dnes
Čtvrtek - jasno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Dudy, bubny, hoboj a zesilovače nebrat. Magistrát uvažuje o omezení pouličního umění
Buskeři na Staroměstském náměstí. Foto: Jindřich Dvořák

Dudy, bubny, hoboj a zesilovače nebrat. Magistrát uvažuje o omezení pouličního umění

Umělci vystupující v ulicích Prahy v rámci takzvaného buskingu by se mohli dočkat dalších omezení. Nově by bylo zakázáno použít například zesilovače, bubny nebo dudy. Vyplývá to z magistrátního předběžného návrhu novely vyhlášky. Tu ve středu projednal kulturní výbor zastupitelstva hlavního města, který k textu nakonec žádné usnesení nepřijal.

Znění vyhlášky není konečné, aby začala platit, museli by ji projednat radní a zastupitelé hlavního města. Pouliční umění je v Praze povoleno více než dva roky.

„Akustické produkce lze provozovat výhradně bez použití přídavných zesilovacích zařízení," píše se v novele vyhlášky, kterou dnes projednal magistrátní výbor pro kulturu. Návrh rovněž zakazuje použití bubnů nebo předmětů imitujících bubny a zároveň využití hudebních nástrojů s vysokým tónem, konkrétně jsou v textu vyjmenovány dudy, pikola nebo hoboj.

Navrhované znění novely rozšiřuje seznam ulic, v kterých je produkce zakázána, nově by měla přibýt Mostecká ulice na Malé Straně. Vystupujícím zakazuje při produkci využívat zvířata.

Proti omezení zesilovačů se na jednání výboru postavil busker Jiří Wehle. „Tímto zákazem busking zabijete," řekl. Na velkých náměstích, jako jsou Staroměstské, Václavské či náměstí Republiky, umělci podle jeho slov nebudou slyšet. Další ze zástupců umělců pak navrhl, aby vznikla mapa buskerských míst.

Zpěv či hru na hudební nástroj zakazuje vyhláška na 17 místech, například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena zhruba dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již v loňském roce. Vznikl seznam míst, kde je busking buď zcela zakázán, nebo částečně omezen.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru