Dnes Úterý - polojasno 29°C
Zítra Středa - obcasny-dest 17°C
Úterý 11. 5. 2021
Svátek má Svatava
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dům Radost se po revitalizaci vrátí k polyfunkčnímu využití
Žižkovský dům Radost čeká postupná revitalizace. Foto(3x): DR

Dům Radost se po revitalizaci vrátí k polyfunkčnímu využití

Svého času nejvyšší budova v Československu dlouhé roky chátrala, pod vedením nových majitelů zase ožila. Řeč je o domě Radost, funkcionalistické dominantě dolního Žižkova. Stavba, kterou roky lidé obcházeli, teď láká stále nové nájemce a návštěvníky. Co ji čeká do budoucna?

Když bylo v roce 1934 dostavěno sídlo Všeobecné penzijní společnosti, pyšnilo se titulem nejvyšší budovy v Československu. Stavba podle návrhu architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka byla na svou dobu revoluční: měla křížový půdorys, díky kterému se dostalo denní světlo do všech místností, a jako první budova v Československu byla vybavena americkou klimatizací.

dum-radost-pohled-od-zapadu-nahled V domě nebyly jen kanceláře, od samotného počátku byl koncipován jako polyfunkční objekt – takový, ve kterém lidé budou moci bydlet, pracovat a bavit se ve volném čase. Kromě 700 kanceláří a desítek služebních bytů pro vedení ústavu v domě vznikly obchody, lékařské ordinace, sluneční terasa s plochou pro cvičení anebo například tančírna.

V padesátých letech se novými obyvateli domu staly odbory. Do domu se od té doby příliš neinvestovalo, pomalu začal chátrat a veřejnosti se čím dál více uzavíral. To změnili až noví majitelé – Marin Louda spolu s rodinou Valovou, kteří si žižkovskou dominantu v roce 2019 koupili.

„Budova má obrovský potenciál, který nebyl dosud zcela využitý. Dům vnímáme v kontextu úžasné možnosti podílet se na vzniku nového městského celku dolního Žižkova. Celá tato donedávna opomenutá část Prahy se mění a ožívá a dům Radost by podle nás měl být logickým centrem a dominantou tohoto místa. Takže pro nás, co jsme dům koupili, je to obrovská příležitost, jak lokalitě pomoci s dalším rozvojem a třeba tady i zanechat nějaký odkaz, na který budou naše děti hrdé,“ vysvětluje Martin Louda, proč se pro koupi domu rozhodli.

Funkční i pro dalších 100 let

dum-radost-vchod-nahled Téměř devadesát let starý dům byl na svou dobu sice revoluční a špičkově vybavený, dnes už se ale potřeby lidí a firem změnily. „Náš životní styl je prostě jiný. Potřebujeme jiné vybavení, jinou infrastrukturu. Zároveň se tehdy třeba moc neřešila, a to je teď všeobecně velké téma, spotřeba energií. Aktuální energetická náročnost provozu domu je neudržitelná a ekologická zátěž pro město je také vysoká. Nejen že máme obrovské náklady na vytápění i chlazení domu, ale zároveň je dům obrovským zdrojem tepelného záření do okolí,“ dodává Martin Louda.

K tomu, aby byl dům dlouhodobě funkční a sloužil svému okolí, které se v posledních letech rovněž razantně proměňuje, je třeba investovat do jeho revitalizace. „Děláme teď dílčí úpravy, které jsou limitovány tím, že dům je kulturní památkou. Celková revitalizace domu, kterou bychom rádi zahájili v příštích letech, je nevyhnutelná. Nejen proto, aby všechny kanceláře a byty odpovídaly dnešnímu standardu, ale i proto, aby byl provoz domu ekologicky a finančně udržitelný. Naší prvotní snahou však je, po letech chátrání, budovu obnovit s respektem k autorům stavby, architektům Josefovi Havlíčkovi a Karlu Honzíkovi, a navázat tak na historii nemovitosti,“ doplňuje Martin Louda.

Dům se má po své revitalizaci plně vrátit k původně zamýšlenému polyfunkčnímu využití. Budou v něm zachovány kanceláře, byty, obchody i lékařské ordinace. Část jich funguje již dnes: ozdobou domu je funkcionalistická kavárna v jeho přízemí anebo jedinečný bar na střeše domu s panoramatickým výhledem na celou Prahu.

V domě rovněž působí butikové kino. „To jsme ve spolupráci s Aerofilms a festivalem Spectaculare vytvořili v bývalém kongresovém sále Přítomnost. Lze jej využít i jako moderní multifunkční sál ke konání konferencí nebo koncertů či pořádání soukromých večírků,“ dodává marketingová manažerka domu Radost Natálie Bilová.

Majitelé domu mají jasno, jak bude po revitalizaci dům vypadat. „Z budovy vznikne živý městský organismus, který se stane součástí běžného života nejen obyvatel Žižkova, ale i vyhledávaným místem pro ty, kteří se chtějí inspirovat špičkovou architekturu. Bude to místo, kde lidé bydlí, pracují, baví se a nakupují. Věřím, že z Radosti bude opět takový dům, jaký z něj chtěli mít jeho autoři – tedy ne mrtvý blok, ale vzdušný, živý a průchozí celek, který svému okolí dává přesně to, co potřebuje,“ uzavírá Martin Louda.


Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

Včera v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

6. května 2021 v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Praha 1 podpoří komunitní zahrádky

5. května 2021 v 16:21

Pěstování vlastní zeleniny a bylinek není jen výsadou venkovských zahrádek, ale zabydlelo se i v centru. Radnice Prahy 1 proto podporuje zakládání komunitních zahrádek a financuje jejich provoz.

Studenti z Prahy 9 v projektu Příběhy našich sousedů uspěli

5. května 2021 v 07:08

Praha 9 již potřetí podpořila projekt Příběhy našich sousedů, díky kterému se žáci a studenti místních škol setkávali s pamětníky ze své městské části.

Novoměstská radnice se dnes otevřela

4. května 2021 v 10:18

Vyhlídku z ochozu věže a stálou expozici o historii Nového Města pražského si opět můžete užít od úterý 4. května. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, v pondělí je zavírací den.

Další články
Nahoru