dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
3°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
2°C
Pražská politika

Dozorčí rada Obecního domu doporučila koupi Národního domu na Smíchově

Dozorčí rada Obecního domu doporučila valné hromadě, tj. Radě hl. m.  Prahy, koupi smíchovského Národního domu. Současným vlastníkem je odborový svaz KOVO. Pod svá křídla by následně chtěl tento historický skvost převzít právě Obecní dům, který by zajistil jeho rekonstrukci a na základě smlouvy s Prahou i provoz. Své doporučení opírá Obecní dům o závěry odborné studie zpracované poradenskou společností Ernst & Young.

Secesní stavba s monumentálním vstupním schodištěm byla už od svého postavení výraznou dominantou Smíchova. Národní dům byl postaven mezi lety 1906 a 1908 podle návrhu prof. Aloise Jana Čenského jako ústřední stavba hlavního náměstí tehdy ještě samostatného města Smíchova (Smíchov byl k Praze připojen až v roce 1920). Spolu se sousední tržnicí tvořil řadu let po svém otevření vyhledávané společensko-obchodní centrum.

Na budově jsou nepřehlédnutelné plastiky pražského sochaře a medailéra Josefa Pekárka, který vytvořil figurální skupinu jako alegorii hudby na štítu do ulice Zborovské a šest figurálních výplní nad velkým sálem. Interiérové plastiky a ornamentální výzdoba je dílem sochaře a medailéra Antonína Máry.

Společnost Obecní dům má tak možnost získat svou další scénu, kterou vzhledem k vytíženosti stávajících prostor krátkodobými podnájmy, potřebuje. Obnovení se tak mohou dočkat původní restaurace a kavárna v přízemí i kdysi tak oblíbená letní zahrádka. 


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru