Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Duben v divadle Ponec

Česká taneční platforma – přehlídka nejzajímavějších děl tuzemského současného tance – od 7. do 10. 4. v divadle Ponec a na dalších pražských scénách uvede pěknou řádku prvotřídních inscenací. 22. dubna se můžete těšit na novou inscenaci IHOPEIWILL. Jak si představujete budoucnost pro svoje vnoučata? To je jedna z otázek, kterou autoři, threeiscompany & Jaro Viňarský, pokládají. Budoucnost zajímá i tvůrce inscenace Witness, kteří se ve svém díle zabývají zejména ekologií. Jim patří večer 18. 4.. A na Mezinárodní den tance 29. 4. se chystá výzva: Roztančíme Krenovku?!   

Začátkem dubna, od 7. do 10. 4., bude divadlo Ponec a další pražské kulturní scény patřit festivalu Česká taneční platforma. Jubilejní 30. ročník každoroční přehlídky nejzajímavějších děl současného tance uvede aktuální tvorbu mladých choreografů i titánů tuzemského tance. Dramaturgická rada do hlavního programu vybrala inscenace Thin Skin (Eliška Brtnická & coll.); GEO (Temporary Collective / Tereza Ondrová, Petra Tejnorová a kol.); F*cking Beautiful Spring (Spitfire Company); Why things go wrong (420PEOPLE / Sylva Šafková); Together Alone II a III (Yana Reutova & coll.); Pohádka pro odvážné (Andrej Lyga); Fatamorgana (Paweł Sakowicz); Rukavičkářské závody (Tereza Lenerová & kol.) a Tremula (ME-SA / Martina Hajdyla, Eliška Brtnická, Jana Stárková).

V divadle Ponec dostanou v dubnu prostor také díla z loňského výběru České taneční platformy: 28. 4. je na programu participativní projekt Viktora Černického PRIMA, invenčně mísící profesionální taneční a laické komunity. A 30. 4. následuje SOFT SPOT – experimentální fyzické představení, jež se zrodilo ze spolupráce oceňovaných slovenských tanečnic Martiny Hajdyly a Soni Ferienčíkové s renomovanou maďarskou choreografkou Adrienn Hód. Společně zkoumají relace mezi fyzickým tělem, osobností performera a přikládaným významem.

Jak si představujeme budoucnost nejen pro sebe, ale i pro naše vnoučata? Jaké naděje pro ně máme a co můžeme udělat pro jejich naplnění? Navýsost aktuální existenciální otázky nastoluje nová inscenace IHOPEIWILL, které má v divadle Ponec premiéru 22. dubna. Novinka IHOPEIWILL je společným dílem uskupení   threeiscompany a choreografa, performera Jara Viňarského. IHOPEIWILL pohlíží na téma naší společné budoucnosti ve světle napjatých politických událostí a klimatické krize prizmatem osobního rodinného prostoru a vztahů.

Pro budoucnost klíčová ekologická témata akcentuje také inscenace Witness, která je na programu 18. 4. Tvůrci, Věra Ondrašíková & kolektiv, staví do centra pozornosti stromy. Němé svědky. Zdroj životodárné síly a kyslíku. Mockrát jsme se na nich provinili, ale oni zůstávají. Inscenace oceněná Cenou diváka na České taneční platformě 2022 je uváděna v rámci oblíbené programové linie Family Friendly s pravidelnými podvečerními představeními pro celé rodiny.

„Přijďte 29. 4. společně s námi do Krenovky roztančit Mezinárodní den tance, svátek pohybu a kreativity!“ zní pozvání z pořádající organizace Tanec Praha z.ú. Ve Studiu Krenovka jsou 29. 4. od 17.30 k tanci zváni nejprve teenageři ve věku 12–18 let, kteří si budou moci vyzkoušet, jak probíhají pravidelné lekce s názvem Současný tanec pro teens pod vedením tanečnice a choreografky Věry Ondrašíkové. Program bude od 19.30 pokračovat v Čítárně Unijazz, kam mohou dorazit všichni milovníci tance bez ohledu na věk. O zábavu se postará DJ, VJ a taneční performerky.Autor: Alo

Jarní koncert v kostele sv. Michaela Archanděla

Dnes v 07:25

Jarní koncert se koná 1. května v kostele sv. Michaela Archanděla. Vstupné je dobrovolné.

Sunny Swing – Adéla Zejfartová

Dnes v 06:40

Adéla Zejfartová vystoupí v KD Mlejn 25. dubna v 19:0 hodin.

Ladislav Pazdera na Vyšehradě

22. dubna 2024 v 10:31

Ladislav Pazdera se zcela oddal hře na akustickou kytaru a patří ke generaci hudebníků, která vyrostla bez žánrových hranic. Na Vyšehradě zahraje 25. dubna skladby ze svého posledního alba Chiaroscuro, kde zpracovává řadu stylově různorodých vlivů a přetváří je do velmi osobitých a jímavých...

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně

20. dubna 2024 ve 14:10

Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka...

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

20. dubna 2024 ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Další články
Nahoru