dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C
Pražský život

Dům na sídlišti je prolezlý štěnicemi, dezinsekce se v Praze provádějí v desítkách bytů

Nájemníci bytu na sídlišti v Praze 11 – Hájích, který vlastní hlavní město Praha, si stěžují, že nejen jejich byt, ale celý dům na adrese Hlavatého 662/17 je dlouhodobě napadán štěnicemi. Podle magistrátu hlavní město problém se štěnicemi nemá, ohnisko na sídlišti na jihu Prahy je spíše vyjímkou. Nicméně ročně vyráží deratizátoři bojovat se štěnicemi do desítek pražských bytů.

Štěnice domácí

Noční  hmyz, který parazituje na lidech, živí se především jejich krví.

Štípance štěnice se zpravidla vyskytují v řadách po dvou a více štípnutích.

Hubení štěnic je poměrně složitá záležitost.

Do zmiňovaného domu museli pracovníci specializovaných firem vyrazit již několikrát. „V průběhu března a dubna loňského roku byla provedena celková dezinsekce objektu Hlavatého 662 se zaměřením na likvidaci štěnic v celkové částce 116 620 korun. Dezinsekce byla provedena ve všech prostorech objektu,“ potvrdila mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Nicméně tento týden museli do jednoho z bytu v tomto domě vyrazit deratizátoři znovu. „Štěnice již od rána lezli po rozkládacím lůžku. Manželé – důchodci byli proto nuceni toto lůžko vyhodit,“ uvedl Karel Berka z hnutí Pražané za svá práva.

Podle Terezy Králové nemá hlavní město ve spravovaných objektech potíže se štěnicemi v takovém rozsahu, jako v domě v Hlavatého ulici. „Jedná se jen o jednotlivá ohniska, která jsou ihned likvidována odbornou firmou,“ sdělila.

Loni byly provedeny lokální zásahy proti štěnicím ve stovce pražských bytů. Magistrát za to zaplatil téměř osmdesát tisíc korun. Během letošního roku zatím zasahovali deratizátoři v 98 bytech a město to stálo 91 tisíc korun.

Preventivní dezinsekce proti štěnicím se v Praze neprovádí. Je totiž velmi drahá a podle Králové má smysl zaměřit se pouze na jednotlivá ložiska výskytu.

„Navíc nelze požadovat po nájemnících, u kterých není výskyt tohoto hmyzu, aby nechali provést v jimi užívané bytové jednotce preventivní postřik jejich majetku,“ dodala. Nicméně vždy při výskytu štěnic v Praze je provedena ihned deratizace i okolních bytů.


Další články
Nahoru