Dnes Sobota - oblacno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 13°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Dubajské EXPO v Praze

22. 11. 2022 - 11. 2. 2023
Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

„Představíme Praze čtyři významné umělce, kteří svá díla představili na letos skončené světové výstavě EXPO Dubai 2020,” říká Miroslav Kroupa, zakladatel galerie. Součástí výstavy bude také světová premiéra videomappingu na skleněném díle Mola skláře Vlastimila Beránka.

Prodejní výstavu lze navštívit do 11. února 2023 v galerii Kroupa v centru Prahy na adrese Voršilská 139/5. Kromě děl Vlastimila Beránka jsou k vidění i exkluzivní výtvory, sochy a skulptury dalších umělců, mezi nimi Adéla Oliva, Jaroslav Prošek či Ela Smrček. Zakladatel sklářské firmy Crystal Caviar a spoluautor výstavy Marek Landa připomněl, proč jsou díla ze skla vzácná a neopakovatelná: „Výroba jediné skleněné plastiky trvá minimálně půl roku, ale častěji rok i více.“

Mola a její mikrokosmy – premiéra videomappingu na skle
V Galerii Kroupa Vlastimil Beránek představí své dílo Mola Mola, které doprovází videomapping. Jak to celé vzniklo? Celý proces začal napsáním generativních skriptů. Za pomoci generativního kódování tak vznikají animace, které pomáhají odhalit vnitřní i venkovní mikrokosmy. Jedny jsou ukryty přímo ve skle, druhé vznikají odrazem projekce na stěnách galerie Kroupa. Díky optickým vlastnostem skla dokáže Mola přesáhnout své materiálové hranice a naplno se propojit s okolím. Socha již není objektem v prostoru, nýbrž sama definuje a ovlivňuje prostor, ve kterém je umístěna. Autorem generativního videomappingu je uskupení Krystalizující Pixely, za kterým stojí umělec Václav Ondrouška a sklářský umělce a grafický designer Martin Jašontka.

Čtyři autoři, čtyři dubajské zkušenosti
Renomovaný sklář Vlastimil Beránek v Dubaji prezentoval svou Venuši z olovnatého křišťálu, která je největší leštěnou plastikou z odlévaného skla na světě.  Beránek se zabývá tvořením rozměrných sklářských plastik z českého křišťálu, nechává se inspirovat dvěma rivaly, oceánem a ohněm. Je představitelem třetí generace sklářského rodu Beránků, kteří založili sklářskou huť ve Škrdlovicích.

Na výstavě se představí také Jaroslav Prošek, student Vlastimila Beránka, který se také podílel na tvorbě sochy Venuše. Ten umění ze skla propadl hned po dokončení školy. Při práci rád experimentuje s materiály, což ho proslavilo především v soudobém umění a designu v České republice.

Sklářskou dominanci „narušuje“ malířka Adéla Oliva. Její tvorba se dá zařadit do kontextu abstraktního umění. Její obrazy vynikají prolínáním barev, chaosem a řadou detailů. Zajímavostí je, že malířka uchovává své malířské metody v tajnosti. Na Expu v Dubaji představila známé souobrazí Efekt motýlích křídel.

Posledním vystaveným autorem je Ela Smrček, která se zaměřuje na tavené skleněné plastiky. Inspiruje se mořem, lesem a různými živly. V jejích sochách se odráží současná společnost. Za sebou má plno významných výstav po celém světě, včetně dubajského Expa.
Autor: Cen

Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka

Včera ve 14:18

V Divadle Na zábradlí se rozjely přípravy nové inscenace. Po dvou úspěšných premiérách autorských počinů Franz a kavka a Uvnitř banánu tentokrát dramaturgická volba míří na klasický titul – Racka od Antona Pavloviče Čechova. Ikonická hra se na Zábradlí vrátí v režijním pojetí Jiřího Havelky po...

Gatteo – Hostivařský session

29. února 2024 v 07:47

Projekt Gatteo – Hostivařský session navazuje na úspěšná hraní v restauraci Karolína a rozšiřuje své působení do další části Prahy 15.

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

28. února 2024 v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Březen je měsícem čtenářů

27. února 2024 v 07:37

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové...

Nová hra v divadle La Fabrika. Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

27. února 2024 v 07:33

Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima...

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Další články
Nahoru