Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Družstevní výstavba v Praze 8 má zelenou
Foto: Praha 8

Družstevní výstavba v Praze 8 má zelenou

Praha 8 nabídne dostupné rodinné bydlení. Zájem spolupracovat a nabídnout tak Pražanům levnější bydlení totiž mají odborníci napříč soukromým i veřejným sektorem. Shodli se na tom účastníci diskuse, která minulý čtvrtek v prostoru CAMP hledala odpovědi na palčivé otázky drahého bydlení v české metropoli.  

Tam, kde stát zaspal chtějí spolupracovat zástupci městských částí, pražského magistrátu, banky, bytová družstva i developeři. Lídři odvětví se shodli na čtyřech hlavních bodech: zajištění bytů pro nízkopříjmové rodiny, touha udržet ve městě střední třídu a nastartovat důvěryhodná partnerství s developery a finančními institucemi.

Diskusi na téma dostupného rodinného bydlení inicioval radní Prahy 8 Tomáš Hřebík (STAN) společně s radní hlavního města Prahy Hanou Kordovou Marvanovou. Městská část totiž zoufale volá po stavbě bytů pro potřebné profese.

„Mám za to, že každá MČ by měla mít vypracovaný plán dostupného bydlení, který reflektuje aktuální stav v lokalitě i statistické výhledy růstu počtu obyvatel, které má každá MČ jistě k dispozici. Je potřeba nezbavovat se krátkozrace městských pozemků, vhodných pro výstavbu a spolu se zástupci komerčního sektoru, zejména významnými bankami a developery, proaktivně přistupovat k řešení bytové otázky nejen mladých rodin, ale i profesí, zajišťujících veřejnou infrastrukturu, jako jsou učitelé, zdravotní personál, hasiči nebo policisté,“ upozorňuje Tomáš Hřebík, radní Prahy 8.

Družstevní bydlení má v České republice stoletou tradici stejně jako v jiných zemích. Pražský magistrát v těchto dnech již vytipovává pozemky, na kterých by bylo možné postavit nové družstevní byty pro střední vrstvu, která teď na vlastní bydlení v metropoli nedosáhne.

„Chceme dosáhnout až o 30 % nižších nákladů na byt. Chceme dostupné bydlení pro lidi, ne předražené byty. Pro město je rozhodně dobré, když nabídne svým obyvatelům různé alternativy bydlení, a navíc si zachová vliv na samotnou výstavbu,“ upřesnila Hana Kordová Marvanová, radní hlavního města Prahy.

Deset tisíc domácností v Praze je v bytové nouzi – z toho je 500 rodin s dětmi
Problém mají především samoživitelé, mladé rodiny, senioři a menšiny. Jak upozornil v diskusi radní pro oblast bydlení magistrátu hlavního města Prahy Adam Zábranský, mnoho rodin má na to platit nájem, ale nemá na to zaplatit kauci: „Městských bytů je málo, čistě přes městský fond tuto krizi s bydlením nevyřešíme.“

Problémem je také zdlouhavá administrativa, která prodlužuje stavební proces. Stavbě družstevních bytů jsou nakloněni také zástupci bankovních domů. „V zahraničí stačí na koupi bydlení osm ročních platů. U nás zdaleka ne. Buď jsme tak bohatí, nebo máme problém, který musíme řešit. Chceme pomoci dát na trh víc bytů a ve skladbě, která je potřeba,“ komentoval problematiku Petr Vohralík z České spořitelny.

Soukromý sektor a zástupci města potvrdili vzájemnou důvěru
„Slovo developer stále většina lidí vnímá negativně, a je to škoda. Chceme být partnerem,“ říká Anna Ježková, předsedkyně kontrolní komise Asociace developerů. „Chceme se zabývat dlouhodobě kvalitou družstevní výstavby v návaznosti na městský prostor. Důležitá je v tomto případě důvěra. Máme zájem stavět na komunikaci a respektu vůči partnerovi – a o tom družstva jsou, jejich výhodou je dlouhodobost. Naše ambice je dělat kvalitní výstavbu a přinášet do diskuse s městem naše zkušenosti, být dobrým partnerem pro města a obce a dělat, co má smysl,“ upřesnila mimo jiné i z role předsedkyně společnosti Coop Development.

„My se na bydlení nedíváme jako na produkt, který je potřeba postavit a poslat dál. Chceme být partnerem a ukázat družstvo jako moderní bydlení s moderní správou. Dokážu si pak představit, že je cena 65 tisíc za metr čtvereční i v Praze reálná,“ říká Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha a České společnosti pro rozvoj bydlení.

Účastníky diskuse online byli také odborníci z řad neziskového sektoru, například Jan Eisenreich ze spolku DoDružstva z.s. Tato platforma se snaží sbírat zájemce o družstevní výstavbu, vytvářet prostředí pro jejich edukaci, ale také přinášet podněty do diskuse, které se objevují ve veřejném sektoru v oblasti družstevnictví. „Trh je v případě pražských bytů velmi efektivní a snaží se vždy vytěžit co nejvyšší cenu za metr. Pokud je cena za metr čtvereční nejvyšší například u malometrážních bytů, budou se stavět malometrážní byty. Kdo tady, spíše než trh, dlouhodobě selhával, je veřejný sektor. Praha se drtivé většiny svého bytového fondu zbavila a nijak zvlášť jej v posledních letech nerozšiřovala. Tím ztratila možnost kontroly nad trhem. Je ale velmi dobrou zprávou, že v poslední době se přístup Prahy začíná měnit,“ říká Jan Eisenreich, zakladatel spolku DoDružstva.

Během více než dvouhodinové debaty odkazovali účastníci často na rakouskou metropoli Vídeň, která má svoji bytovou politiku v oblasti nájmů i výstavby. Úspěšným projektem, který je ve fázi příprav v Praze je například výstavba družstevních bytů v Ďáblicích, kde se podařilo spojit zájmy městské části, soukromého sektoru i církve.

Zájem o téma potvrdily na dvě stovky sledujících. Záznam z diskuze naleznete na https://1url.cz/BKQYT


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru