dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
8°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Dotační programy jsou jen špičkou ledovce objemu financí, kterými Praha 2 podporuje různé oblasti
Jan Korseska při květnové oslavě 150. výročí položení základních kamenů Národního divadla. Foto: archiv

Dotační programy jsou jen špičkou ledovce objemu financí, kterými Praha 2 podporuje různé oblasti

Jaké projekty podporuje Praha 2 pomocí grantů? Proč míří nejvyšší částka na sport? Mají zájem o granty i jednotlivci? O grantech, na které dává druhá městská část ročně několik milionů korun, si se serverem Pražský patriot povídal místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který má v kompetenci oblast financí, dopravy i zadávací řízení v oblasti majetku a investic.

Zastupitelé Prahy 2 nedávno rozhodli o rozdělení grantů v několika oblastech zájmu. Jaká bude celková podpora, a jste spokojen s tím, kolik jde na jednotlivé oblasti?
Z rozpočtu Prahy 2 jsme na dotační programy věnovali více než čtyři miliony korun a spokojen s tím samozřejmě, jako předkladatel rozpočtu městské části, jsem. Peníze míří do sedmi oblastí – sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, oblast sociální a sociálně zdravotní, životního prostředí, prevence kriminality a prevence sociálně patologických jevů s návaznou kriminalitou. Musím ale připomenout, že dotační programy jsou jen špičkou ledovce objemu financí, kterými Praha 2 různé oblasti podporuje. 

jan-korseska

Zástupce starostky Prahy 2 Jan Korseska

A jaké projekty budou podpořeny?
Například na mimoškolní aktivity dětí a mládeže poskytla městská část částku půl milionu korun, kterou si mezi sebou rozdělí šestnáct projektů. Budou využity zejména na činnost zájmových kroužků pro děti a mládež, které pořádají například DDM Praha 2, sportovně vzdělávací centrum Palaestra, oddíly Junáka nebo mladí ochránci přírody. V sociální oblasti podpořila Praha 2 programy určené na podporu seniorů a rodin s ohroženými dětmi, ale také poradenské služby pro občany v tíživé životní situaci nebo programy rehabilitační a terapeutické péče o občany s chronickým onemocněním. Díky grantu pro životní prostředí vznikne například předzahrádka v Bruselské, dále jsme podpořili deset projektů zaměřených zejména na obnovu a úpravu vnitrobloků. A co se kultury týče, tam byly finance rozděleny mezi třicet čtyři žádostí z padesáti došlých, nezapomněli jsme třeba na tradiční spolek Vltavan – protože my v Praze 2 tradice ctíme.

Nejvyšší částka, téměř dva miliony korun jde na sport. Proč?
V Praze 2 obecně podporujeme sportování dětí, ať už v rámci školních, či mimoškolních aktivit. A to právě zdaleka nejen z dotačních programů. Mě samotného jako bývalého veslaře velmi těší třeba to, že v rámci veslařských Primátorek existuje soutěž o pohár starostky Prahy 2 pro mladší žáky. Na podporu různých druhů sportu právě pro děti byl určen největší objem dotací. Dostalo se i na seniory, kterým různé aktivity prospívají nejen fyzicky, ale hlavně setkáváním s novými známými. I když opět – spoustu pohybových aktivit nabízí seniorům Praha 2 sama, ať už budeme mluvit o klubu Dvojka pro seniory, Centru sociálních služeb či třeba o výstavbě cvičebních prvků pro seniory v našich parcích. V neposlední řadě považuji sport za velmi efektivní prevenci kriminality a různých sociálně patologických jevů. Pro tuto podporu také využíváme finance, které městským částem rozděluje magistrát z výtěžku z hracích automatů. V Praze 2 razíme nekompromisně nulovou toleranci k hazardu, ale pokud můžeme k podpoře sportu využít i tyto celopražské finance, samozřejmě se nebráníme.

Od loňského roku mohou o grant na sportovní projekt žádat i jednotlivci. Využívají lidé tuto možnost, a co říkáte na jejich nápady?
Individuální žádosti byly letos individuální doslovně – přišla jediná. Poměrně originální. Žadatelku jsme podpořili.

Jaké procento žádostí ze všech muselo být vyřazeno a jaké jsou nejčastější důvody pochybení?
Vyřazen z projednávání byl skutečný zlomek žádostí, nejčastějším důvodem byly formální nedostatky.

Má Praha 2, kromě grantů, ještě nějaký další systém podpory projektů?
Ano, ten vlastní, jak už jsem uvedl – z rozpočtu městské části jsou určeny desítky milionů do sociální oblasti či do školství, na veřejnou zeleň a údržbu hřišť atd. Výjimečně ale financujeme i cizí projekty mimo naše dotační programy, například v oblasti kultury jsme v tomto volebním období přispěli na restauraci vzácných dřevěných soch v chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Karlově. A každoročně se podílíme i na konání Reprezentačního plesu na Vinohradech, velmi oblíbeného našimi obyvateli.

V kompetenci máte i oblast dopravy. Loni v říjnu začal i loni na území Prahy 2 platit nový systém zón placeného stání, což „dvojková“ radnice opakovaně kritizovala. Jsou v dohlednu nějaké změny?
Ten nový systém je průběžně vyhodnocován z hlediska využití jak rezidenty, tak návštěvníky. Stále čekáme na statistická data od provozovatele zón, které měly městské části obdržet už v únoru. Pražský magistrát, který je zřizovatelem zón, budeme žádat o změny celého systému. Zda budou učiněny „v dohledné době“, to je bohužel opravdu věcí magistrátu. Já mohu zopakovat, že radnice Prahy 2 byla s novým návrhem zón nespokojena od počátku a ukázalo se, že oprávněně. 


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Včera v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Včera v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Včera v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru