dnes
Čtvrtek - polojasno
8°C
zítra
Pátek - jasno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Dotační programy jsou jen špičkou ledovce objemu financí, kterými Praha 2 podporuje různé oblasti
Jan Korseska při květnové oslavě 150. výročí položení základních kamenů Národního divadla. Foto: archiv

Dotační programy jsou jen špičkou ledovce objemu financí, kterými Praha 2 podporuje různé oblasti

Jaké projekty podporuje Praha 2 pomocí grantů? Proč míří nejvyšší částka na sport? Mají zájem o granty i jednotlivci? O grantech, na které dává druhá městská část ročně několik milionů korun, si se serverem Pražský patriot povídal místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který má v kompetenci oblast financí, dopravy i zadávací řízení v oblasti majetku a investic.

Zastupitelé Prahy 2 nedávno rozhodli o rozdělení grantů v několika oblastech zájmu. Jaká bude celková podpora, a jste spokojen s tím, kolik jde na jednotlivé oblasti?
Z rozpočtu Prahy 2 jsme na dotační programy věnovali více než čtyři miliony korun a spokojen s tím samozřejmě, jako předkladatel rozpočtu městské části, jsem. Peníze míří do sedmi oblastí – sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, oblast sociální a sociálně zdravotní, životního prostředí, prevence kriminality a prevence sociálně patologických jevů s návaznou kriminalitou. Musím ale připomenout, že dotační programy jsou jen špičkou ledovce objemu financí, kterými Praha 2 různé oblasti podporuje. 

jan-korseska

Zástupce starostky Prahy 2 Jan Korseska

A jaké projekty budou podpořeny?
Například na mimoškolní aktivity dětí a mládeže poskytla městská část částku půl milionu korun, kterou si mezi sebou rozdělí šestnáct projektů. Budou využity zejména na činnost zájmových kroužků pro děti a mládež, které pořádají například DDM Praha 2, sportovně vzdělávací centrum Palaestra, oddíly Junáka nebo mladí ochránci přírody. V sociální oblasti podpořila Praha 2 programy určené na podporu seniorů a rodin s ohroženými dětmi, ale také poradenské služby pro občany v tíživé životní situaci nebo programy rehabilitační a terapeutické péče o občany s chronickým onemocněním. Díky grantu pro životní prostředí vznikne například předzahrádka v Bruselské, dále jsme podpořili deset projektů zaměřených zejména na obnovu a úpravu vnitrobloků. A co se kultury týče, tam byly finance rozděleny mezi třicet čtyři žádostí z padesáti došlých, nezapomněli jsme třeba na tradiční spolek Vltavan – protože my v Praze 2 tradice ctíme.

Nejvyšší částka, téměř dva miliony korun jde na sport. Proč?
V Praze 2 obecně podporujeme sportování dětí, ať už v rámci školních, či mimoškolních aktivit. A to právě zdaleka nejen z dotačních programů. Mě samotného jako bývalého veslaře velmi těší třeba to, že v rámci veslařských Primátorek existuje soutěž o pohár starostky Prahy 2 pro mladší žáky. Na podporu různých druhů sportu právě pro děti byl určen největší objem dotací. Dostalo se i na seniory, kterým různé aktivity prospívají nejen fyzicky, ale hlavně setkáváním s novými známými. I když opět – spoustu pohybových aktivit nabízí seniorům Praha 2 sama, ať už budeme mluvit o klubu Dvojka pro seniory, Centru sociálních služeb či třeba o výstavbě cvičebních prvků pro seniory v našich parcích. V neposlední řadě považuji sport za velmi efektivní prevenci kriminality a různých sociálně patologických jevů. Pro tuto podporu také využíváme finance, které městským částem rozděluje magistrát z výtěžku z hracích automatů. V Praze 2 razíme nekompromisně nulovou toleranci k hazardu, ale pokud můžeme k podpoře sportu využít i tyto celopražské finance, samozřejmě se nebráníme.

Od loňského roku mohou o grant na sportovní projekt žádat i jednotlivci. Využívají lidé tuto možnost, a co říkáte na jejich nápady?
Individuální žádosti byly letos individuální doslovně – přišla jediná. Poměrně originální. Žadatelku jsme podpořili.

Jaké procento žádostí ze všech muselo být vyřazeno a jaké jsou nejčastější důvody pochybení?
Vyřazen z projednávání byl skutečný zlomek žádostí, nejčastějším důvodem byly formální nedostatky.

Má Praha 2, kromě grantů, ještě nějaký další systém podpory projektů?
Ano, ten vlastní, jak už jsem uvedl – z rozpočtu městské části jsou určeny desítky milionů do sociální oblasti či do školství, na veřejnou zeleň a údržbu hřišť atd. Výjimečně ale financujeme i cizí projekty mimo naše dotační programy, například v oblasti kultury jsme v tomto volebním období přispěli na restauraci vzácných dřevěných soch v chrámu Nanebevzetí Panny Marie na Karlově. A každoročně se podílíme i na konání Reprezentačního plesu na Vinohradech, velmi oblíbeného našimi obyvateli.

V kompetenci máte i oblast dopravy. Loni v říjnu začal i loni na území Prahy 2 platit nový systém zón placeného stání, což „dvojková“ radnice opakovaně kritizovala. Jsou v dohlednu nějaké změny?
Ten nový systém je průběžně vyhodnocován z hlediska využití jak rezidenty, tak návštěvníky. Stále čekáme na statistická data od provozovatele zón, které měly městské části obdržet už v únoru. Pražský magistrát, který je zřizovatelem zón, budeme žádat o změny celého systému. Zda budou učiněny „v dohledné době“, to je bohužel opravdu věcí magistrátu. Já mohu zopakovat, že radnice Prahy 2 byla s novým návrhem zón nespokojena od počátku a ukázalo se, že oprávněně. 


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Další články
Nahoru