Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Druhá šance pro dlužníky: Milostivé léto spustíme znovu v září, tvrdí poslanec Výborný
Dlužníci dostali šanci ušetřit splacením druhů peníze na penále a dalších poplatcích. Foto: Karel Netolický

Druhá šance pro dlužníky: Milostivé léto spustíme znovu v září, tvrdí poslanec Výborný

Do konce Milostivého léta zbývají tři dny. Lidé, kteří dluží peníze státu, obcím nebo dalším veřejnoprávním subjektům, ale dostanou ještě jednu šanci letos v září. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a autor Milostivého léta Marek Výborný dnes vyzval všechny, aby neváhali a časově omezenou šanci na oddlužení a nový restart využili.

Projekt Milostivé léto byl spuštěn minulý rok 28. října a trvat bude přesně tři měsíce, tedy do pátku 28. ledna 2022. Do té doby mají všichni dlužníci šanci zbavit se dluhových pastí u exekucí vedených na dluh vůči státu.

Stačí uhradit nebo doplatit celou jistinu, tedy původní dlužnou část, a náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů, a veškeré narostlé příslušenství bude odpuštěno. Milostivé léto ale od počátku provázely potíže a nepředvídatelné okolnosti.

„Měsíc jsme řešili se zdravotními pojišťovnami, zda je penále jistina či příslušenství. Následně hledali někteří exekutoři kličky a snahy násobit zákonnou odměnu za zastavení exekucí. A do toho přišel dramatický růst cen energií a někteří dlužníci museli primárně myslet na uhrazení násobně vyšších složenek," shrnul situaci při pohledu zpět Marek Výborný. Jsou zde tedy zjevně mimořádné důvody, aby se uvažovalo o zopakování institutu Milostivého léta v roce 2022.

Tématem se v uplynulých dnech zabývali také předsedové koaličních stan na jednání K5 a pověřili ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a poslance Marka Výborného jednáním o možných parametrech jeho opakování.

„Prodloužení Milostivého léta po 28. lednu není vzhledem k legislativním lhůtám možné stihnout. Shodli jsme se ale na tom, že by bylo možné ho zopakovat v podzimních měsících od září 2022. Současně budeme jednat s vedením Exekutorské komory o případné úpravě parametrů, jako je zákonná odměna za zastavení takové exekuce nebo proces zpřístupnění informací dlužníkům," sdělil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). 

V současné době Ministerstvo spravedlnosti také analyzuje ve spolupráci s exekutory i dluhovými poradnami sporná výkladová místa zákonné úpravy Milostivého léta, aby připravovaná novela uvedla vše do stavu právní jistoty. 

„Předpokládáme, že do konce února pošleme na vládu stručnou novelu exekučního řádu jak s vyjasněním sporných míst, tak s termínem účinnosti Milostivého léta od září 2022 opět na tři měsíce. Budeme jednat i s opozicí tak, aby ve Sněmovně byl návrh projednán ve zrychleném řízení v režimu §90 jednacího řádu," uzavřel Blažek.   

Milostivé léto se tak spustí znovu v září. Stejně jako při předchozím termínu poběží lhůta na splacení jistiny tři měsíce, tedy do konce listopadu. „Když jsme vytvářeli koncept Milostivého léta, mysleli jsme při tom na všechny zodpovědné dlužníky, kteří si přejí zbavit se své exekuce, ale brání jim v tom vysoké příslušenství dluhu. A já musím říct, že mám velkou radost z toho, v jak velkém objemu byl projekt využit, a kolika lidem pomohl z tíživé životní situace. Současně se ukázalo, že Milostivé léto přináší i velké výhody věřitelům, kteří mnohdy uspokojili své pohledávky ve výši jistiny, na které by pravděpodobně nikdy nedosáhli,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný.

K tomuto kroku také opakovaně vyzývali s ohledem na výrazně ztížené okolnosti i všechny neziskové organizace pomáhající dlužníkům s využitím Milostivého léta. „Velmi si vážím činnosti Charity ČR nebo Člověka v tísni, který provozuje i zvláštní sbírkové konto na pomoc těm, kteří si to skutečně zaslouží, ale nemají šanci podmínky Milostivého léta splnit. Věřím, že společně se dokážeme na letošní Milostivé léto připravit. A současně zdůrazňuji, že toto opakování způsobené mimořádnými okolnostmi je skutečně poslední šancí, jak se zbavit dluhů vůči státu. Není zde žádný prostor pro spekulace," uzavřel Výborný.

Současně Pavel Blažek i Marek Výborný potvrdili, že aktuálně běží jednaní s ministerstvem financí a dalšími resorty o podobném modelu i u exekucí vedených finanční správou či u správních exekucí, kterých se Milostivé léto ukotvené v exekučním řádu netýká. Bude k tomu třeba jiné právní úpravy, s tímto narovnáním se počítá pro rok 2023.    
 


Autor: Karel Netolický

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Názor: Nulová tolerance je hodnotově i ekonomicky špatně, míní Portlík

19. března 2023 ve 14:37

Dlouholetý starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS) patří mezi nejhlasitější kritiky myšlenky plošných, absolutních zákazů legálního podnikání, pokud provozovatele dodržují přísné zákonné podmínky.  

