Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dříve návštěvníci banky, od března čtenáři. V Michli se otevře nová knihovna
Ilustrační foto: Freeimages.com

Dříve návštěvníci banky, od března čtenáři. V Michli se otevře nová knihovna

Dům v Nuselské ulici v Michli, ve kterém po desetiletí sídlila pobočka banky, ale poslední roky zel prázdnotou, se proměnil v pobočku Městské knihovny v Praze (MKP) s názvem Jezerka. Prostory historického objektu záložny přivítají první čtenáře v pondělí 2. března.

Prostor knihovny je dvoupatrový. Prostorově nejvýraznějším prvkem v přízemí je Agora, centrální místo, kde se budou pořádat setkání, autorská čtení, přednášky i menší koncerty. Místo ke čtení nabídne tradičně pojatá Studovna, vznikl zde i prostor zvaný Atelier.

„Je vybavený různými předměty a nástroji, které jsou potřeba k rukodělným aktivitám. K těm patří i dnes velmi populární upcycling, například přešívání starého na nové, a v Atelieru k tomu lidé najdou vše potřebné. Kromě nůžek, jehel a nití i šicí stroje,“ uvedla vedoucí pobočky Jezerka Lenka Nehasilová. Připraveny jsou i lekce a workshopy pod vedením lektorů.

První patro je věnováno dětem a jejich rodičům, a také mládeži, které je vyhrazena celá jedna část knihovny. První patro láká ke hře v různých podobách – deskové hry, hry na stěnách, virtuální realita – ale i k odpočinku v houpací síti nebo pohodlné sedačce. Knihovna Jezerka nabídne celkem kolem 10 000 svazků knih.

„Rekonstrukce interiéru a vybavení objektu je dokončena, zbývá opravit jeho vnější plášť, na kterém se podepsaly roky, kdy byla budova prázdná. Výměna oken proběhla v minulém roce, ale pohled na budovu ještě kazí opadaná omítka. S opravou začneme na jaře letošního roku a vše by mělo být hotovo v červnu,“ slíbil místostarosta Prahy 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Městská knihovna v Praze na území městské části Praha 4 provozuje v současné době šest poboček, z toho tři v objektech, které jsou majetkem městské části. 

„Jsem ráda, že zajímavý prostor po bývalé bance využije právě knihovna. Oceňuji i rychlost této přeměny. Rada městské části souhlasila se změnou účelu užívání nebytového prostoru z banky na veřejnou knihovnu před třemi lety,“ uvedla starostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO).

Objekt Občanské záložny v Michli je stavba z konce 20. let 20. století, která byla v 90. letech kompletně rekonstruována pro potřeby pobočky Komerční banky podle návrhu architekta Miloše G. Parmy.

Návrh interiéru architekta Tomáše Hořavy očišťuje historické prvky a zároveň nabízí moderní a pohodlný interiér, který zpříjemňuje čas strávený v knihovně. Historicky a umělecky nejhodnotnější součástí budovy je socha Spořivosti z roku 1931 od autorů R. Hájka a B. Stehlíka.

Spořivost je symbolizována postavou mladé dívky s kasičkou na mince v rukou a se symboly prosperity, ozubeným kolem a klasy obilí, za zády. Socha byla prohlášena za movitou kulturní památku.

Knihovna Jezerka

Otevřena od 2. března 2020

Nuselská 94, Praha 4

Otevírací doba: Po 13.00 – 19.00, Út 9.00 – 16.00, St 9.00 – 19.00, Čt 12.00 – 19.00, Pá 9.00 – 16.00, So 9.00 – 13.00

Bezbariérový přístup


Andrew Cartmel: Všechny kočky milují Valerianu

Dnes v 10:26

Bydlí se dvěma kočkami, prvotřídním gramofonem, velkou sbírkou jazzových nahrávek a na živobytí pro sebe i obě ochočené šelmy si vydělává jako „vinylový detektiv". Nenechte se zmýlit, o vzrušení a nebezpečí není v jeho profesi nouze! Občas jde dokonce i o život…

Stopy židovské přítomnosti najdete v encyklopedii

Dnes v 09:19

Mezinárodní den památky obětí holokaustu vznikl v roce 2005 jako upomínka na utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí za druhé světové války.

Rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou. Ptejte se radní

Včera v 16:50

K plánované rekonstrukci polikliniky na Břevnově se stále může veřejnost vyjádřit. Na dotazy bude zítra odpovídat radní pro strategický rozvoj Eva Smutná přímo v budově polikliniky.

Praha 6: Nápad pro Šestku prodloužen do února

25. ledna 2021 ve 12:54

V listopadu loňského roku vyhlásila Praha 6 již čtvrtý ročník Nápadu pro Šestku. V projektu participativního rozpočtu je připraveno 5 000 000 korun na nápady veřejnosti, která se tímto může podílet na úpravách veřejného prostoru v šesté městské části.

První fáze Rezidence Neklanka se dočkala kolaudace

25. ledna 2021 v 11:59

Developerská společnost Geosan Development dokončila výstavbu dvou bytových domů v první fázi rezidenčního projektu Rezidence Neklanka. Ty se nacházejí přímo u hranice lesa mezi původní vilovou zástavbou v Radlicích v Praze 5, což je necelých pět minut jízdy od Anděla. Všech 31 bytů v dispozicích...

Osobnosti uctily Křižíkovu památku

23. ledna 2021 v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

22. ledna 2021 ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

Coben Harlan: Cizinec

22. ledna 2021 v 11:46

Nejskandálnější thriller světového bestselleristy Harlana Cobena o tom, jak se mohou dobře míněné lži v nepravých rukou změnit ve smrtící pasti. Cizinec se vynoří odnikud – možná v baru, možná na parkovišti, možná v supermarketu. Nikdo ho nezná. Nikomu není jasné, proč to dělá. Ale informace,...

Další články
Nahoru