Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav
V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů. Ilustrační foto: Freeimages.com

Dům s pečovatelskou službou v Řepích by měl stavět Metrostav

Dům s pečovatelskou službou (DPS) v Řepích by měla stavět společnost Metrostav DIZ. Ve veřejné soutěži nabídla, že DPS v Praze 17 postaví za 286,78 milionu korun bez DPH. Včera o vítězi tendru rozhodli zastupitelé sedmnácté pražské městské části. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky, kterou radnice vypsala v květnu roku 2021, byla 236,9 milionu korun bez DPH.

Novostavba sociálního zařízení by měla vzniknout na nyní nezastavěných pozemcích v blízkosti ulic K Šancím a Engelmüllerova podle projektové dokumentace, kterou zpracovali v roce 2020 pracovníci projekční kanceláře ŠUMAVAPLAN.

Budova by měla mít čtyři podlaží, v nichž je v plánu mimo jiné 92 bytů o velikosti 1+kk a 13 bytů o velikosti 2+kk. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob, jak vyplývá z dokumentů k veřejné zakázce.

V objektu jsou navržené také prostory pro rehabilitaci a administrativní a technické zázemí. Pro potřeby DPS by mělo v ulicích K Šancím a Engelmüllerova vzniknout 46 parkovacích a odstavných stání a další tři místa, která budou vyhrazená pro invalidy.

Radnice chce výstavbu zařízení financovat z více zdrojů, informovala včera zastupitele starostka Řep Alena Kopejtková (ODS). Magistrát hlavního města podle ní už dříve přidělil Praze 17 na tuto akci dotaci 149 milionů korun.

Další finance by chtělo vedení radnice na stavbu získat třeba z dotací od státu, možností je i bezúročná finanční výpomoc, o kterou by Praha 17 mohla žádat magistrát.

Zastupitelé Michal Štěpař a Antoine Katra (oba za KDU – ČSL a TOP 09) vyjádřili obavu, zda projekt není nad finanční možnosti městské části. S odkazem mimo jiné na rostoucí ceny stavebních prací a materiálů uvedli, že by se cena stavby mohla dále navyšovat.

Podporu projektu během jednání zastupitelstva vyjádřili místostarostové Prahy 17 Jaroslav Bíro a Martin Marek a zastupitel Jan Farkač (všichni za ODS). To, že je postavení DPS pro Prahu 17 důležité, konstatovali i zastupitelé Jindřich Kadlec (PLUS) a Jaroslava Šimonová (KDU – ČSL a TOP 09).

Praha 17 projekt připravuje asi deset let. Stavbu domu s pečovatelskou službou schválilo zastupitelstvo městské části v lednu roku 2014. V roce 2017 vydali úředníci k plánované stavbě rozhodnutí o umístění a o rok později stavební povolení. Veřejnou zakázku vypsala radnice v květnu 2021.

V metropoli chybí ubytování pro tisíce seniorů, uvedla již dříve radní pražského magistrátu Milena Johnová (Praha Sobě). Město proto chce podporovat stavbu zejména menších zařízení pro seniory s ohledem na demografický vývoj a stárnutí populace.

Praha 17, v níž žije 24 360 obyvatel, je na západě hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Řepy. Radnici nyní vede Alena Kopejtková (ODS). Ta v červnu 2021 nahradila Jitku Synkovou (ODS), kterou zastupitelé odvolali.

Občanští demokraté v Praze 17 vyhráli volby v roce 2018 a obsadili pět křesel v tehdy sedmičlenné radě. Dnes mají Řepy pětičlennou radu a zůstali v ní pouze zástupci ODS.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru