Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dostupnost bydlení v Praze se zhoršila. Na nákup bytu je třeba 15,4 ročních mezd
Bytová výstavba v Praze. Ilustrační foto: Jan Puci

Dostupnost bydlení v Praze se zhoršila. Na nákup bytu je třeba 15,4 ročních mezd

Dostupnost bydlení v Praze se v letošním prvním čtvrtletí opět zhoršila. Na koupi nového bytu o 70 metrech čtverečních v hlavním městě člověk potřebuje 15,4 ročních mezd, nejvíce ze všech okolních metropolí. V loňském třetím čtvrtletí to bylo o šest měsíčních mezd méně. Kromě vlastnického bydlení se zhoršila také dostupnost nájemního bydlení. Vyplývá to z indexu dostupného bydlení rezidenčního developera Central Group, představeného na středeční tiskové konferenci v Praze.

Ceny bytů podle analýzy v České republice dlouhodobě rostou podstatně rychleji než mzdy. Od začátku roku 2015 vzrostly ceny bytů téměř o 150 procent, zatímco mzdy o 62 procent. Po Praze je nejméně dostupné bydlení v Bratislavě, kde je v současnosti třeba na nákup bytu 14,3 ročních platů a následně v Mnichově, kde je třeba 11,6 ročních platů.

Central Group pracuje s daty, že aktuální průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli je 57 817 korun a cena průměrného nového bytu o 70 metrech čtverečních v hlavním městě 10 685 072 korun. Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ministerstva práce a sociálních věcí a vychází z cen, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.

Podle dat Českého statistického úřadu ale průměrná nominální mzda v Česku v prvním čtvrtletí byla 43 941 korun a za těchto podmínek by tak koupi nového bytu bylo třeba ročních platů ještě více. Cena nového bytu podle Central Group v současnosti činí 152 644 korun za metr čtvereční, u starších bytů to je 123 683 korun za metr čtvereční.

Praha je podle analýzy nejméně dostupná v regionu i co se týká nájemního bydlení. Zatímco v roce 2021 bylo třeba na nájemné v průměrné velkém bytu 43 procent z průměrné mzdy, v současnosti to činí 51 procent.

Dostupnost nájemního bydlení by mohl zlepšit nový program představený vládou a ministerstvem pro místní rozvoj. Ten by mohl za pomoci výhodnějších úvěrů pomoci ve spolupráci obcí či státu se soukromými investory stavět nájemné byty s nižším než průměrným tržním nájemným. Stát by nejdříve vyčlenil 4,5 miliardy korun a v příštím roce by k němu přidala Národní rozvojová banka s 3,5 miliardy korun.

Předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský považuje zahájení programu za krok správným směrem. Finanční možnosti veřejných rozpočtů jsou ale podle něj velmi omezené a zmiňované programy nemohou krizi dostupnosti bydlení vyřešit.

K tomu bude potřeba vynaložit stovky miliard korun a je tedy absolutně nezbytné do veřejné výstavby zapojit i soukromý sektor a soukromé finance, míní. Z odborných analýz podle developera vyplývá, že pokud by chtěla veřejná správa ovlivňovat dostupnost bydlení v ČR, pak je nutné, aby každoročně vznikalo alespoň 25 000 nových veřejných nájemních bytů.


Autor: ČTK

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Včera v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Další články
Nahoru