dnes
Čtvrtek - jasno
20°C
zítra
Pátek - jasno
21°C
pozítří
Sobota - jasno
20°C
Dříve narozená miminka do dlaně oslavila svůj svátek
Nedoklubko oslavilo na Žofíně Světový den předčasně narozených dětí. Foto: Praha 1

Dříve narozená miminka do dlaně oslavila svůj svátek

Sedmnáctý listopadový den je oslavován jako Světový den předčasně narozených dětí. Díky zkvalitňující se zdravotní péči počet dětí narozených výrazně dříve před termínem porodu dlouhodobě roste. Jedno z deseti dětí narozených po celém světě přijde na svět předčasně. V České republice se tak ročně narodí devět tisíc miminek, ve většině případů opravdu „miminek do dlaně“.

Rodinám, kterým se předčasně narodilo dítě, pomáhá spolek Nedoklubko. „Když se vám narodí miminko dříve, než byste si přáli, potřebujete informace, potřebujete oporu a potřebujete vědět, že v tom nejste sami. Proto vzniklo Nedoklubko,“ vysvětlila výkonná ředitelka spolku Lenka Žáčková.

A Nedoklubko i letos díky podpoře radnice Prahy 1 oslavilo na Žofíně Světový den předčasně narozených dětí. Celodenní akce vyvrcholila slavnostním galavečerem.

miminka-do-dlane2-nahled „Lidská civilizace vždy stála na tom, že silní a úspěšní pomáhali slabším. A platí to i v případě předčasně narozených dětí. Proto Praha 1 velmi ráda podporuje Nedoklubko, které nejen velmi účinně pomáhá, ale výraznou měrou se také přičiňuje o to, aby se dnešní ´miminka do dlaně´ jednou stala těmi, kteří se sami budou starat o slabší,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se galavečera zúčastnil.

 

„Je to krásný projekt,“ prohlásil houslista Pavel Šporcl, který galavečer zahájil. „Děláte úžasnou věc a máte krásné poslání,“ vysekl poklonu zpěvák Matěj Ruppert, který spolu s Davidem Deylem vystoupil. O vyvrcholení se pak postarala světová operní hvězda Dagmar Pecková.

Předčasné narození potkalo během historie řadu významných osobností. Předčasně na svět přišel Mark Twain, jenž při narození vážil necelé dva kilogramy, 1 350 gramů pak vážil Isaac Newton a dva a půl měsíce před termínem se narodil Winston Churchill. Nedonošení byli i Albert Einstein a oscarový režisér Jiří Menzel, jenž se galavečera rovněž zúčastnil.


Projekt Médiím na kloub vyvrcholí konferencí pro seniory v Praze

Včera v 08:02

Senioři z celého Česka se v úterý 23. dubna sjedou do Prahy na konferenci o médiích s názvem Médiím na kloub. Akci připravil projekt SenSen – Senzační senioři a jejím cílem je podpořit nejstarší generaci v kritickém hodnocení informací, které se k ní...

Hledá se výjimečná osobnost. Znáte někoho skvělého, aktivního, naplno žijícího se zrakovým postižením?

8. dubna 2019 v 18:09

Znáte někoho skvělého, aktivního, naplno žijícího, kdo má zároveň zrakové postižení nebo je úplně nevidomý? Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých chce ve spolupráci s veřejností právě takovému člověku udělit ocenění. Vyhlášení prvního ročníku se uskuteční 22. června v kostele sv. Šimona...

Výbor dobré vůle rozdělil více než tři miliony korun na pomoc seniorům a nevyléčitelně nemocným

3. dubna 2019 v 11:17

Přes 3,6 milionu korun přispěje v jarním grantovém řízení Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) na pomoc seniorům a lidem trpícím nevyléčitelným onemocněním. V programech Senior a Paliativní péče rozděluje VDV prostředky dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Nyní nadace podpoří...

Fond vzdělání přispěje 8 novým studentům na vzdělání

1. dubna 2019 v 08:59

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) již 24 let ve spolupráci s ČSOB poskytuje studentům se sociálním a zdravotním znevýhodněním studijní stipendia. Tuto podporu teď na jaře získalo nově dalších 8 studentů. Letos tak bude stipendium z fondu pobírat celkem 90 mladých lidí se zdravotním...

innogy: Dodáváme energii a Elixír do škol učitelům technických oborům

25. března 2019 v 08:43

Společnost innogy navázala spolupráci s neziskovou organizací Elixír do škol a vytváří smysluplné podmínky pro výuku fyziky, digitální techniky a technických předmětů.

Strelitzia vynesla téměř 65 000 korun na pomoc ženám, které zažily domácí násilí

20. března 2019 v 10:21

Charitativní prodejní výstava uměleckých děl s názvem Strelitzia – Umělci pro ACORUS – vynesla téměř 65 000 korun na pomoc ženám, které zažily domácí násilí. Výstavu, která se konala u příležitosti Mezinárodního dne žen od 7. do 17. března v Galerii Ladronka na Praze 6, uspořádala skupina...

Do konce března můžete koupit dárky a pomáhat

19. února 2019 v 11:41

Nadační fond Veolia ve spolupráci se společností Pražské vodovody a kanalizace spustil koncem loňského roku tradiční benefiční prodej dárkových předmětů. 

Terénní pracovníci vyzývají: Pomozme lidem bez domova přečkat zimu

6. února 2019 v 07:52

V Česku může žít až 70 tisíc lidí bez domova, z toho 10 % jen v hlavním městě. Přesné statistiky ovšem neexistují. Zimní mrazy jsou především pro lidi na ulici kritické. Úmrtnost se podle odhadů terénních pracovníků pohybuje kolem 1 až 2 %. Česká asociace streetwork proto spouští novou kampaň,...

Nominace na 25. ročník Ceny Olgy Havlové je spuštěna

5. února 2019 v 11:15

Znáte někoho se zdravotním postižením, kdo se vyrovnal se svým handicapem a pomáhá ostatním? Nominujte ho na 25. ročník Ceny Olgy Havlové na www.cenaolgyhavlove.cz.

Další články
Nahoru