dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Opravený Malostranský hřbitov se po dlouhé době otevře nastálo veřejnosti
Malostranský hřbitov bude zpřístupněn už o víkendu. Foto: Jan Puci

Opravený Malostranský hřbitov se po dlouhé době otevře nastálo veřejnosti

Protahující se revitalizace historického Malostranského hřbitova, který stojí na Smíchově v sevření rušných ulic Plzeňská a Duškova, je u konce. V sobotu odpoledne bude smíchovské pietní místo u tramvajové zastávky Bertramka slavnostně zpřístupněno při sedmém ročníku obnovených Májových slavností.

Hřbitov byl dlouho zavřený, lidé se na něj mohli podívat jen při zvláštních příležitostech. Loni na něm probíhala revitalizace, která měla skončit už na podzim. „Chtěli bychom otevřít na začátku května. Bude trochu záležet i na počasí, ale jsem optimista,“ sdělil před čtvrt rokem serveru Pražský patriot ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. Nakonec se práce nestihly, hotovo bude až nyní. O příčinách zpoždění jsme psali zde: Fotogalerie – Navštívili jsme nepřístupný hřbitov zarostlý břečťanem. Opravu řeší právníci.

Během revitalizace byly opraveny cesty a pěšinky, instalováno osvětlení, systém s 25 kamerami, vykáceny náletové i nemocné stromy, vznikly toalety, zázemí pro vrátného a ostrahu, restauratér. Dělníci opravili cesty a areál osadili 36 lavičkami a dvacítkou odpadkových košů.

Na první pohled nejviditelnější změnou je vybudování nové zdi v Plzeňské ulici, která nahradila nepůvodní kovový plot. O zdi jsme psali v tomto článku: Nová zeď u Malostranského hřbitova budí vášně. Přitom tam podobná v minulosti stála.

Ve zdi byl vybudován nový vstup s pískovcovým schodištěm, které poslouží i jako pódium pro přednášky, koncerty či jiné kulturní akce. Ty by chtěla hřbitovní správa spoluorganizovat s občanskou iniciativou Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, která se už několik let stará o to, aby zapomenutý hřbitov vstoupil do vyššího povědomí veřejnosti.

Správa pražských hřbitovů (SPH) dlouho řešila, zda bude na hřbitov vstup zdarma, nebo za symbolické, ale pevně stanovené vstupné. Nakonec padlo rozhodnutí pro jinou variantu, příspěvek bude dobrovolný. Opravy vyšly celkem na 20 milionů korun.

Aktuální fotografie Malostranského hřbitova:

mh-cerven-2016-a-nahled

mh-cerven-2016-b-nahled

Na hřbitově byly vysázeny nové stromy.

mh-cerven-2016-c-nahled

mh-cerven-2016-d-nahled

mh-cerven-2016-e-nahled

Dělníci ještě pracují na hřbitovní zdi.

mh-cerven-2016-f-nahled

Hřbitovní zeď v Duškově ulici.

mh-cerven-2016-g-nahled

Nekecáme, makáme. A kouříme.

mh-cerven-2016-h-nahled

Zeď v ulici Erbenova ještě potřebuje dodělat.

mh-cerven-2016-i-nahled

Hlavní vstupní brána na hřbitov je v Plzeňské ulici.

mh-cerven-2016-j-nahled

mh-cerven-2016-nahled

Náhrobek Leopolda hraběte Thun-Hohensteina od Václava Prachnera.

Fotografie z lednové návštěvy hřbitova:

Zatím nepřístupný Malostranský hřbitov na Smíchově - leden 2016

Program slavnostního otevření hřbitova:

plakat-majove-slavnosti-nahled


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru