20. lednu, nahradil náhradník Filip Brückner, který na úvod dnešního jednání složil slib zastupitele. Zastupitelský klub hnutí ANO má v 65členném zastupitelstvu 12 mandátů. Brückner je rovněž...

Předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Udženija bude funkci vykonávat zdarma

Včera ve 21:26

Poté, co se Jana Černochová stala ministryní obrany, rezignovala na funkci starostky Prahy 2. V prosinci jí nahradila dosavadní místostarostka Alexandra Udženija (obě ODS), která za to na radnici druhé městské části pobírá plat. Ten pobírala i ve funkci uvolněné předsedkyně kontrolního výboru...

Seniorská obálka Prahy 13 má i verzi mini

Včera ve 12:13

Od prosince 2019 se na radnici Prahy 13 zdarma vydává Seniorská obálka všem, kdo o ní projeví zájem. Jedná se o jednoduchý papírový formulář s důležitými údaji o zdravotním stavu, který může zachránit i život. Určena je především seniorům, kteří žijí osamoceně, všem osobám se zdravotním...

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

Včera v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

Včera v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Přednáška: Jak se Pražané ženili, vdávali a žili v rodinách

Včera v 10:35

Jedním z nejdůležitějších kroků v životě Pražanů, stejně jako dnes, byla svatba. Jak se na ni tehdy připravovali? Jaká byla oblíbená místa pro obřady? Jak probíhal společný život v rodině? To vše se dozvíte 1. února na přednášce PhDr. Havlovcové.

Další články
Nahoru