dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Doživotí! V metru se představí příběhy deseti pacientů trpících nevyléčitelnou chorobou
V metru se můžete seznámit i s Lenkou.

Doživotí! V metru se představí příběhy deseti pacientů trpících nevyléčitelnou chorobou

Zaseknout se a nemoci jít dál, nebýt schopný promluvit, když potřebuji, vrávorat při chůzi a spadnout. To není popis člověka pod vlivem alkoholu či omamných látek, ale výčet několika z možných příznaků Parkinsonovy choroby. Navíc u člověka, který jede metrem ráno do práce či odvádí děti ze školky. Kampaň Doživotí! v pražském metru chce seznámit veřejnost s hlavními příznaky Parkinsonovy nemoci na příbězích konkrétních lidí v produktivním věku.  S osobními výpověďmi nemocných se budou cestující setkávat po celý květen na trasách metra  A a B.

Deset hlavních projevů Parkinsonovy nemoci

Mimovolní pohyby – Ztuhlost – Třes – Stavy On-Off – Poruchy řeči – Poruchy stability – Deprese – Poruchy psaní – Šouravá a cupitavá chůze – Ztráta čichu.

„Představíme ve zkratce příběhy deseti konkrétních lidí trpících Parkinsonovou chorobou, kteří onemocněli mezi 30. a 50. rokem. Nemoc se bohužel projevuje dříve nebo později příznaky, které nejde skrýt. Veřejnost je ale často nezná a považuje nás za opilé nebo mentálně postižené. Kampaní chceme zvýšit vnímavost veřejnosti k projevům nemoci a upozornit na to, že může postihnout i lidi v produktivním věku,“ říká Romana Skála-Rosenbaum, předsedkyně pacientské organizace Parkinson – Help, která za kampaní stojí.

Deset portrétů pacientů s popisem jejich nejtěžší situace v životě s Parkinsonovou chorobou mohou cestující vidět v rámečcích ve vagónech metra A a B. „Na takzvané young onset pacienty – tedy lidi, u kterých se Parkinsonova choroba projeví před 40. rokem věku, klade nemoc velké nároky. Jsou konfrontováni s tím, že oni sami ani jejich okolí vůbec nepředpokládají, že mohou onemocnět nemocí „starých lidí“, když mají před sebou ještě polovinu života,“ říká Tereza Uhrová z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. „Mnohdy se jako první příznak objeví deprese, tedy ještě dříve než problémy s hybností, jako je třes či svalová ztuhlost,“ dodává.

Parkinsonovou chorobou trpí v České republice přibližně 20 tisíc lidí, v Evropě jich je asi 1,2 milionu, na celém světě 6,3 milionu. Chronické neurodegenerativní onemocnění, jehož příčinu vzniku zatím neznáme, je nevyléčitelné a progresivní.

Postihuje centrální nervovou soustavu, kde dochází k odumírání buněk tvořících dopamin, který umožňuje bezproblémovou koordinovanou činnost svalstva. Při jeho úbytku pacient ztrácí schopnost kontroly nad svými pohyby. První příznaky nemoci se projevují až poté, co dojde ke zničení 60 až 80 procent těchto buněk.


Další články
Nahoru