Dnes Pondělí - zatazeno 2°C
Zítra Úterý - snih 1°C
Pondělí 25. 1. 2021
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dříve oblíbený suvenýr se už z tramvají neztrácí, zůstal jen na retro lince. A tam je pod zámkem
Tramvaj T3 na lince 23 na Pohořelci. Foto: Petr Hejna / DPP

Dříve oblíbený suvenýr se už z tramvají neztrácí, zůstal jen na retro lince. A tam je pod zámkem

Zatímco ještě do nedávných let to byl pro některé cestující zdroj zábavy a sběratelské vášně, pražský dopravní podnik (DPP) úpěl. Každý rok mu vznikala škoda až 150 000 korun. Řeč je o odcizování plastových cedulí z vozů MHD, především tramvají. Dnes už mají sběratelé, někdo by řekl vandalové či zloději, smůlu.

S modernizací autobusů a tramvají se postupně snižoval počet vozů, které měly čísla vytisknutá na plastových cedulích. Ty, pokud se jich chtěl někdo zmocnit, stačilo vysunout a odejít s nimi.

Především tramvaje hojně rozšířeného typu T3 byly v tomto ohledu oblíbených cílem, protože z nižších čísel se často stávaly například dárky k narozeninám. Dostat třeba při oslavě plnoletosti osmnáctku, která jezdí z Pankráce na Petřiny, to se cenilo.

Ztrácely se i plastové cedule s číslem a popisem trasy. Nejoblíbenější však byly cedule jen s čísly. Kromě čísla 18 to byla čísla linek 22 a 26.

„Plastové cedule se ztrácely velmi často, v průměru kolem stovky měsíčně. Byla to sezonní záležitost, zejména při výlukách, kdy se objevila jinak jedoucí linka,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Nahrazování „ztracených“ cedulí stálo ročně v průměru 120 až 150 tisíc korun. Dopravce měl cedule v zásobě, a tak je mohl průběžně doplňovat. Ještě například před sedmi lety jezdily po Praze zhruba dvě stovky tramvají staršího typu, které byly osazovány plastovými cedulemi s čísly.

V současnosti jsou plastová čísla v MHD k vidění jen sporadicky. Jsou totiž pouze na retro lince 23, která funguje od roku 2017. Jezdí v centru Prahy, nasazovány na ni jsou jen typu T3, i když již brzy se k nim přidají ještě starší vozy typu T2.

Nostalgická linka 23 je v provozu v úseku Královka – Malovanka – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Malostranské náměstí – Újezd – Národní divadlo – Národní třída – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova – Vinohrady – Zvonařka. Linka je součástí běžné tramvajové sítě v Praze, to znamená, že v tramvajích, které ji obsluhují, je možné využívat stejné jízdní doklady, jako v kterémkoli jiném prostředku pražské MHD.

Kdo by se však chtěl při jízdě zmocnit plastových cedulí s číslem nebo s popisem trasy linky, bude mít smůlu. Aby se cedule neztrácely, jsou opatřeny zámečkem, což dříve za běžného provozu nebylo k vidění.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

19. ledna 2021 v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru