dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Duben, ještě partnerku řezat budem. Domácí násilí eskaluje vždy v tomto období
Svědky domácího násilí se často stávají děti. Ilustrační foto: archiv

Duben, ještě partnerku řezat budem. Domácí násilí eskaluje vždy v tomto období

Podle statistik Asociace pracovníků intervenčních center (APIC) byl loňský duben měsícem s nejvyšším počtem vykázání násilných osob ze společného obydlí, a zároveň s rekordní návštěvností ohrožených osob v intervenčních centrech. 

„Duben je charakteristický kumulací jarních depresí, nejvyšším počtem sebevražd, a také eskalací domácího násilí. O tom svědčí 139 případů vykázání a 4989 kontaktů ve všech osmnácti intervenčních centrech České republiky. V porovnání s ostatními měsíci roku je v dubnu každoročně patrný nárůst v průměru o pětadvacet procent, a to jak v případě policejních vykázání, tak u návštěv intervenčních center, “ říká předsedkyně APIC, Mgr. Martina Vojtíšková.

Deprese útočí nejen v zimě, ale i na jaře

Příčinou dubnové eskalace domácího násilí je podle jejích slov celkové vyčerpání organismu po zimě, jarní únava a s tím související ztráta energie, výkyvy nálad, zvýšená přecitlivělost, podrážděnost a menší odolnost vůči každodennímu stresu. Prožívání negativních pocitů se umocňuje v kontextu sociálně ekonomické situace rodin. V mezilidských vztazích dochází k častějším konfliktům, agrese násilných osob vzrůstá:

„Podle našich dubnových statistik domácí násilí eskaluje nejčastěji v manželských a partnerských svazcích. Ohrožená je prakticky každá dvacátá česká domácnost, v osmdesáti procentech žijí nezletilé děti. Největší skupinou obětí jsou ženy ve věku 27 až 40 let,“ upřesňuje Martina Vojtíšková.

Nebezpečný, těžko odhalitelný fenomén

„Domácí násilí se neomezuje na izolované epizody. Je to celý způsob života, do kterého se promítá jednání násilné osoby s obětí, přičemž jednotlivé formy násilí se prolínají a slévají do spletité sítě týrání, manipulací a psychické nadvlády. Skutečnost, že se všechno odehrává v privátním prostoru, přispívá k obtížnému odhalování tohoto nebezpečného fenoménu,“ dodává.

APIC ČR se dlouhodobě snaží o celkové zlepšení identifikace a prevence domácího násilí, a zároveň o kvalifikovaný přístup odborníků formou zavedení nové profesní specializace. Od loňského roku oslovuje odbornou i laickou veřejnost prostřednictvím celostátní kampaně s názvem Mlčení bolí, kterou podporují známé osobnosti z řad umělců a vrcholových sportovců, zaměstnanci z mnoha různých firem a organizací, ale i lidé na sociálních sítích.

bartoska_1-nahled


Další články
Nahoru