Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Drobní podnikatelé v Praze mohou využít virtuální nádoby na odpad
Svoz komunálního odpadu v Praze. Foto: Jan Puci

Drobní podnikatelé v Praze mohou využít virtuální nádoby na odpad

Pražští radní v pondělí schválili rozšíření ceníku za svoz tříděného odpadu pro podnikatele. Změna se týká pouze těch, kteří projeví zájem o zapojení se do systému odpadového hospodářství prostřednictvím virtuálního objemu sběrných nádob. Nová platba je sice nepovinná, týkat by se však v Praze měla více než sto tisíc lidí. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Drobní živnostníci, kteří pracují z domova, z drobné provozovny či malé kanceláře, při své činnosti zpravidla generují minimální množství odpadu. Pořizovat si vlastní fyzické nádoby pro ně nemívá smysl vzhledem k malému množství jimi generovaného odpadu. 

Nicméně odpad, který produkují, podle Hofmana často nelegálně ukládají do kontejnerů určených pro Pražany. Aby nezatěžovali městský systém svozu odpadu, mohou si nyní objednat takzvanou virtuální nádobu, kterou lze využít pouze pro komodity papír, plast, sklo a kovy. „Pomocí virtuální nádoby tak podnikatelé vyřeší svou zákonnou povinnost danou zákonem o odpadech,“ podotkl Hofman.  

„Víme, že v Praze podnikají také malí podnikatelé, kteří si zaslouží, abychom jim jejich živobytí a zákonné povinnosti ulehčovali. Právě jim je určen tento tarif, který je dobrovolný a administrativně nenáročný,“ řekl náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Podmínkou pro využití virtuální nádoby je prokázání rozsahu podnikání. Svůj odpad pak budou odnášet do veřejných kontejnerů, zpravidla jako dosud. Virtuální nádobu bude možné objednat pouze přes Portál Pražana, a to na základě vyplnění jednoduchého dotazníku. Portál Pražana také nabízí možnost objednat fyzické nádoby, či upravit stávající smlouvu, pokud je uzavřena v rámci systému města.  

Podle dat odboru ochrany prostředí magistrátu se v hlavním městě nachází zhruba 253 tisíc aktivních podnikatelských subjektů. Z toho necelá polovina podnikatelů může splňovat podmínky pro využití statutu virtuální nádoby. 

„Využití virtuálních nádob je nepovinné a neexistuje na něj právní nárok. Smyslem je nabídnout podnikatelům jednoduché řešení s nízkou administrativní náročností. A zároveň zmírnit ztrátu, která městu vzniká odkládáním živnostenského odpadu do městských nádob na tříděný odpad,“ sdělil mluvčí magistrátu.


Autor: Karel Netolický

Nadační fond Veolia podpořil dvacet dobrovolnických projetků zaměstnanců PVK

Včera v 15:23

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia opět rozdělovaly finanční prostředky v rámci 17. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo dvacet zaměstnanců PVK na své projekty částku 685 tisíc korun.

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Další články
Nahoru