dnes
Středa - oblacno
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
15°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
Druhou lávku pro pěší zprovozní za měsíc, o dalším osudu železničního mostu se rozhodne do konce roku
Oprava lávky na železničním mostě. Foto: JP

Druhou lávku pro pěší zprovozní za měsíc, o dalším osudu železničního mostu se rozhodne do konce roku

Rekonstrukce severní lávky na pražském železničním mostu mezi Výtoní a Smíchovem měla být dokončena v termínu, tedy na konci září. Po dvou letech tak budou průchozí lávky na obou stranách. Jižní lávka byla opravena loni.

Oprava druhé lávky pro pěší přiléhající k železničnímu mostu začala letos v dubnu. Obě lávky na železničním mostě se pro pěší uzavřely v prosinci 2017 z důvodu havarijního technického stavu. Nosná konstrukce lávek korodovala a v některých místech oslabení dosahovalo až 100 %. Dřevěná mostovka byla značně opotřebovaná, některá prkna i zdeformovaná. Navíc bylo dřevo vlhké a byla v něm objevena skrytá hniloba.

zeleznicni-most-kontrolni-den Loni proto byla opravena první, jižní lávka, kterou mohou pěší i cyklisté plně využívat od poloviny října 2018. Práce na severní lávce začaly až letos v dubnu, protože zabezpečovací a opravné práce je možné kvůli plynovému vedení pod lávkou provádět jen v klimaticky příznivých podmínkách. To totiž musí být během opravy odpojeno. Navíc nebylo možné opravovat obě lávky naráz, protože by to most, který je ve špatném stavu, neúnosně zatížilo.

„Právě začíná jeden z posledních dní nýtování, což je původně užívaná metoda spojů ocelových konstrukcí. V dnešní době se používá už velmi málo, nahrazuje se svařováním nebo lepením. Metodu jsme použili především kvůli historické hodnotě lávky. Tento most jako celek včetně lávek je pod památkovou ochranou a na základě toho se k němu musí patřičně přistupovat pod dohledem památkářů,“ uvádí Adam Scheinherr (Praha Sobě), náměstek primátora pro oblast dopravy.

Stejně jako v případě jižní lávky, i tentokrát se k čištění konstrukce používá metoda otryskání pískem. Stávající barva totiž obsahuje škodlivé látky, které by se při běžném otryskání tlakovou vodou mohly dostat do řeky.

Na smíchovské straně a současně i na výtoňské straně již byla zahájena výměna vadných částí konstrukce. Poté už se jen opatří protikorozním nátěrem a namontuje se zpět zábradlí. V některých místech je už i nová dřevěná mostovka. Opravy obou lávek vyšly na více než 15 milionů korun. Práce jsou delší a nákladnější kvůli památkové ochraně mostu.

Samotný most vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která nyní zvažuje, zda jej nahradí novým nebo zrekonstruuje a rozšíří. Mluvčí organizace Marek Iliaš uvedl, že je zpracováván posudek, na jehož základě o osudu mostu do konce roku rozhodne. Město plánuje na předmostí na Výtoni vybudovat přestupní uzel s návazností na tramvajovou dopravu.

SŽDC už si v minulosti nechala vypracovat celkovou diagnostiku mostu od Kloknerovu ústavu, který je odborným pracovištěm při ČVUT. Ústav uvedl, že oprava je nereálná a organizace ohlásila, že plánuje most zbourat a postavit nový. Náměstek Scheinherr nicméně loni po svém nástupu do funkce požádal o nový posudek, čemuž SŽDC vyhověla. Kromě Kloknerova ústavu na něm spolupracuje švýcarský profesor Eugen Brühwiler, který je odborníkem na nýtované konstrukce.


Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru