Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Drobné provozovny: Opravna obuvi v Dlouhé je už přes dvacet let královstvím Miloše Scholze
Miloš Scholz ve své obuvnické dílně. Foto: P1

Drobné provozovny: Opravna obuvi v Dlouhé je už přes dvacet let královstvím Miloše Scholze

Udržet občanskou vybavenost v historickém centrum stojí velké úsilí, o to více člověk pookřeje, když prochází Dlouhou ulicí a u známého Domu U Zeleného stromu spatří starou smaltovanou ceduli s nápisem Oprava obuvi. V levém rohu krásného nádvoří s arkádami v patře se nachází království Miloše Scholze.

V obuvnické dílně je atmosféra jako ve starém filmu. Za 22 let, kdy tato opravna slouží veřejnosti, si lidé bydlící a pracující na Starém Městě zvykli za obuvníkem chodit. Moc toho nenamluví a už vůbec nemá ve zvyku mluvit o sobě. V práci poslouchá oblíbené rádio, pokud na opravu bot čekáte, posloucháte jej s ním.

„Trochu složitější je to ovšem s lidmi, kteří si raději koupí nové boty, než by si nechali opravit ty staré. Kolikrát skončí v koši krásné kousky, které vyrobil někdo zručný a stačí je jen poopravit. V létě jsem moc zákazníků neměl, chodí se v pantoflích a sportovních botách a v těch vydrží mnozí až do zimy,“ uvedl Miloš Scholz.

„Nejdůležitější je zákazníkovi vyhovět. Já nemám ani telefon, ani mail, proto mi reklamu dělají ti, kteří se osobně přesvědčili, že své řemeslo mám rád, a dávají tyto informace dál,“ dodal.

Mnohé opravy bot jsou na počkání, provozovna má otevřeno od pondělí do čtvrtka od 10 do 18, v pátek od 10 do 15.

Opravna obuvi, Dlouhá 729/37, Staré Město – Praha 1


Autor: TZ, red

PVK: Začátkem června nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:21

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.  

Setkání kultur 2022

Včera v 07:29

V Praze 14 se koná další ročník festivalu Setkání kultur. Během června budou moci lidé využít nadstandardní možnosti výpůjček v městské knihovně v ulici Gen. Janouška 2, nebo navštívit cestopisnou besedu v KC Kardašovská. Setkání kultur začíná 1. června, poslední akce se uskuteční...

Open Air koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí

Včera v 07:23

Tradiční Open Air koncert se vrací po dvou letech na Hradčanské náměstí a letošní program, který má jako obvykle odlehčenou formou uzavřít koncertní sezonu České filharmonie, připravil britský dirigent Wayne Marshall v duchu jazzových, filmových a muzikálových inspirací.

Slavíci v zahradě - festival chlapeckých sborů

27. května 2022 v 19:54

Hry s hudbou pro kolemjdoucí v sobotu 28. května v Praze 1.

Zábavný rodinný běh ve víru barev

27. května 2022 v 18:31

Barvám neutečeš – den s přáteli a rodinou v Centrálním parku Prahy 13 . V sobotu 4. června můžete vyrazit na trasu dlouhou 5km během či chůzí a nechat se při tom v pěti barevných zónách zasypat barvami.

Hokej: Obrazovky se v centru objeví jen v případě, že Česko bude hrát finále

27. května 2022 v 18:21

Pražský magistrát se nechystá, že by na sobotní semifinálové utkání hokejového šampionátu mezi Českou republikou a Kanadou nechal v centru města vybudovat velkoplošné obrazovky. Obrazovky se na náměstí objeví pouze v případě, že by se Češi dostali do finále. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí...

Den dětí na pražských náplavkách

26. května 2022 ve 12:15

Na Den dětí budou náplavky patřit hlavně dětem. Plno zábavy najdou na obou březích Vltavy, v Praze 2 a Praze 5.

Dětský den s Protěží

25. května 2022 v 11:28

Nezisková organizace Protěž připravila na neděli 29. května zábavné odpoledne pro celou rodinu, které proběhne v parku Grébovka od 13 hodin. Vstupné je zdarma

Další články
Nahoru