Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dříve oblíbený suvenýr se už z tramvají neztrácí, zůstal jen na retro lince. A tam je pod zámkem
Tramvaj T3 na lince 23 na Pohořelci. Foto: Petr Hejna / DPP

Dříve oblíbený suvenýr se už z tramvají neztrácí, zůstal jen na retro lince. A tam je pod zámkem

Zatímco ještě do nedávných let to byl pro některé cestující zdroj zábavy a sběratelské vášně, pražský dopravní podnik (DPP) úpěl. Každý rok mu vznikala škoda až 150 000 korun. Řeč je o odcizování plastových cedulí z vozů MHD, především tramvají. Dnes už mají sběratelé, někdo by řekl vandalové či zloději, smůlu.

S modernizací autobusů a tramvají se postupně snižoval počet vozů, které měly čísla vytisknutá na plastových cedulích. Ty, pokud se jich chtěl někdo zmocnit, stačilo vysunout a odejít s nimi.

Především tramvaje hojně rozšířeného typu T3 byly v tomto ohledu oblíbených cílem, protože z nižších čísel se často stávaly například dárky k narozeninám. Dostat třeba při oslavě plnoletosti osmnáctku, která jezdí z Pankráce na Petřiny, to se cenilo.

Ztrácely se i plastové cedule s číslem a popisem trasy. Nejoblíbenější však byly cedule jen s čísly. Kromě čísla 18 to byla čísla linek 22 a 26.

„Plastové cedule se ztrácely velmi často, v průměru kolem stovky měsíčně. Byla to sezonní záležitost, zejména při výlukách, kdy se objevila jinak jedoucí linka,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Nahrazování „ztracených“ cedulí stálo ročně v průměru 120 až 150 tisíc korun. Dopravce měl cedule v zásobě, a tak je mohl průběžně doplňovat. Ještě například před sedmi lety jezdily po Praze zhruba dvě stovky tramvají staršího typu, které byly osazovány plastovými cedulemi s čísly.

V současnosti jsou plastová čísla v MHD k vidění jen sporadicky. Jsou totiž pouze na retro lince 23, která funguje od roku 2017. Jezdí v centru Prahy, nasazovány na ni jsou jen typu T3, i když již brzy se k nim přidají ještě starší vozy typu T2.

Nostalgická linka 23 je v provozu v úseku Královka – Malovanka – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Malostranské náměstí – Újezd – Národní divadlo – Národní třída – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova – Vinohrady – Zvonařka. Linka je součástí běžné tramvajové sítě v Praze, to znamená, že v tramvajích, které ji obsluhují, je možné využívat stejné jízdní doklady, jako v kterémkoli jiném prostředku pražské MHD.

Kdo by se však chtěl při jízdě zmocnit plastových cedulí s číslem nebo s popisem trasy linky, bude mít smůlu. Aby se cedule neztrácely, jsou opatřeny zámečkem, což dříve za běžného provozu nebylo k vidění.


Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

Včera ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Noční omezení provozu v Těšnovském tunelu

12. dubna 2021 ve 20:52

Z důvodu mytí stěn a stropu bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Praha 6: Anketa k zónám placeného stání

12. dubna 2021 v 09:53

Parkovací zóny jsou v Praze 6 aktuálně zavedeny na většině území městské části. Jde o části Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Vokovic a Veleslavína, Břevnova, Střešovic či Ořechovky.

Začne další etapa opravy Plzeňské ulice

10. dubna 2021 ve 21:27

Technická správa komunikací zahájí ve středu 14. dubna stavební práce na Plzeňské ulici v úseku Trabant muzeum – Bucharova, směr z centra. Souvislá údržba komunikace je rozdělena na dvě části a skončí do 12. května.

Uzavírka Koněvovy ulice

10. dubna 2021 v 10:20

Technická správa komunikací přejde od 26. dubna do 4. července do další části rekonstrukce Koněvovy ulice, ve které se bude kompletně rekonstruovat vozovka v úseku od ulice Rokycanova směrem nahoru po č. 41. Tyto práce si vyžádají kompletní obousměrnou uzavírku a bude znemožněn vjezd do všech...

Oprava mostu Ve Žlíbku po zimní přestávce pokračuje

7. dubna 2021 v 08:05

Technická správa komunikací zahájí po zimní přestávce od 11. dubna stavební práce na druhé polovině mostu X526 v ulici Ve Žlíbku – Počernická přes komunikaci D10 (Novopacká). Práce by měly skončit do 31. července 2021. 

Kdy v dubnu neprojedete tunelem Mrázovka

6. dubna 2021 v 11:36

Z důvodu mytí a údržby technologie bude postupně uzavírán tunel Mrázovka.

Praha 4 nesouhlasí se zkrácením autobusové linky 193

5. dubna 2021 ve 20:10

Městská část Praha 4 rozhodně nesouhlasí se zkrácením nebo jinými změnami autobusové linky MHD číslo 193. Informovala o tom v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru