Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Duka: Putin první bitvu prohrál, to říkám jako syn vojáka
Dominik Duka při setkání s uprchlíky v ubytovně. Foto: Jan Puci

Duka: Putin první bitvu prohrál, to říkám jako syn vojáka

Když arcibiskup pražský Dominik Duka nedávno za doprovodu starostky Prahy 2 Alexandry Udženije a ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise navštívil ubytovnu v Sokolské ulici, vyjádřil podporu zdejším maminkám, babičkám a dětem z Ukrajiny, které tam druhá městská část ubytovala. Co řekl při svém proslovu?

„Děkuji ukrajinským matkám a dětem, že jste umožnily, aby vaši muži mohli stát na straně své země a vlasti. Prosím pana velvyslance, aby sdělil projev úcty a poděkování prezidentu Zelenskému,“ řekl Duka.

„Ukrajina dala obrovský příklad nejen Evropě, ale celému světu. Ukázala nám význam základních hodnot, jakými jsou rodina, táta, máma, opravdový muž i opravdová žena, která svou statečnost dokazuje už tím, když nás jako děti chrání,“ pokračoval klerik, který byl v roce 2010 jmenován nástupcem kardinála Miloslava Vlka ve funkci pražského arcibiskupa a o dva roky ho papež jmenoval kardinálem.

„Jako dvanáctiletý představitel vojenské duchovní služby děkuji ukrajinským vojákům i těm, kteří je podpírají. To co, co jste dokázali, je neuvěřitelné. Putin první bitvu prohrál, to říkám jako syn vojáka. Bůh žehnej a sláva Ukrajině,“ řekl Duka s odkazem na svého otce Františka, který byl za druhé světové války příslušníkem vládního vojska a ke konci konfliktu zbrojířem československé bombardovací perutě britského letectva, za což byl v 50. letech „odměněn“ vězením.  

Podle Duky je zřetelná ochota katolické církve ke spolupráci s pravoslavnými církvemi v oblasti humanitární pomoci Ukrajině a také po duchovní stránce.


Autor: Jan Puci

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru