dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Dříve návštěvníci banky, od března čtenáři. V Michli se otevře nová knihovna
Ilustrační foto: Freeimages.com

Dříve návštěvníci banky, od března čtenáři. V Michli se otevře nová knihovna

Dům v Nuselské ulici v Michli, ve kterém po desetiletí sídlila pobočka banky, ale poslední roky zel prázdnotou, se proměnil v pobočku Městské knihovny v Praze (MKP) s názvem Jezerka. Prostory historického objektu záložny přivítají první čtenáře v pondělí 2. března.

Prostor knihovny je dvoupatrový. Prostorově nejvýraznějším prvkem v přízemí je Agora, centrální místo, kde se budou pořádat setkání, autorská čtení, přednášky i menší koncerty. Místo ke čtení nabídne tradičně pojatá Studovna, vznikl zde i prostor zvaný Atelier.

„Je vybavený různými předměty a nástroji, které jsou potřeba k rukodělným aktivitám. K těm patří i dnes velmi populární upcycling, například přešívání starého na nové, a v Atelieru k tomu lidé najdou vše potřebné. Kromě nůžek, jehel a nití i šicí stroje,“ uvedla vedoucí pobočky Jezerka Lenka Nehasilová. Připraveny jsou i lekce a workshopy pod vedením lektorů.

První patro je věnováno dětem a jejich rodičům, a také mládeži, které je vyhrazena celá jedna část knihovny. První patro láká ke hře v různých podobách – deskové hry, hry na stěnách, virtuální realita – ale i k odpočinku v houpací síti nebo pohodlné sedačce. Knihovna Jezerka nabídne celkem kolem 10 000 svazků knih.

„Rekonstrukce interiéru a vybavení objektu je dokončena, zbývá opravit jeho vnější plášť, na kterém se podepsaly roky, kdy byla budova prázdná. Výměna oken proběhla v minulém roce, ale pohled na budovu ještě kazí opadaná omítka. S opravou začneme na jaře letošního roku a vše by mělo být hotovo v červnu,“ slíbil místostarosta Prahy 4 pro majetek a kulturu Michal Hroza (TOP 09).

Městská knihovna v Praze na území městské části Praha 4 provozuje v současné době šest poboček, z toho tři v objektech, které jsou majetkem městské části. 

„Jsem ráda, že zajímavý prostor po bývalé bance využije právě knihovna. Oceňuji i rychlost této přeměny. Rada městské části souhlasila se změnou účelu užívání nebytového prostoru z banky na veřejnou knihovnu před třemi lety,“ uvedla starostka Prahy 4 Irena Michalcová (ANO).

Objekt Občanské záložny v Michli je stavba z konce 20. let 20. století, která byla v 90. letech kompletně rekonstruována pro potřeby pobočky Komerční banky podle návrhu architekta Miloše G. Parmy.

Návrh interiéru architekta Tomáše Hořavy očišťuje historické prvky a zároveň nabízí moderní a pohodlný interiér, který zpříjemňuje čas strávený v knihovně. Historicky a umělecky nejhodnotnější součástí budovy je socha Spořivosti z roku 1931 od autorů R. Hájka a B. Stehlíka.

Spořivost je symbolizována postavou mladé dívky s kasičkou na mince v rukou a se symboly prosperity, ozubeným kolem a klasy obilí, za zády. Socha byla prohlášena za movitou kulturní památku.

Knihovna Jezerka

Otevřena od 2. března 2020

Nuselská 94, Praha 4

Otevírací doba: Po 13.00 – 19.00, Út 9.00 – 16.00, St 9.00 – 19.00, Čt 12.00 – 19.00, Pá 9.00 – 16.00, So 9.00 – 13.00

Bezbariérový přístup


Ve virtuální galerii Prahy 8 najdete novou expozici

Dnes v 17:45

V Grabově vile v Praze 8 letos již šestnáctý ročník výstavy Salon výtvarníků navštívit nelze. Radnice Prahy 8 proto připravila virtuální verzi této výstavy a všech 231 exponátů si každý může prohlédnout ve virtuální galerii Prahy 8.

V Praze 5 uvidíte výstavu 100 let Asociace českých kameramanů

Včera v 16:12

Před kostelem sv. Václava na Štefánikově ulici začne v pondělí 2. listopadu výstava ke stému výročí založení Asociace českých kameramanů, která se koná pod záštitou místostarosty Lukáše Herolda.

Začátkem listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

29. října 2020 v 11:45

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na následující týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Dny Severu 2020: O médiích skrze (sociální) média

29. října 2020 v 11:05

I navzdory nepříznivým okolnostem pořádá Skandinávský dům tradiční podzimní festival Dny Severu. Letošní jedenáctý ročník se uskuteční zcela či z velké části online (přes Facebook a následně YouTube), což dobře koresponduje s letošním tématem, kterým jsou...

Další články
Nahoru