dnes
Středa - zatazeno
19°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pátek - oblacno
29°C
Dříve návštěvníci banky, od března čtenáři. V Michli se otevře nová knihovna
Ilustrační foto: Freeimages.com

Dříve návštěvníci banky, od března čtenáři. V Michli se otevře nová knihovna

Dům v Nuselské ulici v Michli, ve kterém po desetiletí sídlila pobočka banky, ale poslední roky zel prázdnotou, se proměnil v pobočku Městské knihovny v Praze (MKP) s názvem Jezerka. Prostory historického objektu záložny přivítají první čtenáře v pondělí 2. března.

Prostor knihovny je dvoupatrový. Prostorově nejvýraznějším prvkem v přízemí je Agora, centrální místo, kde se budou pořádat setkání, autorská čtení, přednášky i menší koncerty. Místo ke čtení nabídne tradičně pojatá Studovna, vznikl zde i prostor zvaný Atelier.

„Je vybavený různými předměty a nástroji, které jsou potřeba k rukodělným aktivitám. K těm patří i dnes velmi populární upcycling, například přešívání starého na nové, a v Atelieru k tomu lidé najdou vše potřebné. Kromě nůžek, jehel a nití i šicí stroje,“ uvedla vedoucí pobočky Jezerka Lenka Nehasilová. Připraveny jsou i lekce a workshopy pod vedením lektorů.

První patro je věnováno dětem a jejich rodičům, a také mládeži, které je vyhrazena celá jedna část knihovny. První patro láká ke hře v různých podobách – deskové hry, hry na stěnách, virtuální realita – ale i k odpočinku v houpací síti nebo pohodlné sedačce. Knihovna Jezerka nabídne celkem kolem 10 000 svazků knih.

„Rekonstrukce interiéru a vybavení objektu je dokončena, zbývá opravit jeho vnější plášť, na kterém se podepsaly roky, kdy byla budova prázdná. Výměna oken proběhla v minulém roce, ale pohled na budovu ještě kazí opadaná omítka. S opravou začneme na jaře letošního roku a vše by mělo být hotovo v červnu,“ slíbil místostarosta Prahy 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Městská knihovna v Praze na území městské části Praha 4 provozuje v současné době šest poboček, z toho tři v objektech, které jsou majetkem městské části. 

„Jsem ráda, že zajímavý prostor po bývalé bance využije právě knihovna. Oceňuji i rychlost této přeměny. Rada městské části souhlasila se změnou účelu užívání nebytového prostoru z banky na veřejnou knihovnu před třemi lety,“ uvedla starostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO).

Objekt Občanské záložny v Michli je stavba z konce 20. let 20. století, která byla v 90. letech kompletně rekonstruována pro potřeby pobočky Komerční banky podle návrhu architekta Miloše G. Parmy.

Návrh interiéru architekta Tomáše Hořavy očišťuje historické prvky a zároveň nabízí moderní a pohodlný interiér, který zpříjemňuje čas strávený v knihovně. Historicky a umělecky nejhodnotnější součástí budovy je socha Spořivosti z roku 1931 od autorů R. Hájka a B. Stehlíka.

Spořivost je symbolizována postavou mladé dívky s kasičkou na mince v rukou a se symboly prosperity, ozubeným kolem a klasy obilí, za zády. Socha byla prohlášena za movitou kulturní památku.

Knihovna Jezerka

Otevřena od 2. března 2020

Nuselská 94, Praha 4

Otevírací doba: Po 13.00 – 19.00, Út 9.00 – 16.00, St 9.00 – 19.00, Čt 12.00 – 19.00, Pá 9.00 – 16.00, So 9.00 – 13.00

Bezbariérový přístup


Výstava obrazů malíře Pavla Dvořáka ještě zítra

Dnes v 07:36

Humpolecký rodák žijící a tvořící v Praze, Pavel Dvořák, vystavuje v Galerii 9. Výstava Rub a líc oslavuje jeho životní jubileum.

Zítra: Koncert Vlasty Redla s kapelou

Včera v 15:34

Praha 8 pořádá koncert Vlasty Redla s kapelou ve středu 8. července od 19 hodin na nádvoří Libeňského zámku.

Prosecká zastaveníčka dnes uvedou Mozarta a Dvořáka

Včera v 11:22

I dnes se můžete v parku Přátelství na Proseku těšit na koncert v rámci cyklu komorních koncertů, které se konají každé úterý od konce května do konce září. Začátek v 18 hodin.

Praha 1 zve na výstavu: Klára Sedlo - Monstra

6. července 2020 ve 22:30

Jedna z nejúspěšnějších malířek současné generace českých výtvarníků, Klára Sedlo, představí svou tvorbu v Galerii 1 na výstavě s názvem Monstra.

Vracení knih v Ústřední knihovně. Stačí vložit do stroje

6. července 2020 ve 20:14

První krok k samoobslužné knihovně byl učiněn loni o prázdninách, kdy se v Ústřední knihovně objevila zařízení na samoobslužné půjčování. Teď už je tento pomocník standardní výbavou každé pobočky v síti Městské knihovny v Praze. Letos zavádění techniky, která zrychluje a také umožňuje rozšiřovat...

Výstaviště Praha má novou vizuální identitu

5. července 2020 v 16:36

Areál Výstaviště Praha se výrazně proměňuje. K novým herním, sportovním a volnočasovým prvkům, rekonstruovaným cestám a revitalizované zeleni, započaté rekonstrukci budov a připravované rozšířené programové nabídce, nyní přibude celková nová vizuální identita, která sjednotí veškerou...

Lysolaje dostanou půjčku na obnovu obecního dvora

5. července 2020 v 11:40

Pražské Lysolaje dostanou od magistrátu půjčku 15,5 milionu korun na obnovu obecního dvora a jeho zázemí. Při obnově bude opravena střecha a fotovoltaická elektrárna. Peníze začne radnice městu splácet v příštím roce. Celkové náklady obnovy jsou 24 milionů. Půjčku schválili ve čtvrtek pražští...

V parcích Prahy 3 jsou nová pítka pro zvířata

2. července 2020 ve 13:42

Praha 3 tento týden instalovala ve svých parcích celkem šestnáct pítek, která jsou určena zejména pro ptáky a ježky. Misky s vodou pomohou drobným živočichům, kteří ve městech zejména v letních měsících nemají dostatek vody.  

Praha 1 chystá na podzim Spolkový den

1. července 2020 ve 13:24

Den, v rámci kterého budou spolky prezentovat své činnosti se připravuje na 17. září. Připraveny budou ukázky zpěvu i cvičení. Moderuje Alexander Hemala.

Milan Rastislav Štefánik jak ho neznáte

1. července 2020 v 07:13

Národní muzeum otevřelo ve své Nové budově 30. června výstavu nazvanou Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel. Návštěvníci se tak seznámí s touto výraznou osobností a odhalí i ta méně známá fakta o Štefánikově životě. Tato výstava je navíc prvním výsledkem mezinárodní spolupráce Národního...

Další články
Nahoru