Dnes Úterý - mlha 3°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dům Radost se po revitalizaci vrátí k polyfunkčnímu využití
Žižkovský dům Radost čeká postupná revitalizace. Foto(3x): DR

Dům Radost se po revitalizaci vrátí k polyfunkčnímu využití

Svého času nejvyšší budova v Československu dlouhé roky chátrala, pod vedením nových majitelů zase ožila. Řeč je o domě Radost, funkcionalistické dominantě dolního Žižkova. Stavba, kterou roky lidé obcházeli, teď láká stále nové nájemce a návštěvníky. Co ji čeká do budoucna?

Když bylo v roce 1934 dostavěno sídlo Všeobecné penzijní společnosti, pyšnilo se titulem nejvyšší budovy v Československu. Stavba podle návrhu architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka byla na svou dobu revoluční: měla křížový půdorys, díky kterému se dostalo denní světlo do všech místností, a jako první budova v Československu byla vybavena americkou klimatizací.

dum-radost-pohled-od-zapadu-nahled V domě nebyly jen kanceláře, od samotného počátku byl koncipován jako polyfunkční objekt – takový, ve kterém lidé budou moci bydlet, pracovat a bavit se ve volném čase. Kromě 700 kanceláří a desítek služebních bytů pro vedení ústavu v domě vznikly obchody, lékařské ordinace, sluneční terasa s plochou pro cvičení anebo například tančírna.

V padesátých letech se novými obyvateli domu staly odbory. Do domu se od té doby příliš neinvestovalo, pomalu začal chátrat a veřejnosti se čím dál více uzavíral. To změnili až noví majitelé – Marin Louda spolu s rodinou Valovou, kteří si žižkovskou dominantu v roce 2019 koupili.

„Budova má obrovský potenciál, který nebyl dosud zcela využitý. Dům vnímáme v kontextu úžasné možnosti podílet se na vzniku nového městského celku dolního Žižkova. Celá tato donedávna opomenutá část Prahy se mění a ožívá a dům Radost by podle nás měl být logickým centrem a dominantou tohoto místa. Takže pro nás, co jsme dům koupili, je to obrovská příležitost, jak lokalitě pomoci s dalším rozvojem a třeba tady i zanechat nějaký odkaz, na který budou naše děti hrdé,“ vysvětluje Martin Louda, proč se pro koupi domu rozhodli.

Funkční i pro dalších 100 let

dum-radost-vchod-nahled Téměř devadesát let starý dům byl na svou dobu sice revoluční a špičkově vybavený, dnes už se ale potřeby lidí a firem změnily. „Náš životní styl je prostě jiný. Potřebujeme jiné vybavení, jinou infrastrukturu. Zároveň se tehdy třeba moc neřešila, a to je teď všeobecně velké téma, spotřeba energií. Aktuální energetická náročnost provozu domu je neudržitelná a ekologická zátěž pro město je také vysoká. Nejen že máme obrovské náklady na vytápění i chlazení domu, ale zároveň je dům obrovským zdrojem tepelného záření do okolí,“ dodává Martin Louda.

K tomu, aby byl dům dlouhodobě funkční a sloužil svému okolí, které se v posledních letech rovněž razantně proměňuje, je třeba investovat do jeho revitalizace. „Děláme teď dílčí úpravy, které jsou limitovány tím, že dům je kulturní památkou. Celková revitalizace domu, kterou bychom rádi zahájili v příštích letech, je nevyhnutelná. Nejen proto, aby všechny kanceláře a byty odpovídaly dnešnímu standardu, ale i proto, aby byl provoz domu ekologicky a finančně udržitelný. Naší prvotní snahou však je, po letech chátrání, budovu obnovit s respektem k autorům stavby, architektům Josefovi Havlíčkovi a Karlu Honzíkovi, a navázat tak na historii nemovitosti,“ doplňuje Martin Louda.

Dům se má po své revitalizaci plně vrátit k původně zamýšlenému polyfunkčnímu využití. Budou v něm zachovány kanceláře, byty, obchody i lékařské ordinace. Část jich funguje již dnes: ozdobou domu je funkcionalistická kavárna v jeho přízemí anebo jedinečný bar na střeše domu s panoramatickým výhledem na celou Prahu.

V domě rovněž působí butikové kino. „To jsme ve spolupráci s Aerofilms a festivalem Spectaculare vytvořili v bývalém kongresovém sále Přítomnost. Lze jej využít i jako moderní multifunkční sál ke konání konferencí nebo koncertů či pořádání soukromých večírků,“ dodává marketingová manažerka domu Radost Natálie Bilová.

Majitelé domu mají jasno, jak bude po revitalizaci dům vypadat. „Z budovy vznikne živý městský organismus, který se stane součástí běžného života nejen obyvatel Žižkova, ale i vyhledávaným místem pro ty, kteří se chtějí inspirovat špičkovou architekturu. Bude to místo, kde lidé bydlí, pracují, baví se a nakupují. Věřím, že z Radosti bude opět takový dům, jaký z něj chtěli mít jeho autoři – tedy ne mrtvý blok, ale vzdušný, živý a průchozí celek, který svému okolí dává přesně to, co potřebuje,“ uzavírá Martin Louda.


Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

Včera ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

24. února 2021 ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Květnaté louky, herní i cvičební prvky, pojmenování veřejných prostranství. Projekt PinCity Prahy 4 se líbí

24. února 2021 v 09:45

Před více než měsícem spustila městská část Praha 4 na webové adrese praha4.pincity.cz zcela novou nepolitickou platformu. Za krátkou dobu zde občané k 55 projektům radnice umístili více než 85 pomyslných připínáčků, tedy svých konkrétních návrhů pro zlepšení životního prostředí a místní rozvoj...

Další články
Nahoru