dnes
Pátek - zatazeno
9°C
zítra
Sobota - oblacno
11°C
pozítří
Neděle - jasno
14°C
Dříve návštěvníci banky, od března čtenáři. V Michli se otevře nová knihovna
Ilustrační foto: Freeimages.com

Dříve návštěvníci banky, od března čtenáři. V Michli se otevře nová knihovna

Dům v Nuselské ulici v Michli, ve kterém po desetiletí sídlila pobočka banky, ale poslední roky zel prázdnotou, se proměnil v pobočku Městské knihovny v Praze (MKP) s názvem Jezerka. Prostory historického objektu záložny přivítají první čtenáře v pondělí 2. března.

Prostor knihovny je dvoupatrový. Prostorově nejvýraznějším prvkem v přízemí je Agora, centrální místo, kde se budou pořádat setkání, autorská čtení, přednášky i menší koncerty. Místo ke čtení nabídne tradičně pojatá Studovna, vznikl zde i prostor zvaný Atelier.

„Je vybavený různými předměty a nástroji, které jsou potřeba k rukodělným aktivitám. K těm patří i dnes velmi populární upcycling, například přešívání starého na nové, a v Atelieru k tomu lidé najdou vše potřebné. Kromě nůžek, jehel a nití i šicí stroje,“ uvedla vedoucí pobočky Jezerka Lenka Nehasilová. Připraveny jsou i lekce a workshopy pod vedením lektorů.

První patro je věnováno dětem a jejich rodičům, a také mládeži, které je vyhrazena celá jedna část knihovny. První patro láká ke hře v různých podobách – deskové hry, hry na stěnách, virtuální realita – ale i k odpočinku v houpací síti nebo pohodlné sedačce. Knihovna Jezerka nabídne celkem kolem 10 000 svazků knih.

„Rekonstrukce interiéru a vybavení objektu je dokončena, zbývá opravit jeho vnější plášť, na kterém se podepsaly roky, kdy byla budova prázdná. Výměna oken proběhla v minulém roce, ale pohled na budovu ještě kazí opadaná omítka. S opravou začneme na jaře letošního roku a vše by mělo být hotovo v červnu,“ slíbil místostarosta Prahy 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Městská knihovna v Praze na území městské části Praha 4 provozuje v současné době šest poboček, z toho tři v objektech, které jsou majetkem městské části. 

„Jsem ráda, že zajímavý prostor po bývalé bance využije právě knihovna. Oceňuji i rychlost této přeměny. Rada městské části souhlasila se změnou účelu užívání nebytového prostoru z banky na veřejnou knihovnu před třemi lety,“ uvedla starostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO).

Objekt Občanské záložny v Michli je stavba z konce 20. let 20. století, která byla v 90. letech kompletně rekonstruována pro potřeby pobočky Komerční banky podle návrhu architekta Miloše G. Parmy.

Návrh interiéru architekta Tomáše Hořavy očišťuje historické prvky a zároveň nabízí moderní a pohodlný interiér, který zpříjemňuje čas strávený v knihovně. Historicky a umělecky nejhodnotnější součástí budovy je socha Spořivosti z roku 1931 od autorů R. Hájka a B. Stehlíka.

Spořivost je symbolizována postavou mladé dívky s kasičkou na mince v rukou a se symboly prosperity, ozubeným kolem a klasy obilí, za zády. Socha byla prohlášena za movitou kulturní památku.

Knihovna Jezerka

Otevřena od 2. března 2020

Nuselská 94, Praha 4

Otevírací doba: Po 13.00 – 19.00, Út 9.00 – 16.00, St 9.00 – 19.00, Čt 12.00 – 19.00, Pá 9.00 – 16.00, So 9.00 – 13.00

Bezbariérový přístup


V povídkách ze Svrabové čtvrti popisuje František R. Kraus zmizelý svět židovské Prahy

Včera v 09:30

Nakladatelství Cattacan vydalo knihu F. R. Krause Povídky ze Svrabové čtvrti, která popisuje zmizelý svět židovské Prahy. Spisovatel, novinář a rozhlasový redaktor je dosud u nás neprávem polozapomenutou významnou osobností meziválečného literárního „Pražského kruhu“ a zřejmě prvním autorem na...

Praha 2: Dvojka srdcem pomůže samoživitelkám a samoživitelům

1. dubna 2020 ve 21:55

Samoživitelkám a samoživitelům, kteří kvůli krizovým opatřením nemohou vykonávat svou práci nebo živnost a ocitají se tak bez prostředků, chce prostřednictvím nadačního fondu Dvojka srdcem pomoci druhá městská část. 

Praha 4 pomáhá lidem bez domova zajistit hygienu

1. dubna 2020 v 09:18

Praha 4 instalovala dvě zařízení pro mytí a dezinfekci rukou pro osobní hygienu lidem bez domova. Jedno je u nádraží v Braníku a druhé ve Velkém háji na Novodvorské.

Výstavy Prahy 8 si prohlédnete virtuálně

1. dubna 2020 v 07:16

Výstavy, pořádané na Libeňském zámku nebo v budově úřadu Prahy 8 v tzv. Bílém domě, budou brzy k vidění i z pohodlí domova. Radnice Prahy 8 připravuje Virtuální Galerii 8, která nabídne prohlídky výstav.

Kultura v Praze 1 ONLINE chce podpořit umělce, galerie či divadla

31. března 2020 v 16:11

První městská část na svém oficiálním portálu www.praha1.cz zprovoznila sekci „Kultura v Praze 1 ONLINE“. Chce tak podpořit umělce, galerie či divadla a zároveň lidem domů přinést hezký kulturní zážitek. První městská část o tom informovala v tiskové zprávě. 

VŠCHT prodlužuje lhůty pro podání přihlášek

31. března 2020 v 11:50

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze prodlužuje v souvislosti s pandemií lhůty pro podání přihlášek ke studiu ve všech úrovních studia.

Další články
Nahoru