dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Drbna spala 44 let ve věži, v tajemné schránce nebyla sama
Otevírání makovice lucerny věže historické budovy Národního muzea. Foto: NM

Drbna spala 44 let ve věži, v tajemné schránce nebyla sama

Pamětní listinu, černobílé fotografie, deník Večerní Praha, který nesl ve své době lidové označení „drbna“ nebo stříbrnou pamětní medaili a pětadvacetikorunovou minci ukrývala po 44 let olověná schránka, kterou našli pracovníci při současné rekonstrukci Národního muzea v Praze v jeho hlavní věži. Schránku vložili do lucerny věže při opravách v roce 1972 zaměstnanci Jihočeského podniku pro údržbu památek Pelhřimov, jejichž jména jsou i na schránce. Schránka se vrátí na své místo za čtyři až pět měsíců, kdy bude makovice věže pozlacena.

„Práce na rekonstrukci Historické budovy úspěšně pokračují dle schváleného harmonogramu, tak abychom v roce 2018 mohli oslavit 200. let od založení Národního muzea a 100. let od vzniku Československé republiky. Postupně odhalujeme různá tajemství této historické budovy, včetně nálezu schránky na nejvyšším místě muzea, kterou jsme dnes otevřeli,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

V obsahu tajemné schránky se nacházel pamětní záznam od tehdejších zaměstnanců Národního muzea, dále záznamy o provádění oprav vnějšího pláště budovy, dvě pamětní mince, dvě vydání deníku Večerní Praha z 20. dubna 1972 a svazek fotografií, například ze stavby sousedního Federálního shromáždění nebo z expozic Historické budovy Národního muzea.

vecerni-praha-noviny-1

Vyjmuté předměty byly předány do rukou restaurátorů Národního muzea a po ukončení rekonstrukce hlavní věže Historické budovy se na toto místo opět umístí schránka s novým vzkazem pro další generace.

Kovová schránka je opatřena textem, který obsahuje datum uložení a dále jména pracovníků, kteří zde opravu prováděli.
19. VI. 1972
Opravu provádí:
Kopecký František
Vít Jindrich
Minářů Jiří
Kmoch Zdeněk
Pracovníci JPPUP Pelhřimov

Generální rekonstrukce muzea začala loni na jaře a dokončena by měla být po 3,5 letech. Lukeš věří, že práce se v daném termínu stihnou a muzeum oslaví v roce 2018 v opravené budově 200 let od svého založení a 100 let od vzniku Československé republiky.


Další články
Nahoru