dnes
Pondělí - skorojasno
27°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - jasno
35°C
Druhá městská část uctila památku Jana Palacha, lidé mohou podepsat kondolenční listy
Starostka Jana Černochová a Otakar Dušek. Foto: Praha 2

Druhá městská část uctila památku Jana Palacha, lidé mohou podepsat kondolenční listy

Pietní místo k uctění památky Jana Palacha je nyní také ve výstavních prostorách městské části Praha 2 na náměstí Míru 20, v prvním patře. Symbolicky 16. ledna 2019 ve 14:30 se zde konalo vzpomínkové setkání za účasti starostky Jany Černochové, radních, dětí základních škol Prahy 2 a dalších hostů.

Praha 2 si tak připomněla památku Jana Palacha, studenta filozofické fakulty UK, který před padesáti lety obětoval život na protest proti postupující normalizaci a narůstající lhostejnosti české společnosti. 

„I po padesáti letech pro mě Jan Palach zůstává vzorem občanské odvahy. Jeho vzkaz tehdejší společnosti byl zřejmý: Nebuďte lhostejní, bojujte za pravdu a svobodu, a to i za cenu osobní oběti. Můžeme to vnímat jako memento pro naši současnost, kdy sice žijeme v demokratické společnosti, ale je toho dost, co demokracii ohrožuje. Proto bychom si Palachův odkaz měli stále připomínat a naplňovat smysl jeho poselství,“ říká Jana Černochová, která iniciovala zařazení 16. ledna mezi významné dny České republiky.

palach-ucteni-2 Městská část Praha 2 se tradičně připojuje k pietním akcím v den Palachovy oběti. Letos, v roce 50. výročí jeho sebeupálení, připravila ve výstavních prostorách v prvním patře místo, kam se mohou lidé přijít poklonit památce Jana Palacha a podepsat kondolenční listy.

Prohlédnout si mohou i časosběrný dokument „Opus 13“, líčící genezi projektu pamětní medaile ve tvaru Palachových rtů od medailéra Otakara Duška, který byl v roce 2015 představen na radnici. Film je proložen dobovými záběry a Duškovými rozhovory s pamětníky, počínaje bratrem Jana Palacha Jiřím. Na radnici bude k vidění do středy 23. ledna.

palach-ucteni-1


Další články
Nahoru