SPOLU pro Prahu: Proč jsme vyloučili zastupitelku Kordovou Marvanovou

18. února 2023 v 11:17

Pro zastupitele klubu SPOLU pro Prahu je nadále nepředstavitelné, aby jej zastupitelka Hana Kordová Marvanová reprezentovala v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Důvody, které k tomuto kroku klub vedly, souvisí s jejím jednáním dne 15. prosince 2022 a ve dnech následujících.

Prokop poslal Hřibovi seznam problémů k řešení. Týkají se pražské dopravy

18. února 2023 v 06:56

Bývalý primátor Hřib je od čtvrtka novým náměstkem pro dopravu. Nebudu tady už znovu rozebírat, proč považuji za paradoxní, aby dopravu řídil člověk, pod kterým se rozjela největší korupční aféra v pražském dopravním podniku. O tom už jsem řekl dost ve svém pořadu Čau Praho. Chci být také...

Hilšer: V debatě na Nově byly nastaveny nerovné podmínky

12. ledna 2023 v 19:40

Na protest proti dělení prezidentských kandidátů v televizních debatách na dvě skupiny podle preferencí dnes Marek Hilšer odešel ze studia při vysílání televizní debaty TV Nova. Na pultíku zanechal svoji fotografii, aby podtrhl, že nefavorizovaní kandidáti mají sloužit pouze jako pozadí „hlavního...

Zelení: Svoboda nedomluvil nic, teď by měli šanci dostat jiní

16. prosince 2022 v 06:41

Celý včerejší den jsme mohli v přímém přenosu sledovat nekompetentnost koalice SPOLU, která usiluje o ustavení menšinové vlády v Praze. Potvrdilo se, že jediný, kdo je ochoten ji v tom podporovat, je klub ANO. Bohuslav Svoboda jako kandidát na primátora za sebe nechával celý den mluvit ostatní a...

Zlepšete informovanost k výstavbě tramvajové trati na Dědinu, žádá Praha 6 dopravní podnik

15. prosince 2022 v 19:08

Stavbu nové tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu provází podle Prahy 6 nedostatečná informovanost ze strany investora stavby. Praha 6 žádá vedení dopravního podniku, aby zřídilo speciální web, na němž by veřejnost našla komplexní informace o stavbě a zejména o dopravních omezeních. V tiskové...

Bauer: Stát musí zajistit potřebná místa v domovech seniorů, bez soukromého sektoru to nepůjde

9. prosince 2022 ve 12:31

Počet seniorů, kteří budou ve stáří poptávat pobytové sociální služby, bude v důsledku demografických změn narůstat, a proto bude nezbytné zajistit včas dostatek kapacit v domovech seniorů nebo podobných zařízeních. Podle Jana Bauera, poslance ODS a člena výboru pro sociální politiku, to ale...

Piráti: Odmítáme odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze

24. listopadu 2022 v 11:48

Piráti na pražském magistrátu plně podporují modernizaci péče o Pražany se zdravotním postižením a odmítají politické snahy, které jdou přesně opačným směrem. Zároveň považují za důležité pokračovat v transformaci sociálních služeb, která začala v uplynulém volebním období. V tiskové zprávy to...

Komentář: Na zastupitelstvu 3. října by se už mělo něco stát

31. října 2022 ve 22:37

Dohadování o koalici na pražském magistrátu připomíná grotesku, Pražané se v tom už nevyznají. Vyhrála koalice SPOLU, my to respektujeme a čekáme, jak se vítěz rozhodne ohledně složení. SPOLU říká, že chce koalici na vládním půdorysu. Ukazuje se, že to je nesmyslný požadavek vedení stran,...

SPOLU pro Prahu: Radní na poslední chvíli předkládají neopřipomínkované tisky

31. října 2022 ve 22:00

Koalice SPOLU pro Prahu důrazně vyzývá současnou Radu hl. m. Prahy, aby nepředkládala, nejednala a nehlasovala pro zásadní tisky, o kterých má rozhodovat až nově sestavená rada s mandátem z proběhlých voleb.

Aliance stability: Menšinová rada SPOLU podporovaná hnutím ANO by posílila prezidentské ambice Babiše

31. října 2022 ve 21:50

Vítáme iniciativu hnutí STAN, které vybízí koalici SPOLU k opětovnému zasednutí k jednacímu stolu s Aliancí stability. Chceme otevřeně jednat o všech nabídkách tak, aby vznikla proporčně vyvážená a stabilní Rada hlavního města Prahy na celé čtyřleté funkční...

Usnesení klubu Pirátů na pražském magistrátu k principu nepřítomnosti trestně stíhaných v radě

10. října 2022 v 15:50

„Klub zastupitelů České pirátské strany na pražském magistrátu dnes formou sms odeslal na vědomí vyjednávacímu klubu pražského SPOLU jednomyslně odhlasované usnesení klubu v rámci dalšího povolebního vyjednávání: „Klub zastupitelů Pirátů trvá na platnosti principu, že jeho zástupci nemohou...

Další články
Nahoru