dnes
Středa - zatazeno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Druhá městská část uctila památku Jana Palacha, lidé mohou podepsat kondolenční listy
Starostka Jana Černochová a Otakar Dušek. Foto: Praha 2

Druhá městská část uctila památku Jana Palacha, lidé mohou podepsat kondolenční listy

Pietní místo k uctění památky Jana Palacha je nyní také ve výstavních prostorách městské části Praha 2 na náměstí Míru 20, v prvním patře. Symbolicky 16. ledna 2019 ve 14:30 se zde konalo vzpomínkové setkání za účasti starostky Jany Černochové, radních, dětí základních škol Prahy 2 a dalších hostů.

Praha 2 si tak připomněla památku Jana Palacha, studenta filozofické fakulty UK, který před padesáti lety obětoval život na protest proti postupující normalizaci a narůstající lhostejnosti české společnosti. 

„I po padesáti letech pro mě Jan Palach zůstává vzorem občanské odvahy. Jeho vzkaz tehdejší společnosti byl zřejmý: Nebuďte lhostejní, bojujte za pravdu a svobodu, a to i za cenu osobní oběti. Můžeme to vnímat jako memento pro naši současnost, kdy sice žijeme v demokratické společnosti, ale je toho dost, co demokracii ohrožuje. Proto bychom si Palachův odkaz měli stále připomínat a naplňovat smysl jeho poselství,“ říká Jana Černochová, která iniciovala zařazení 16. ledna mezi významné dny České republiky.

palach-ucteni-2 Městská část Praha 2 se tradičně připojuje k pietním akcím v den Palachovy oběti. Letos, v roce 50. výročí jeho sebeupálení, připravila ve výstavních prostorách v prvním patře místo, kam se mohou lidé přijít poklonit památce Jana Palacha a podepsat kondolenční listy.

Prohlédnout si mohou i časosběrný dokument „Opus 13“, líčící genezi projektu pamětní medaile ve tvaru Palachových rtů od medailéra Otakara Duška, který byl v roce 2015 představen na radnici. Film je proložen dobovými záběry a Duškovými rozhovory s pamětníky, počínaje bratrem Jana Palacha Jiřím. Na radnici bude k vidění do středy 23. ledna.

palach-ucteni-1


Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Dnes v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru