Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dům na Kampě proslavený vodníky ožije, na dva roky si ho asi vypůjčí skauti. Prostor dají i spolkům
Opuštěný dům na Kampě. Foto: Jan Puci

Dům na Kampě proslavený vodníky ožije, na dva roky si ho asi vypůjčí skauti. Prostor dají i spolkům

Již několik let je Michnovský letohrádek neboli Rybářský domeček na Kampě opuštěný. Do letošního léta by však měl opět ožít, vedení Prahy 1 ho chce na dva roky vypůjčit skautům, kteří by v něm měli pořádat akce pro veřejnost a dát také prostor místním spolkům.

rybarsky-domek-schody Na začátku tohoto týdne schválili radní Prahy 1 vyvěšení adresného záměru na dvouletou výpůjčku domu na Kampě, a to Skautskému institutu. Záměr bude na úřední desce 15 dní, a pokud se nikdo nepřihlásí s konkrétním projektem, podepíše městská část smlouvu se skauty. Ti by získali právo užívat domek na dva roky.

„Skautský institut na Kampě by rád vytvořil prostor s bohatým programem, místo, kam se budou rádi opakovaně vracet místní obyvatelé, účastníci programů i široká veřejnost,“ uvedl radní Prahy 1 pro kultivaci a oživení památkové rezervace Michal Caban (Iniciativa občanů).

Konkrétní detaily skautského projektu mají být zveřejněny až při podpisu smlouvy, ale dle dosavadních jednání je patrné, že program bude cílit na všechny věkové kategorie včetně seniorů.

Institut by měl být kulturním a komunitním centrem s bistrem, dílnami, workshopy, místem pro zasedání, výstavy, konference i porady.

rybarsky-domek-1 O tom, kdo si prázdný domek od Prahy 1 vypůjčí, by mělo být jasno v druhé polovině února, kdy by také zároveň mělo dojít k podpisu smlouvy. Následujícího čtvrt roku by mělo dojít k nastěhování, nutným úpravám a spuštění aktivit pro veřejnost. I když to bude záležet na vývoji pandemické situace.

„Pokud se výpůjčka osvědčí, může se v ní za dva roky pokračovat, pokud ne, tak se může udělat výběrové řízení. Ale to už by bylo na další politické reprezentaci,“ sdělil Caban.

Výhodou podle něj je, že budova je v dobrém stavu a nevyžaduje zásadní investice. Snad jen střecha bude v horizontu let potřebovat určitou investici, interiéry jsou na tom dobře.

Jak šel čas

Původně renesanční stavba byla nejprve přestavěna v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněna. 

Domek nedaleko Sovových mlýnů získal svou přezdívku podle toho, že v něm dříve sídlil Český rybářský svaz, který v přízemí také provozoval rybí restauraci. Známý je také z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel.

Rybí restaurace zde fungovala až do roku 2017, s ní se vystěhoval i svaz. Po vyklizení se řešilo, co bude dál s opuštěnou stavbou. První výběrové řízení před čtyřmi lety nepřineslo výsledek.

Vedení Prahy 1, které vzešlo z voleb v roce 2018, vypsalo předloni další výběrové řízení na provozovatele památky, nynější reprezentace však před necelým rokem soutěž, do které se přihlásilo jedenáct uchazečů, zrušila. Žádná z nabídek údajně nesplnila stanovené podmínky a nešla vstříc místním. Do soutěže se totiž převážně přihlásily subjekty se záměrem mít zde restaurační nebo kulturní provoz.

„Rybářský domeček je symbolem Kampy a tomu by měla odpovídat i jeho budoucnost. Žádná z předložených nabídek stoprocentně nesplnila zadání, a navíc nebyl tento důležitý projekt prakticky vůbec diskutován s veřejností, aby radnice zjistila, jaké využití by občané nejvíce přivítali,“ vysvětlil důvody zrušení výběrového řízení starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Současné vedení radnice se po zrušení soutěže rozhodlo pro participaci s občany. V časopise městské části dostali čtenáři možnost vyjádřit svůj názor na budoucnost domu ve dvoukolové anketě. Z té vyšlo najevo, že si lidé přejí mít na Kampě spolkovou činnost, program pro mladé i seniory.

Následovala setkání se zástupci spolků i veřejností, ale podle Cabana se ukázalo, že se nedaří najít dohoda na tom, jak bude domek fungovat, kdo bude odpovídat za jeho program. Začaly padat názory, že by oním spojujícím elementem mohli být skauti.

„Když jsme s nimi začali jednat, začaly se proti tomu ozývat spolky. A samozřejmě i opozice, které stále vadí zrušení výběrového řízení. Přesto věřím, že se nakonec dohodneme se skauty, a že to bude ku spokojenosti všech. I těch, kteří se na to zatím dívají s nedůvěrou,“ dodal radní Caban.

Aby skautský projekt lidi spojoval, nikoliv rozděloval, by se měla postarat programová rada, která bude vytvářet charakter aktivit v domě. Zasednou v ní zástupci skautů, místních spolků i radnice.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru