Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dřinu při péči o extrémně obézní pacienty zmírní nová jednotka metabolické péče
Stropní zvedací systém usnadní zdravotníkům manipulaci s nepohyblivými pacienty až do 300 kilogramů. Zdroj foto: VFN v Praze

Dřinu při péči o extrémně obézní pacienty zmírní nová jednotka metabolické péče

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) byla ve středu otevřena nově zrekonstruovaná jednotka intenzivní metabolické péče (JIMP). Nové pracoviště usnadní práci zdravotníkům péči o extrémně obézní pacienty. Informovala o tom mluvčí VFN Marie Heřmánková.  

Nové pokoje jednotky intenzivní péče s nejmodernějším přístrojovým vybavením, polohovatelná lůžka s nosností až 500 kilogramů pro extrémně obézní pacienty nebo speciální stropní zvedací systém pro manipulaci s nepohyblivými lidmi.

Ve VFN dokončili rekonstrukci jednotky intenzivní metabolické péče a první část XXL centra na lůžkovém oddělení III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN za téměř 100 milionů korun. Nová pracoviště zvýší komfort pacientů z celé ČR, významně usnadní práci zdravotníkům.

Nově zrekonstruovaná jednotka intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice 1. LF UK a VFN usnadní zkušenému týmu lékařů poskytovat specializovanou a multidisciplinární péči pro široké spektrum akutních interních stavů.

Nejmodernější přístrojové vybavení a zařízení zároveň zlepší pracovní podmínky ošetřujícímu personálu, zvýší komfort pacientů a díky lůžku s nosností do 500 kilogramů se stává důležitým milníkem v péči o extrémně obézní pacienty, kteří potřebují intenzivní péči.

„Jednotka intenzivní metabolické péče na naší klinice je druhou nejstarší jednotkou v republice a vůbec první v Praze,“ uvedl přednosta III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze Michal Kršek.

„Pracoviště, kde řešíme velmi závažné, kritické, často unikátní stavy, svým vybavením už naprosto nesplňovala požadavky kladené na moderní pracoviště. Jsem rád, že po rekonstrukci můžeme pacientům nabídnout prostředí odpovídající 21. století,“ dodal.

Kompletní stavební úpravy prostor trvaly podle Heřmánkové zhruba jeden rok a vyžádaly si investici 60 milionů korun, z nichž 54 milionů tvořily evropské dotace.

„Všechny pokoje jednotky intenzivní metabolické péče jsou nové a na celé oddělení byly nainstalovány moderní medicinální rampy s rozvody kyslíku, vzduchu a další vybavení. Nový monitorovací systém umožňuje sledovat životní funkce pacienta, inovace se dočkala také infuzní technika,“ sdělila vedoucí lékařka JIMP III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Jarmila Křížová.

Oddělení je vybaveno polohovatelnými lůžky. Čtyři z nich slouží pacientům v závažnějším klinickém stavu a se selhávajícími životními funkcemi, další tři lůžka jsou určena pro pacienty s méně závažnými onemocněními. „Bezkontaktní otevírání dveří na pokoje pacientů zásadním způsobem snižuje riziko přenosu nemocničních nákaz, díky modernizaci a klimatizaci bude pro pacienty v závažném stavu pobyt na jednotce intenzivní metabolické péče snesitelnější,“ pokračovala lékařka.

„Pokud potřebuje hospitalizaci na JIMP extrémně obézní pacient, máme jeden pokoj vybavený speciálním polohovatelným lůžkem s nosností 500 kilogramů a unikátním stropním zvedacím systémem,“ dodala.

Oddělení je vybaveno dvěma přístroji pro umělou plicní ventilaci a kontinuální dialýzou. Na nové přístrojové vybavení JIMP v hodnotě necelých 39 milionů získala VFN dotaci ve výši téměř 34 milionů korun. Specializací jednotky bude nadále krátkodobá i dlouhodobá domácí nutriční intervence umělou výživou.

„Obézních pacientů je v ČR hodně a jejich počet se stále zvyšuje. Kopírujeme bohužel vývoj z USA, kde se očekává, že v roce 2040 bude celá polovina populace obézní. Zvyšuje se i počet pacientů s extrémní obezitou. Na našem lůžkovém oddělení hospitalizujeme přibližně 100 takových pacientů ročně a v ambulantní péči jich máme v aktivním sledování několik set,“ sdělil vedoucí lékař lůžkového oddělení D3 Martin Prázný.

Na prostory nové JIMP navazuje na lůžkovém oddělení bariatrický pokoj se dvěma polohovatelnými lůžky o nosnosti 500 kilogramů. Je vybavený unikátním stropním zvedacím systémem, který usnadní zdravotníkům manipulaci s nepohyblivými pacienty až do 300 kilogramů váhy, jejich přesuny a převozy do koupelny. 

„Péče o extrémně obézní pacienty je nesmírně ošetřovatelsky náročná zejména tehdy, pokud jsou nesoběstační. K provedení hygieny takového pacienta se obvykle schází celý personál oddělení, k jeho transportu je pak zapotřebí asi šest osob. Nový bariatrický pokoj usnadní manipulaci s pacientem, zlepší jeho komfort za hospitalizace, sníží zátěž ošetřujícího personálu a pomůže snižovat riziko komplikací u nemocných, například vznik dekubitů a kožních infekcí,“ dodal Prázný. 


Autor: Karel Netolický

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Květinový den ve SVČ Jednička

10. května 2024 v 08:51

Do Českých dnů proti rakovině, každoročně pořádané Ligou proti rakovině Praha, se do veřejné sbírky na podporu prevence rakoviny prsu od loňského roku zapojuje i SVČ1.

Zacvičte si doma nebo v kanceláři s innogy

9. května 2024 v 09:34

Také prosedíte téměř celý den za počítačem a bolí vás záda nebo za krkem? Tak až si půjdete příště udělat kávu do kuchyňky, nekoukejte do mobilu a protáhněte se.

Další články
Nahoru