dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Drahá připomínka volební kampaně z pěší zóny Anděl po šesti letech zmizí
Po šesti letech zmizí mobilní stavba z pěší zóny. Foto: Jan Puci

Drahá připomínka volební kampaně z pěší zóny Anděl po šesti letech zmizí

Před volbami v roce 2010 nechala radnice Prahy 5 umístit na frekventovanou pěší zónu u stanice metra Anděl mobilní kancelář. Lidem měla usnadnit komunikaci s úřadem městské části. Po volbách byl objekt prázdný, později se do něj nastěhovala pojišťovna. Té ke konci loňského roku skončila nájemní smlouva. Kancelář je tak opět prázdná a na prodej. Z pěší zóny bude odstraněna.

Vrcholí anketa sdružení Arnika, která provádí inventuru novodobých staveb v Praze. Anketa má dvě kategorie – Skleněné peklo a Pražský klenot. V té první byla nominována i mobilní kancelář u stanice metras Anděl. Hlasovat lze do 21. února. Odkaz na hlasování je v článku, který jsme publikovali tento týden: Skleněné peklo míří do finále – Jaké jsou podle vás nejhorší pražské stavby po roce 1989?

Stavba o rozměrech přibližně 7×4 metry si u veřejnosti nikdy popularitu moc nezískala. Spěchajícím chodcům, kterých projde pěší zónou denně velké množství, spíš překážela.

Pátá městská část otevřela v rámci projektu Otevřená radnice na začátku roku 2010 u stanice metra Anděl mobilní kancelář. tedy zrhruba deset měsíců před volbami. „Jedná se snadno přepravitelnou úřadovnu s moderním designem a technickým vybavením, která bude v budoucnu usnadňovat občanům Prahy 5 komunikaci s úřadem městské části. V mobilní kanceláři se mohou občané potkávat se svým starostou Milanem Jančíkem, radními a zastupiteli,“ oznamovala Praha 5 po instalaci kanceláře.

Za měsíční pronájem platila městská část soukromému vlastníkovi kanceláře 70 tisíc korun měsíčně! Vzhledem k načasování startu kanceláře bylo už při jejím spuštění zřejmé, že je pouze součástí předvolební kampaně. Takový typ projektů po volbách, když naplní svou úlohu, zaniká. Stejný osud potkal i mobilní kancelář na Smíchově. Radnice ji však neodstranila a objekt nechala prázdný. Jelikož nedošlo k odstranění kanceláře, nájem se platil dál.

Využití se našlo až koncem roku 2012, tedy dva roky po volbách a skoro tři roky po instalování prosklené kanceláře. Nastěhovala se do ní zdravotní pojišťovna, která si zde zřídila kontaktní centrum. Za podnájem platila radnici 70 tisíc měsíčně, takže až v tu chvíli začaly být výdaje pro městskou část prakticky nulové.

Mezitím se hledala možnost případného dalšího využití. Zastupitelstvo Prahy 5 loni rozhodlo o tom, že objekt koupí. Jeho cena je necelý milion korun. Praha 5 si nakonec záměr rozmyslela.

„Vycházel z toho, že při zakoupení a následném pronájmu by se městské části peníze vrátily a do budoucna by z pronájmu měla zisk. Nakonec radní rozhodli, že touto cestou nepůjdou a nebudou rozpočet mobilní kanceláří více zatěžovat. Navíc podobná stavba nemá v prostoru pěší zóny opodstatnění,“ uvedla mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová.

Praha 5 ke konci loňského roku ukončila smlouvu o nájmu. Pojišťovna se musela odstěhovat, kancelář opět osiřela. Visí na ní informace, že je za 950 tisíc korun k prodeji.

Zajímavostí je, že zájemci mohou platit i v bitcoinech, virtuální internetové měně. Současný vlastník, společnost Marlyle, požádal Prahu 5, aby mu umožnila prázdný objekt přemístit na jiné místo pěší zóny. Radní to neumožnili, na konci ledna se postavili proti trvalým záborům na Andělu. S výjimkou těch, které jsou uvedené v tržním řádu. „Důvodem rozhodnutí rady byla a je nevhodnost podobných stánků na pěší zóně z architektonického hlediska,“ pokračovala Šmídová.

Nový vlastník, nebo v případě neúspěšného prodej ten současný, bude tedy muset objekt odvézt pryč. Zatím není jasné, kdy to bude. Společnost Marlyle na dotaz serveru Pražský patriot doposud nereagovala.

andel-kancelar-2-1-nahled

andel-kancelar-3-nahled

andel-kancelar-2-2-nahled


Další články
Nahoru