dnes
Čtvrtek - zatazeno
23°C
zítra
Pátek - zatazeno
30°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Drn na Národní je před dokončením, stavba se na jaře díky tulipánům vybarví do české vlajky
Novostavba na Národní brzy přivítá nové nájemníky. Foto: JP

Drn na Národní je před dokončením, stavba se na jaře díky tulipánům vybarví do české vlajky

Stavba nové budovy na rohu Národní a Mikulandské ulice v centru pražské památkové rezervace se chýlí ke konci. Nižší patra, určená pro restauraci a obchody, se veřejnosti otevřou na přelomu listopadu a prosince. V dalších patrech objektu budou kanceláře, firma má zatím nájemce pro jedno patro a s dalšími jedná. Celý projekt, který je přímo napojený na barokní Schönkirchovský palác, vyšel zhruba na 1,5 miliardy korun.

Drn se vybarví díky tulipánům

Nová budova na Národní s názvem Drn bude plná zeleně. Na její fasádě porostou různé druhy trav a na jaře zde vykvetou na pár týdnů tisíce tulipánů, které budou při pohledu z ulice tvořit českou vlajku. Největší problém byl sehnat cibule modrých tulipánů, ale podařilo se. Celou stavbu tedy po celý rok obklopí zeleň, takže budova bude připomínat drn. Traviny v truhlících vytvoří lemování v každém patře, takže když se bude člověk na dům dívat z ulice Národní, uvidí zelený kopec. I na střešní terase, která bude sloužit nájemcům, je zeleň a také „kopeček“ připomínající drn. Roste zde několik stovek druhů rostlin, především skalničky, ale jsou tu i bylinky. Zeleň na fasádě i terase bude zavlažována.

Nový objekt zahrnuje čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží. Investor původně parcely včetně historického paláce koupil s platným stavebním povolením na stavbu hotelu. Nakonec však záměr kvůli slabším výsledkům cestovního ruchu a také na základě jednání s Prahou 1 přehodnotili a namísto ubytovacích kapacit na Národní třídě vyrostl polyfunkční dům. Zároveň se snížil projekt o jedno patro a podlahová plocha v patrech se zmenšila o 50 až 100 metrů čtverečních.

„Na Národní třídě vyrostl výjimečný polyfunkční objekt. Jedná se o dokonalou souhru tradičních řemesel a nejmodernějších technologií, úcty k historické stavbě a dynamické moderní architektury. Skrze nádvoří a pasáž se objekt velkoryse otevírá veřejnosti a do budoucna počítá s návazností na sousední budovu Vysoké školy uměleckoprůmyslové,“ okomentoval ředitel investorské společnosti Sebre Jan Kubíček. V každém patře nové budovy byl využit starý materiál, který byl v původní zástavbě. Jsou zde tak třeba historické trámy či části dlažby.

„Honosný název Palác Národní byl v průběhu realizace změněn na český Drn. Kromě toho, že přináší do centra kousek přírody v podobě porostlých teras podél fasády, zeleně ve dvoře i na střešní terase, staví se přátelsky k veřejnosti a není žádným uzavřeným palácem. Součástí objektu je pasáž, která zve chodce ke zkrácení cesty mezi ulicemi Mikulandskou a Národní, návštěvě podniků či v budoucnu k průchodu do sousední budovy,“ dodal.

Pozemek i s barokním objektem v roce 2005 prodal magistrát investorovi zřejmě za rekordní cenu 234 700 korun za metr čtvereční, celkem za téměř 184 milionů korun. Pozemek od města koupila společnost Dittrich, nenašla ale pro stavbu investora a stavbu nakonec zahájila společnost Sebre partnerů Petra Němce a Jana Fidlera.

img-2146

V prvním patře bude Galerie Zdeněk Sklenář, jejíž rozsáhlý mezinárodní program reprezentuje nejvýznamnější hodnoty českého umění od konce 19. století až po současnou mladou generaci. V přízemí a suterénu pak vedle kavárny, restaurace a pivního baru i kadeřnický salón.

Veškeré retailové plochy jsou pronajaty již před finálním dokončení projektu. Nyní své nájemce hledají kancelářské prostory. Podle Radka Procházky, vedoucího partnera poradenské společnosti Prochazka & Partners si kanceláře snadno naleznou své nájemníky i přes vyšší cenu nájemného, které se bude pohybovat na úrovni 25 – 30 EUR za m2. „Díky jedné z nejlukrativnějších adres v Praze bude zájem o tyto kanceláře zejména mezi poradenskými agenturami a právními kancelářemi. Celý projekt je naprosto unikátní a skvěle zpracovaný. Prostory nabízí širokou variabilitu,“ říká Radek Procházka.

Za projektem nové budovy na Národní stojí architekt Stanislav Fiala, který se pokusil o spojení historické budovy s moderním objektem. Schönkirchovský palác se dočkal citlivé rekonstrukce včetně odhalení fragmentů dekoru původní barokní fasády či malovaných stropů.

„Nechci chránit památku jen jako formu. Nechci, aby byla překryta novou nepoctivou moderní fasádní hmotou, sádrokartonem. Zdá se mi přirozené odkrývat co nejvíce historických detailů a ty chybějící nahrazovat tak, aniž bychom mátli diváka, co je původní a co doplněné. Chybějící prvky jsou nahrazovány autentickou technologií, ale ponechány v syrovém stavu, aby mohl divák na první pohled odlišit nové od starého,“ vysvětluje Stanislav Fiala. Drn se může také pochlubit unikátní replikou barokního krovu z dílny Víta Mlázovského.

img-2133

Stavbě předcházel důkladný archeologický průzkum, který poskytl zajímavé svědectví o bohaté historii místa. Kromě pokladů v podobě 4 000 let staré vázy z doby bronzové, středověkého meče, sošek nebo mincí, byly odhaleny gotické studny, které architekt kreativně využil stejně jako množství historického stavebního materiálu. Studny slouží k prosvětlení suterénních prostor restaurace a původní staré kameny, cihly či trámy architekt využil v moderní budově, kde oživují betonový skelet.

img-2189

„Na této poslední volné parcele v centru Prahy měl stát původně hotel. Změna záměru projektu otevřela objekt veřejnosti a vedla ke zmenšení podlahové plochy a s tím spojené kapacitní zátěže. Městská část Praha 1 proto záměr investora společnosti Sebre uvítala a vyšla mu maximálně vstříc při jednání o změně územního rozhodnutí a získání stavebního povolení. Polyfunkční objekt Drn je zcela v souladu se záměrem městské části oživit a revitalizovat Národní třídu. V uplynulých měsících již v prostoru mezi ulicemi Voršilská a Spálená došlo k rozšíření chodníku, výměně povrchu a v říjnu budou vysazeny stromy,“ sdělil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

img-2200

img-2124

img-2137

img-2154

img-2156

img-2141

img-2138

img-2170

img-2184

img-2191

img-2199


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

Dnes v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

Dnes v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

Včera v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

Včera v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Severně od Opatovské vznikne prostor pro oddych a relaxaci

7. července 2020 ve 12:26

Zítra, 8. července, zahájí Praha 11 regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Konstantinova a Černockého. V rámci úprav lokality budou odstraněny původní květníky a prostor zkrášlí nový květník osázený trvalkovým záhonem.

Další články
Nahoru