dnes
Neděle - prehanky-dest
17°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - jasno
13°C
Dříve narozená miminka do dlaně oslavila svůj svátek
Nedoklubko oslavilo na Žofíně Světový den předčasně narozených dětí. Foto: Praha 1

Dříve narozená miminka do dlaně oslavila svůj svátek

Sedmnáctý listopadový den je oslavován jako Světový den předčasně narozených dětí. Díky zkvalitňující se zdravotní péči počet dětí narozených výrazně dříve před termínem porodu dlouhodobě roste. Jedno z deseti dětí narozených po celém světě přijde na svět předčasně. V České republice se tak ročně narodí devět tisíc miminek, ve většině případů opravdu „miminek do dlaně“.

Rodinám, kterým se předčasně narodilo dítě, pomáhá spolek Nedoklubko. „Když se vám narodí miminko dříve, než byste si přáli, potřebujete informace, potřebujete oporu a potřebujete vědět, že v tom nejste sami. Proto vzniklo Nedoklubko,“ vysvětlila výkonná ředitelka spolku Lenka Žáčková.

A Nedoklubko i letos díky podpoře radnice Prahy 1 oslavilo na Žofíně Světový den předčasně narozených dětí. Celodenní akce vyvrcholila slavnostním galavečerem.

miminka-do-dlane2-nahled „Lidská civilizace vždy stála na tom, že silní a úspěšní pomáhali slabším. A platí to i v případě předčasně narozených dětí. Proto Praha 1 velmi ráda podporuje Nedoklubko, které nejen velmi účinně pomáhá, ale výraznou měrou se také přičiňuje o to, aby se dnešní ´miminka do dlaně´ jednou stala těmi, kteří se sami budou starat o slabší,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se galavečera zúčastnil.

 

„Je to krásný projekt,“ prohlásil houslista Pavel Šporcl, který galavečer zahájil. „Děláte úžasnou věc a máte krásné poslání,“ vysekl poklonu zpěvák Matěj Ruppert, který spolu s Davidem Deylem vystoupil. O vyvrcholení se pak postarala světová operní hvězda Dagmar Pecková.

Předčasné narození potkalo během historie řadu významných osobností. Předčasně na svět přišel Mark Twain, jenž při narození vážil necelé dva kilogramy, 1 350 gramů pak vážil Isaac Newton a dva a půl měsíce před termínem se narodil Winston Churchill. Nedonošení byli i Albert Einstein a oscarový režisér Jiří Menzel, jenž se galavečera rovněž zúčastnil.


Nadační fond Dvojka srdcem pomáhá již půl roku

14. září 2018 v 07:58

Letos v březnu byl představen ojedinělý projekt, nadační fond městské části Praha 2, nazvaný Dvojka srdcem. Jeho cílem je vše v rámci Prahy 2 propojit ty, kdo pomoc potřebují, s těmi, kdo pomáhat mohou a chtějí.

Projekt Centrum neformální péče startuje v Praze 4

13. září 2018 v 07:50

Ústav sociálních služeb v Praze 4 startuje projekt, v jehož rámci bude v městské části zřízeno Centrum neformální péče. Aktivity centra mají zlepšit postavení neformálních pečovatelů a umožnit jim lépe kombinovat institucionální a osobní péči. Projekt, jehož realizace byla zahájena na počátku...

Láskyplná zóna ve škole v Kladské

22. srpna 2018 ve 12:26

V pondělí 3. září usedne do školních lavic poprvé v životě více než sto tisíc prvňáčků, bezstarostné prázdniny skončí i starším dětem. Pro nejmenší školáčky ze základní školy Kladská na Praze 2 připravily SOS dětské vesničky ve spolupráci s vedením školy na první školní den překvapení. Až budou...

Indiánský den na Ladronce

19. srpna 2018 ve 13:52

Poradna Vigvam připravuje 8. září pro malé i velké již 4. ročník charitativní akce, která podporuje děti a jejich rodiny, které zasáhla tragická smrt. Zemřel jim otec, manžel, matka, syn či sourozenec. Cílem akce je dát vědět o činnosti poradny a podpořit ty, kteří se nacházejí v těžké...

SOS dětské vesničky budou nově podporovat pěstouny také v Praze

31. července 2018 v 08:40

SOS dětské vesničky otevírají v Praze novou službu, nazvanou SOS Přístav. Ta se zaměří zejména na rodiny pečující o děti výrazně traumatizované, děti, které obtížně navazují vztahy a mají poruchy chování. V doprovázení pěstounských rodin má organizace mnohaleté zkušenosti z Karlových Varů, Brna a...

Pomoc pro hospic od innogy

15. července 2018 v 07:31

Hospic Sv. Jiří Cheb poskytuje specializovanou péči, což je komplexní a na kvalitu života orientovaná péče poskytovaná pacientům trpícím nevyléčitelnou chorobou.

Speciální autobusy na podporu zajištění důstojného minimálního příjmu projely 32 evropských zemí

29. června 2018 v 08:01

V Bruselu včera zakončily cestu dva speciální autobusy v rámci kampaně v boji proti chudobě. Autobusy, upozorňující na důležitost zajištění důstojného minimálního příjmu pro všechny obyvatele evropských zemí, navštívily 32 států. 

Nadace Leontinka hledá poloviční ironmany

29. června 2018 v 07:20

Triatlonista a parašutista Martin Gabla se chystá v 10 dnech absolvovat 10 polovičních IronManů, tedy závodů, v nichž zdolá 2 km plavání, 90 km na kole a 21 km běhu. Letošní IRONPEOPLE RACE se koná proto, aby pomohl triatlonistům se zrakovým postižením. Do závodu a pomoci se může zapojit každý....

Z obleku do montérek. Lékaři a ekonomové vyrazili malovat stěny do denního stacionáře

27. června 2018 v 06:50

Místo do kanceláře na Andělu se v pondělí 25. června vydala část zaměstnanců farmaceutické společnosti Pfizer pomáhat do denního stacionáře organizace Ruka pro život v Kobylisích. Ruka pro život poskytuje sociální služby seniorům a lidem s mentálním a kombinovaným postižením, včetně osob...

Další články
Nahoru