dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
DPH u darovaných potravin bude nula! Pražský patriot na problém upozorňoval
Ilustrační foto: archiv

DPH u darovaných potravin bude nula! Pražský patriot na problém upozorňoval

Realitou se zřejmě stane 0% DPH u potravin darovaných potravinové bance. Generální finanční ředitelství po jednání se zástupci potravinové banky uvedlo, že chystá metodickou změnu, na základě které by DPH u těchto potravin mohla být už v průběhu letošního prosince nulová nebo blízká nule.

Potravinová banka následně distribuuje potraviny potřebným – seniorům či sociálně slabým. Pražský patriot na problém upozorňoval již loni v červenci. Podrobnosti čtěte zde. Šéfka pražské pobočky České federace potravinové banky Věra Doušová tehdy pro náš portál uvedla, že některé supermarkety do potravinové banky dávají potraviny, kterým končí záruční doba.

„Dvě třetiny řetězců nám část potravin před koncem záruční lhůty dávají. Nikoli ale všechny potraviny, většinu jich likvidují. Důvod je ten, že je to vyjde mnohem levněji. Platí jen likvidaci, kdežto při daru musejí platit ještě daň z přidané hodnoty, což je pro ně nevýhodné,“ uvedla.

Na potraviny se v ČR vztahuje snížená DPH ve výši 15 procent, u těch darovaných by se to mělo v prosinci změnit. Na problém dlouhodobě upozorňuje potravinová banka i nejrůznější charitativní organizace, petici s tímto požadavkem loni iniciovala Strana zelených – podepsaly ji stovky lidí.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru