Dnes Pátek - zatazeno -3°C
Zítra Sobota - snih 0°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražská kulturaVýstavy

Dubajské EXPO v Praze

22. 11. 2022 - 11. 2. 2023
Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

„Představíme Praze čtyři významné umělce, kteří svá díla představili na letos skončené světové výstavě EXPO Dubai 2020,” říká Miroslav Kroupa, zakladatel galerie. Součástí výstavy bude také světová premiéra videomappingu na skleněném díle Mola skláře Vlastimila Beránka.

Prodejní výstavu lze navštívit do 11. února 2023 v galerii Kroupa v centru Prahy na adrese Voršilská 139/5. Kromě děl Vlastimila Beránka jsou k vidění i exkluzivní výtvory, sochy a skulptury dalších umělců, mezi nimi Adéla Oliva, Jaroslav Prošek či Ela Smrček. Zakladatel sklářské firmy Crystal Caviar a spoluautor výstavy Marek Landa připomněl, proč jsou díla ze skla vzácná a neopakovatelná: „Výroba jediné skleněné plastiky trvá minimálně půl roku, ale častěji rok i více.“

Mola a její mikrokosmy – premiéra videomappingu na skle
V Galerii Kroupa Vlastimil Beránek představí své dílo Mola Mola, které doprovází videomapping. Jak to celé vzniklo? Celý proces začal napsáním generativních skriptů. Za pomoci generativního kódování tak vznikají animace, které pomáhají odhalit vnitřní i venkovní mikrokosmy. Jedny jsou ukryty přímo ve skle, druhé vznikají odrazem projekce na stěnách galerie Kroupa. Díky optickým vlastnostem skla dokáže Mola přesáhnout své materiálové hranice a naplno se propojit s okolím. Socha již není objektem v prostoru, nýbrž sama definuje a ovlivňuje prostor, ve kterém je umístěna. Autorem generativního videomappingu je uskupení Krystalizující Pixely, za kterým stojí umělec Václav Ondrouška a sklářský umělce a grafický designer Martin Jašontka.

Čtyři autoři, čtyři dubajské zkušenosti
Renomovaný sklář Vlastimil Beránek v Dubaji prezentoval svou Venuši z olovnatého křišťálu, která je největší leštěnou plastikou z odlévaného skla na světě.  Beránek se zabývá tvořením rozměrných sklářských plastik z českého křišťálu, nechává se inspirovat dvěma rivaly, oceánem a ohněm. Je představitelem třetí generace sklářského rodu Beránků, kteří založili sklářskou huť ve Škrdlovicích.

Na výstavě se představí také Jaroslav Prošek, student Vlastimila Beránka, který se také podílel na tvorbě sochy Venuše. Ten umění ze skla propadl hned po dokončení školy. Při práci rád experimentuje s materiály, což ho proslavilo především v soudobém umění a designu v České republice.

Sklářskou dominanci „narušuje“ malířka Adéla Oliva. Její tvorba se dá zařadit do kontextu abstraktního umění. Její obrazy vynikají prolínáním barev, chaosem a řadou detailů. Zajímavostí je, že malířka uchovává své malířské metody v tajnosti. Na Expu v Dubaji představila známé souobrazí Efekt motýlích křídel.

Posledním vystaveným autorem je Ela Smrček, která se zaměřuje na tavené skleněné plastiky. Inspiruje se mořem, lesem a různými živly. V jejích sochách se odráží současná společnost. Za sebou má plno významných výstav po celém světě, včetně dubajského Expa.
Autor: Cen

Výstava v Centru DOX: Bolest těch druhých

Dnes v 08:24

Cílem výstavního projektu Bolest těch druhých je zamýšlet se nad schopností umění vypovídat o válce, ale především nad naší (ne)schopností vztahovat se prostřednictvím umění k hrůzám války a k bolesti lidí, které zasáhla.

José Cura oslaví s Pražskými symfoniky životní jubileum

Dnes v 07:30

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil koncerty s José Curou k příležitosti jeho 60. narozenin. Světoznámý operní pěvec se představí nejen jako znamenitý tenorista ve scénách z oper Giuseppe Verdiho, ale také jako dirigent a skladatel.

Leden ve Viole: Vína popít lok, Proč si nezatančíte?, Stará dáma vaří jed a Ladění Violy

Dnes v 07:25

I v lednu můžete usednout v hledišti Divadla Viola a v útulném prostředí se sklenkou vína nebo nad šálkem kávy si vychutnat představení.

Pět nejistých situací představí nové hudební kompozice

Dnes v 07:13

Pět nejistých situací je první spolupráce ansámblu Prague Quiet Music Collective s Galerií hlavního města Prahy. PQMC oslovil pět současných skladatelů, kteří se nechali inspirovat pěti výtvarnými díly ze sbírek GHMP, v reakci, na něž zkomponovali nové skladby. 

Nekompromisní plynutí času studentů DAMU

7. prosince 2022 v 09:16

Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena...

Play Havel. Online hra vás zavede do budovy zvláštního úřadu, vy rozhodnete co dál

7. prosince 2022 v 06:48

Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla spustilo online projekt Play Havel vycházející z dramat posledního československého a prvního českého prezidenta. Play Havel se odehrává v budově neznámého ale zcela jistě významného úřadu, kterou musí divák a hráč v jedné osobě proputovat, aby...

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

Akademie operního zpěvu divadla San Carlo v Neapoli vystoupí v Rudolfinu

6. prosince 2022 v 06:11

U příležitosti oslav stého výročí založení Italského kulturního institutu v Praze založeného v roce 1922 se 18. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční zvláštní pocta divadla San Carlo v Neapoli, které je jedním z největších symbolů italské kultury. 

Adventní koncert v Kostele sv. Václava na Zderaze

5. prosince 2022 v 09:51

Praha 2 zve milovníky hudby na pokračování cyklu Adventních koncertů v kostelích. Poslední koncert z cyklu Adventních koncertů proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin v Kostele sv. Václava na Zderaze.

Komorní koncert na Nuselské radnici

5. prosince 2022 v 08:00

V úterý 10. ledna pořádá Praha 4 na Nuselské radnici Komorní koncert. Vstupenky za 50 korun jsou od 5. prosince v prodeji.

Barva, fantazie a experiment dětí. Výstava na radnici

4. prosince 2022 v 18:07

V budově radnice Prahy 11 v Ocelíkově ulici se od 2. prosince do 1. ledna 2023 koná výstava žáků ZŠ Donovalská s názvem Barva, fantazie a experiment dětí.

Další články
Nahoru