Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dřevní houby mají léčivé účinky, některé rostou na stromech či pařezech i v zimě
Hlíva ústřičná je hojně rozšířená po celém světě v mírném pásmu. Foto: Thomas Pruß / CC BY-SA 3.0

Dřevní houby mají léčivé účinky, některé rostou na stromech či pařezech i v zimě

Houby rostoucí na stromech či pařezech jsou pro mnohé neužitečné prašivky, ale to je omyl. Řada z těchto dřevních hub v sobě skrývá nejen kulinářskou pochoutku, ale také něco mnohem užitečnějšího – léčivé látky. Mnohé z nich jsou už od nepaměti užívány v lidovém léčitelství. Pojďme se podívat, co můžeme najít po našich lesích.

Jidášovo ucho (Auricularia auricula-judae)
Vřeckovýtrusná nenápadná houba, kterou nejlépe najdete po dešti, když se její chrupavčitá plodnice rozvine, je plná překvapení. Obsahuje látky stimulující imunitní systém, snižující krevní tlak, ale také zlepšující psychiku. Využívá se při vyčerpanosti organismu, proti kornatění cév a trombózám, podpůrně funguje při rakovinách zažívacího traktu. Na talíři pak překvapí její chrupavčitá plodnice jako výtečný doplněk jídel a la čína ve směsi se zeleninou, kousky masa, arašídy, bambusovými výhonky, nudlemi či rýží a sójovou omáčkou. Jidášovo ucho roste během celého roku, svědčí mu především vlhké počasí na jaře a na podzim, hojně se vyskytuje i během mírnějších zim.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
Hlíva posiluje díky beta-glukanům imunitu, zamezuje vstřebávání cholesterolu, pomáhá snižovat krevní tlak, regeneruje vnitřní orgány, zlepšuje metabolismus, peristaltiku střev, pomáhá i při hemoroidech a křečových žilách, dokáže léčit i ekzémy, a zpomaluje proces stárnutí. A držková polévka z hlívy na talíři je prostě mana nebeská! Houba roste od konce léta až do zimy, ale najít ji lze během mírné zimy i po ní. Vyskytuje se na  živých i odumřelých kmenech listnatých stromů, především na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech a jeřabinách.

penizovka-sametonoha Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Je to houba ceněná jak v našem léčitelství, tak i čínské tradiční medicíně. Obsahuje totiž protizánětlivé cytostatické antibiotikum flammulin a další antibakteriální látky, léčí alergie, dermatózy, astma, Crohnovu chorobu. Podporuje kondici slinivky, imunitního systému, jater a léčí žaludeční vředy. Má i antimykotické účinky působící proti kožním plísním i ale třeba i akné. Umí očistit a povzbudit slinivku, zlepšit stav při cukrovce, vylepšit střevní mikroflóru. Nejvíc ale umí překvapit v zimě, je to hotový nezmar, roste i pod sněhem a můžete si pro ni dojít do lesa i v lednu. A neprohloupíte, je chutná!

Václavky – obecná a bezprstenná (Armillaria mellea, A. socialis)
Václavky jsou sice pohromou lesa, ale lidem prospívají. Musí se ale dobře provařit, jinak jsou mírně jedovaté. Co se týká léčivých účinků, jsou skvělé. Používají se při léčbě jater, žloutenky, zánětu žaludku a jako prevence při pálení žáhy, při závratích, bolestech hlavy, přispívají k lepšímu prokrvení mozku, léčbě plicních neduhů či nespavosti. Výtažky z václavek působí proti bakteriím a plísním. Také obsahují řadu antioxidantů a protirakovinných látek. Z václavek si uvaříte skvělý guláš a naložené v octě jsou nepřekonatelné.

Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis)
Již dříve se vědělo, že má tato vynikající jedlá houba protirakovinné a protivirové účinky a je účinná i při léčbě chřipky. Navíc obsahuje cenné stopové prvky jako mangan, železo a selen. Přidáte-li si kloboučky z čerstvých plodnic do polévky nebo je hodíte pod maso, budete překvapeni její výbornou chutí.

Outkovka pestrá (Coriolus versicolor)
Je to typický zástupce hub, kterým říkáme prostě choroš. Má tuhé nejedlé plodnice a obrůstá pařezy. O to víc je cenná při podpůrné léčbě rakoviny děložního čípku, a i u dalších nádorů, při chronické hepatitidě, díky protibakteriálním a protivirovým účinkům pomáhá při infekčních a zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích, výborně čistí sliznice, močový trakt, užívá se i při nadměrném nočním pocení, nespavosti, chronickém únavovém syndromu.

Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa)
Kudrnatou bělavou hlávku při úpatí stromů snad nejde ani přehlédnout, a navíc by to byla škoda. Obsahuje antibakteriální a protirakovinné látky, které např. potlačují tvorbu melaninu u rakoviny kůže. Obranyschopnost stimulující látky operující v játrech, břišní dutině a slezině. Není tedy divu, že utržený kotrč vydrží bez úhony jen v misce vody i několik dní a neplesniví. Když plodnici řádně povaříte, můžete si ji obalit jako květák nebo z ní uvařit skvělou dršťkovou polévku.

Pstřeň dubový (Fistulina hepatica)
Choroš lidově zvaný volský jazyk (při rozkrojení ho připomíná) najdete především na dubech. Má významné antioxidační, antibakteriální a protirakovinné účinky. Obsahuje i 23 mastných kyselin, které mají na svědomí detoxikaci organismu. Zejména kyselina linoleová působí proti zánětům a proti kardiovaskulárním nemocem. Jako bonus má značné množství vitamínu C a zřejmě i snižuje cukr v krvi. Jestliže ho povaříte získáte chutný falešný ovar.

Sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus)
Je to choroš, kterého rozhodně nepřehlédnete pro jeho výraznou sírově žlutou až žlutooranžovou barvu. Nesbírejte ho ale na akátech, díky nim se stává mírně jedovatým. Jinak je na něj spolehnutí v jeho antibakteriálních a protirakovinných účincích. Protizánětlivé působení se třeba skvěle projeví při léčbě revmatismu. Také produkuje enzym, podporující odbourávání tuku a tím i hubnutí. Snižuje horečku, zmírňuje kašel. Obsahuje např. peroxid ergosterolu působící mj. proti různým parazitům. Pochutnáte si něm třeba v podobě řízků v trojobalu, chutí připomíná kuřecí maso.

Anketa

Chodíte na houby?

74.7%
(74.7%)
21.9%
(21.9%)
3.5%
(3.5%)

Jak houby zpracovat pro domácí lékárnu?

Vždy si přečtěte odborné informace ohledně jednorázového dávkování a i maximální denní dávku.

Plodnice usušte a pak pomelte či rozdrťte v hmoždíři, pak užívejte po lžičkách či přidávejte do pokrmů. Užívejte po lžičkách.

Plodnice naložte do kvalitního alkoholu a nechte zhruba měsíc louhovat ve tmě a při pokojové teplotě. Užívejte po kapkách.

Pražské houbařské lokality

V Praze jsou zajímavé houbařské lokality s ohledem na rozmanité plochy parkové zeleně v samotném centru města i hojnost příměstských lesů. V severozápadní části Prahy můžete vyrazit do obory Hvězda.

Nejoblíbenější houbařskou lokalitou je Klánovický les, místními nazývaný také Vidrholec či Fiedrholec, nacházející se mezi Klánovicemi a Újezdem nad Lesy na východě Prahy. Obyvatelé jižní metropole mohou zamířit do Michelského a Kunratického lesa. Houbaře láká i Stromovka, Šárka a desítky dalších zajímavých míst.

Houbařské ráje jsou i v okolí hlavního města. Nejčastějším cílem houbaření Pražanů bývají Brdy, Příbramsko, Plzeňsko a Křivoklátsko.


Autoři: Jana Tamchynová, red

Světový den hemofile. Červená světla rozzáří Petřínskou rozhlednu nebo Tančící dům

Včera v 09:21

Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci okamžitě nedostanou svůj lék, hrozí jim závažná poškození kloubů, vnitřních orgánů i smrt. Rizika spojená s těžkými formami krvácivých onemocnění, ke...

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Severní stezka – Českem od západu k východu. Nová kniha cestovatele Jana Hocka

22. března 2021 v 15:19

První ucelená trasa pro pěší i pro cyklisty postupuje napříč celou zemí.

Lidé se oblečou do fialové, podpoří pacienty s epilepsií

22. března 2021 v 11:28

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že...

Další články
Nahoru