Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Drobní podnikatelé v Praze mohou využít virtuální nádoby na odpad
Svoz komunálního odpadu v Praze. Foto: Jan Puci

Drobní podnikatelé v Praze mohou využít virtuální nádoby na odpad

Pražští radní v pondělí schválili rozšíření ceníku za svoz tříděného odpadu pro podnikatele. Změna se týká pouze těch, kteří projeví zájem o zapojení se do systému odpadového hospodářství prostřednictvím virtuálního objemu sběrných nádob. Nová platba je sice nepovinná, týkat by se však v Praze měla více než sto tisíc lidí. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Drobní živnostníci, kteří pracují z domova, z drobné provozovny či malé kanceláře, při své činnosti zpravidla generují minimální množství odpadu. Pořizovat si vlastní fyzické nádoby pro ně nemívá smysl vzhledem k malému množství jimi generovaného odpadu. 

Nicméně odpad, který produkují, podle Hofmana často nelegálně ukládají do kontejnerů určených pro Pražany. Aby nezatěžovali městský systém svozu odpadu, mohou si nyní objednat takzvanou virtuální nádobu, kterou lze využít pouze pro komodity papír, plast, sklo a kovy. „Pomocí virtuální nádoby tak podnikatelé vyřeší svou zákonnou povinnost danou zákonem o odpadech,“ podotkl Hofman.  

„Víme, že v Praze podnikají také malí podnikatelé, kteří si zaslouží, abychom jim jejich živobytí a zákonné povinnosti ulehčovali. Právě jim je určen tento tarif, který je dobrovolný a administrativně nenáročný,“ řekl náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Podmínkou pro využití virtuální nádoby je prokázání rozsahu podnikání. Svůj odpad pak budou odnášet do veřejných kontejnerů, zpravidla jako dosud. Virtuální nádobu bude možné objednat pouze přes Portál Pražana, a to na základě vyplnění jednoduchého dotazníku. Portál Pražana také nabízí možnost objednat fyzické nádoby, či upravit stávající smlouvu, pokud je uzavřena v rámci systému města.  

Podle dat odboru ochrany prostředí magistrátu se v hlavním městě nachází zhruba 253 tisíc aktivních podnikatelských subjektů. Z toho necelá polovina podnikatelů může splňovat podmínky pro využití statutu virtuální nádoby. 

„Využití virtuálních nádob je nepovinné a neexistuje na něj právní nárok. Smyslem je nabídnout podnikatelům jednoduché řešení s nízkou administrativní náročností. A zároveň zmírnit ztrátu, která městu vzniká odkládáním živnostenského odpadu do městských nádob na tříděný odpad,“ sdělil mluvčí magistrátu.


Autor: Karel Netolický

Aero podepsalo dohodu s Drakenem o spolupráci pro letouny L-159

9. prosince 2023 v 10:20

Aero, tradiční český výrobce letadel, a společnost Draken, která se specializuje na služby v oblasti leteckého výcviku protivníků v USA a Evropě, podepsaly v pátek dohodu, která vytváří strategický rámec dlouhodobé spolupráce pro letouny L-159, které vlastní Draken. Společnosti budou mimo jiné...

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Poslední letošní akvizicí je Autocentrum Lukáš

7. prosince 2023 v 10:30

Firma Global Repair Centres, jejímiž spoluvlastníky jsou pojišťovny Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna, převzala dne 1. 12. 2023 Autocentrum Lukáš, které provozuje kromě autosalonů a servisů ŠKODA a KIA také servisy značek Volkswagen a Citroen. Jedná se o pátou automotive firmu, kterou...

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Další články
Nahoru