dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
9°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Duha nad Prahou: již přes pět set párů uzavřelo v metropoli registrované partnerství
Ilustrační foto: Mushi / Wikimedia Commons

Duha nad Prahou: již přes pět set párů uzavřelo v metropoli registrované partnerství

Registrované partnerství uzavřelo v Praze k dnešnímu dni celkem 545 párů. Své „ano“ si řeklo 441 dvojic mužů a 134 dvojic žen. Podle dosavadních zjištění se pak rozpadlo 42 svazků.

Registrované partnerství je v Česku možné od pololetí roku 2006. Od té doby do konce loňska do něj vstoupilo 1692 dvojic gayů či lesbických žen. Nejvíc svazků v republice se uzavírá právě v Praze, je jich zhruba třetina. Dosud největší zájem byl hned po uzákonění možnosti žít v oficiálním soužití. Hned v roce 2006 jí využilo 65 párů mužů a 16 párů žen.

Kam chodily pražské lesbičky za socialismu a kde se scházejí dnes?

Poté svazků každoročně ubývalo. Nejméně jich bylo v roce 2011, kdy na radnici dorazilo jen 49 dvojic gayů či leseb. O rok později se pro stvrzení společného života rozhodlo 59 a loni pak 66 dvojic. Letos si prstýnky vyměnilo zatím šest párů mužů a jeden pár žen. Přesné informace o počtech rozpadlých partnerství Praha nemá. Statistika se totiž nevede.

„Vzhledem k tomu, že se otázka ohledně rozvodů registrovaných partnerství začala množit, začali jsme si vést svou evidenci. Ta bohužel není stoprocentní. K dnešnímu dni máme zapsáno 42 rozvodů," uvedla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Praha přináší pro gaye a lesby svobodu i těžkosti, říká organizátorka Prague Pride

Osvojení potomka svého protějšku

O možnost uzavírat oficiální svazek usilovaly organizace homosexuálů od 90. let minulého století. Povedlo se to až na několikátý pokus, a to přes veto tehdejšího prezidenta Václava Klause. Norma zaručuje partnerům třeba nárok na informace o zdravotním stavu protějšku či možnost dědit po sobě. Ukládá jim vyživovací povinnost, adopce zakazuje.

Skupina poslanců z různých stran loni navrhovala novelu, podle níž by si registrovaní partneři mohli osvojit potomka svého protějšku. Podle autorů v Česku vyrůstají se dvěma otci či dvěma matkami stovky dětí, oficiálně ale mohou mít jen jednoho rodiče. Po pádu Nečasovy vlády Sněmovna před svým rozpuštěním návrh už nestihla projednat.

Svatby v historickém centru táhnou, letos jich bylo 1 800. Zájem je také o registraci partnerství

O potřebnosti nové úpravy, která by zlepšila situaci dětí z takzvaných duhových rodin a umožnila mít oficiálně oba rodiče, se teď znovu zmínil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Ve vládním legislativním plánu novela o registrovaném partnerství ale chybí, nejspíš ji tedy připraví poslanci.


Další články
Nahoru