Dnes Sobota - oblacno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Druhá šance pro dlužníky: Milostivé léto spustíme znovu v září, tvrdí poslanec Výborný
Dlužníci dostali šanci ušetřit splacením druhů peníze na penále a dalších poplatcích. Foto: Karel Netolický

Druhá šance pro dlužníky: Milostivé léto spustíme znovu v září, tvrdí poslanec Výborný

Do konce Milostivého léta zbývají tři dny. Lidé, kteří dluží peníze státu, obcím nebo dalším veřejnoprávním subjektům, ale dostanou ještě jednu šanci letos v září. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a autor Milostivého léta Marek Výborný dnes vyzval všechny, aby neváhali a časově omezenou šanci na oddlužení a nový restart využili.

Projekt Milostivé léto byl spuštěn minulý rok 28. října a trvat bude přesně tři měsíce, tedy do pátku 28. ledna 2022. Do té doby mají všichni dlužníci šanci zbavit se dluhových pastí u exekucí vedených na dluh vůči státu.

Stačí uhradit nebo doplatit celou jistinu, tedy původní dlužnou část, a náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů, a veškeré narostlé příslušenství bude odpuštěno. Milostivé léto ale od počátku provázely potíže a nepředvídatelné okolnosti.

„Měsíc jsme řešili se zdravotními pojišťovnami, zda je penále jistina či příslušenství. Následně hledali někteří exekutoři kličky a snahy násobit zákonnou odměnu za zastavení exekucí. A do toho přišel dramatický růst cen energií a někteří dlužníci museli primárně myslet na uhrazení násobně vyšších složenek," shrnul situaci při pohledu zpět Marek Výborný. Jsou zde tedy zjevně mimořádné důvody, aby se uvažovalo o zopakování institutu Milostivého léta v roce 2022.

Tématem se v uplynulých dnech zabývali také předsedové koaličních stan na jednání K5 a pověřili ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a poslance Marka Výborného jednáním o možných parametrech jeho opakování.

„Prodloužení Milostivého léta po 28. lednu není vzhledem k legislativním lhůtám možné stihnout. Shodli jsme se ale na tom, že by bylo možné ho zopakovat v podzimních měsících od září 2022. Současně budeme jednat s vedením Exekutorské komory o případné úpravě parametrů, jako je zákonná odměna za zastavení takové exekuce nebo proces zpřístupnění informací dlužníkům," sdělil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). 

V současné době Ministerstvo spravedlnosti také analyzuje ve spolupráci s exekutory i dluhovými poradnami sporná výkladová místa zákonné úpravy Milostivého léta, aby připravovaná novela uvedla vše do stavu právní jistoty. 

„Předpokládáme, že do konce února pošleme na vládu stručnou novelu exekučního řádu jak s vyjasněním sporných míst, tak s termínem účinnosti Milostivého léta od září 2022 opět na tři měsíce. Budeme jednat i s opozicí tak, aby ve Sněmovně byl návrh projednán ve zrychleném řízení v režimu §90 jednacího řádu," uzavřel Blažek.   

Milostivé léto se tak spustí znovu v září. Stejně jako při předchozím termínu poběží lhůta na splacení jistiny tři měsíce, tedy do konce listopadu. „Když jsme vytvářeli koncept Milostivého léta, mysleli jsme při tom na všechny zodpovědné dlužníky, kteří si přejí zbavit se své exekuce, ale brání jim v tom vysoké příslušenství dluhu. A já musím říct, že mám velkou radost z toho, v jak velkém objemu byl projekt využit, a kolika lidem pomohl z tíživé životní situace. Současně se ukázalo, že Milostivé léto přináší i velké výhody věřitelům, kteří mnohdy uspokojili své pohledávky ve výši jistiny, na které by pravděpodobně nikdy nedosáhli,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný.

K tomuto kroku také opakovaně vyzývali s ohledem na výrazně ztížené okolnosti i všechny neziskové organizace pomáhající dlužníkům s využitím Milostivého léta. „Velmi si vážím činnosti Charity ČR nebo Člověka v tísni, který provozuje i zvláštní sbírkové konto na pomoc těm, kteří si to skutečně zaslouží, ale nemají šanci podmínky Milostivého léta splnit. Věřím, že společně se dokážeme na letošní Milostivé léto připravit. A současně zdůrazňuji, že toto opakování způsobené mimořádnými okolnostmi je skutečně poslední šancí, jak se zbavit dluhů vůči státu. Není zde žádný prostor pro spekulace," uzavřel Výborný.

Současně Pavel Blažek i Marek Výborný potvrdili, že aktuálně běží jednaní s ministerstvem financí a dalšími resorty o podobném modelu i u exekucí vedených finanční správou či u správních exekucí, kterých se Milostivé léto ukotvené v exekučním řádu netýká. Bude k tomu třeba jiné právní úpravy, s tímto narovnáním se počítá pro rok 2023.    
 


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Stárek: Soutěže dle pravidel České komory architektů se v Praze 6 osvědčily

6. února 2022 ve 21:44

Místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS) se v aktuálním komentáři vrátil k lednovému rozhodnutí vedení městské části, které schválilo výsledky architektonické soutěže o návrh podoby plánované novostavby léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) v Drnovské ulici...

Další články
Nahoru