Dnes Středa - skorojasno 14°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 14°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Dům módy nahradil prvorepublikové salony, uspokojoval hlavně manželky papalášů
Dům módy na rohu Krakovské ulice a Václavského náměstí. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Dům módy nahradil prvorepublikové salony, uspokojoval hlavně manželky papalášů

Dům módy na Václavském náměstí, otevřený za velké slávy a účasti davů před 65 lety, 8. července 1956, je postaven v duchu nadčasové architektury střízlivé moderny. Na svou dobu byl velmi kvalitní neofunkcionalistickou realizací, která upozadila styl socialistické architektury.

Díky široké paletě módního zboží předních firem se téměř přes noc stal synonymem luxusní módy a nahradil věhlasné prvorepublikové salóny. Budovu charakterizuje velkorysý otevřený prodejní prostor s travertinovým obložením a obrovskými okny. Ta zajišťují skvělé výhledy a výjimečné množství světla.

Po otevření domu se tu kromě obchodu s látkami, metráží, ale také vlněného oblečení daly sehnat luxusní oděvy, pro dámy šaty, kostýmky, slavnostní oděvy, plesové róby a všemožné doplňky, pro pány především dobře padnoucí obleky, košile a kravaty.

Postupně přibyly speciální edice bot, které se nechávaly šít v bývalém Baťově výrobním závodu ve Zlíně a také česká bižuterie, především z Jablonce. Nové kolekce si rychle rozebírala movitější klientela, hlavně manželky dobových politiků a vlivných komunistů. Pořádaly se tu i honosné bankety spojené s přehlídkou nových kolekcí, jen pro zvané.

Obchodní účel měl i dům předešlý, na jehož parcele stojí současná stavba. Kdysi se tu nacházel dům zvaný U Kominíků, nebo také U Nigrinů. Na konci devatenáctého století v jeho prostorách sídlila i kavárna, kam chodívaly slavné osobnosti. Na počátku století dvacátého ovšem již značně přestavovaný objekt nevyhovoval, a tak byl zbořen.

Na jeho místě vznikl reprezentativní činžovní dům v secesním stylu, postavený mezi lety 1913 až 1914. Jeho parter byl vyčleněn pro obchodní funkci, horní patro si opět nárokoval kavárenský podnik, který tu vydržel až do konce dvacátých let. Docházeli sem opět slavní a významní hosté v čele s prezidentem T. G. Masarykem.

Přízemí budovy si časem pronajala firma Prokop a Čáp, která se zabývala prodejen kvalitních látek, sukna a podšívkoviny. Radost ze skvělých obchodů ale brzy zakalila válka a nedostatek zboží. Ve dnech Pražského povstání byla budova vybombardována v rámci německého náletu a zbylo z ní jen torzo.

Bylo tedy rozhodnuto o stavbě nového domu, který navrhl architekt Josef Hrubý, autor hlavního obchodního domu sítě Brouk a Babka na Poříčí – Bílé Labutě, a později také Laterny Magiky v paláci Adria. Dům módy se stavěl v letech 1954 až 1956. Jeho architektonický návrh byl mimořádný již v době svého vzniku.

Architekt Hrubý využil mírného společenského uvolnění, aby se odpoutal od diktátu socialistického realismu a vrátil se k odkazu meziválečné architektonické avantgardy. Vytvořil neoklasicistní budovu s prvky funkcionalismu. Harmonicky vyvážený celek již ve své době vyčníval také vyspělým technickým vybavením.

Průčelí domu doplňuje plastika sochaře Vladimíra Janouška s textilními motivy. Budova je od prosince 1992 památkově chráněna.

Dům módy nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V jeho šesti patrech se představují luxusní značky německé, italské, francouzské a české módy (vzkříšení prvorepublikového salonu, Jablonex).

Nahoře těsně pod střechou se nachází řídící administrativní část budovy – kanceláře spojené s provozem budovy. Kromě toho se zde nachází krejčovský salon a pro potěchu těla i kavárna jako za starých časů. Klientské centrum má zde i cestovní agentura Invia.


Autor: ČTK

Praha 15 pomůže podnikatelům a živnostníkům

Dnes v 09:56

Praha 15 prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce ve svém měsíčníku Hlasatel podporuje firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

25. října 2021 ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

25. října 2021 ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

Další články
Nahoru