dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
DOX představuje ve světové premiéře Izrael očima dvanácti předních fotografů
Palace Hotel 2009. Foto: Frédéric Brenner

DOX představuje ve světové premiéře Izrael očima dvanácti předních fotografů

Centrum současného umění DOX zahájilo ve světové premiéře mezinárodní putovní výstavu THIS PLACE, která představí portrét Izraele a Západního břehu Jordánu prostřednictvím děl dvanácti světových fotografů. Mezi vystavujícími umělci, kteří ztvárňují Izrael nejen jako místo, ale i jako metaforu, se představují jména jako je Josef Koudelka, Frédéric Brenner, Thomas Struth, Fazal Sheikh nebo Jeff Wall.

„Myslím, že teprve očima velkých umělců můžeme začít chápat složitost Izraele – jeho dějiny, zeměpisné charakteristiky, každodenní život – a význam, který má pro lidi na celém světě,“ říká francouzský fotograf a iniciátor projektu Frédéric Brenner, který v roce 2006 pozval jedenáct uznávaných fotografů, aby společně s ním tuto zemi zkoumali.

Wendy Ewald, Martin Kollar, Josef Koudelka, Jungjin Lee, Gilles Peress, Fazal Sheikh, Stephen Shore, Rosalind Solomon, Thomas Struth, Jeff Wall, Nick Waplington a Frédéric Brenner během svých půlročních uměleckých rezidenčních pobytů v letech 2009 až 2013 vytvořili tisíce fotografií, z nichž několik set nyní vystavuje Centrum DOX.

Z českých autorů je na výstavě zastoupen světově proslulý fotograf Josef Koudelka, který si jako ústřední téma svého epického fotografického souboru zvolil dělicí zeď. Jeho panoramatické fotografie, které vystavuje v podobě rozkládací knihy, doplněné nástěnnou projekcí, sledují prastarou krajinu Izraele a bolestnou stopu, kterou v ní dělicí čára zdi zanechává.

V rámci doprovodného programu k výstavě proběhnou přednášky umělců, fotografické workshopy, diskuze pro odbornou i širokou veřejnost, komentované prohlídky aj. Dnes se pod názvem 12 PERSPEKTIV uskuteční série tří diskuzí za účasti všech dvanácti umělců.

V rámci projektu THIS PLACE vychází také 13 katalogů, mezi nimiž jsou jak monografie jednotlivých vystavujících umělců, tak komplexní katalog k výstavě. Monografie již vydali umělci F. Brenner (An Archeology of Fear and Desire), S. Shore (From Galilee to the Negev), R. Solomon (Them), N. Waplington (Settlement), M. Kollar (Field Trip) a J. Koudelka (Wall); zbývající knihy budou vydány na podzim tohoto roku.

Mezinárodní putovní výstava THIS PLACE, která bude v Centru DOX k vidění do 2. března, se následně přemístí do Izraele a do Spojených států.

Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, 170 00, Praha 7. Prostory jsou bezbariérové.

Otevírací doba: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21 (kavárna do 22), So–Ne 10–18. 


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru