dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Drsná, ale účinná metoda: Tuny Hubexu od jara hubily přemnožené potkany v Praze
Ilustrační foto: archiv PVK

Drsná, ale účinná metoda: Tuny Hubexu od jara hubily přemnožené potkany v Praze

Téměř devět tisíc kilogramů nástrah použili pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) v boji s potkany v rámci plošné deratizace, která se uskutečnila od dubna do října.

Krysa vs. potkan

Velikost: Krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla.

Tělo: Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan a jsou téměř holé. Oči má větší.    

Způsob života: Krysa si libuje na suchých místech, vody se děsí. Potkan navštěvuje vlhká nebo mokrá místa.

Mláďata: Krysa obecně vrhne sedm mláďat najednou, potkan vrhne třikrát až pětkrát za rok devět až dvacet mláďat.

„Mezi nejhorší lokality patřilo okolí Botiče v Michli, sídliště Kamýk, okolí Londýnské ulice, Nové Butovice či prostranství v Ďáblicích za autosalonem Renault,“ informoval mluvčí PVK Tomáš Mrázek. „Všechny lokality spojuje nepořádek, neudržovaná zeleň či stavební práce, která potkany spolehlivě vyženou na povrch,“ dodal.

Pražská kanalizační síť je domovem několika miliónů potkanů. Jejich počet se odhaduje na pět milionů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch.

K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují smrtící mix: například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.

stoka-nahled Speciální nástrahy jsou pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu. Když potkan sežere byť jen malou část Hubexu, do dvou dní se mu udělá zle, začne mu řídnout krev a pomalu zemře na vnitřní krvácení. Odpadá tak problém se sběrem mrtvých potkanů, protože ti se rozloží v norách.

Deratizace probíhá každoročně na základě smlouvy s pražským magistrátem, který na ni finančně přispívá.


Další články
Nahoru