dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Dostihové závodiště ve Velké Chuchli čeká výrazná proměna
Dostih v Chuchli, v pozadí hlavní tribuna. Foto: archiv závodiště

Dostihové závodiště ve Velké Chuchli čeká výrazná proměna

Rodina Vítkových chce proměnit závodiště ve Velké Chuchli v moderní jezdecký areál mezinárodního standardu. Ambiciózní projekt si klade za cíl navrátit závodiště mezi evropskou elitu, povýšit kvalitu dostihů na špičkovou mezinárodní úroveň, rozšířit sportovní nabídku o nové jezdecké disciplíny a celkově zvýšit komfort jezdců i všech návštěvníků areálu. Plány počítají s renovací hlavní divácké tribuny, výstavbou stájí i jezdeckých hal či nových sportovních povrchů. Realizace projektu si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun, vlastníci ji budou financovat z vlastních zdrojů. 

„Velká Chuchle je přes 110 let centrem českého dostihového sportu a zaslouží si, aby se jí vrátila někdejší prestiž. Je to úžasné místo v dosahu centra Prahy s báječnou dopravní dostupností, doslova vybízí k rozšíření tradice dostihů o nové populární disciplíny jako parkur nebo drezura a celou řadu dalších společenských událostí. Podporu takového projektu považuji za zcela mimořádnou příležitost, prospěšnou všem Pražanům a návštěvníkům metropole,“ říká Marie Vítková.

Současný stav závodiště ukazuje, že zásadní obnovu potřebuje téměř vše. Povaha areálu, jeho logistika i budovy již dlouho nevyhovují potřebám moderního provozu. Na celkovém stavu dostihového závodiště se podepsaly povodně v letech 2002 a 2013 a následná nedostatečná sanace postižených míst i absence výraznějších investic v uplynulých desetiletích. 

„Kromě zásadní renovace zastaralé tribuny potřebuje i dostihová dráha jinou péči, a to včetně digitálně řízeného zavlažovacího systému. Nutné jsou parkovací kapacity, infrastruktura pro koně či moderní ubytovací zařízení pro účastníky dostihů a personál pečující o koně,“ říká Martin Pecka, ředitel Dostihového závodiště Velká Chuchle. 

Cílem modernizace je výrazné rozšíření působnosti areálu, který kvalitou dostihů i dalších jezdeckých soutěží umožní účast předních zahraničních jezdců a koní, poskytne zázemí pro pořádání společenských akcí a v neposlední řadě rozšíří prostor pro intenzivnější práci s dětmi a mládeží. Právě děti a junioři naleznou v Chuchli profesionální zázemí a podporu pro rozvoj v jezdeckých sportech.

„Naší ambicí je vytvořit z Velké Chuchle centrum českého jezdeckého sportu s mezinárodním přesahem, ale i místo, které bude rozvíjet komunitní život a stane se přirozenou volbou pro trávení volného času. Nahrává tomu jak výhodná poloha nedaleko Prahy, tak rozlehlost i plánovaná nová podoba areálu,“ uvádí Martin Pecka. Návštěvníci jistě ocení příjemnou parkovou úpravu celého areálu, širokou nabídku gastronomie a rozšíření atrakcí pro rodiny s dětmi.

Od začátku roku se v Chuchli uskutečnily investice již za více než šest milionů korun, a to jak ve vnitřních, tak venkovních prostorách. Návštěvníci si již mohli všimnout kompletně zrekonstruované restaurace a sázkové haly, v zázemí pro koně byla vybudována kruhová písková jízdárna či mycí boxy. 

Momentálně probíhá přípravná fáze celého projektu. „Máme konkrétní představu o budoucnosti areálu, a zároveň pro nás budou velmi důležité i názory a podněty odborné veřejnosti a příslušných organizací. Úspěšná revitalizace celého areálu a jeho faktická záchrana bude záležet právě na vzájemné spolupráci a podpoře všech zainteresovaných stran,“ dodává Martin Pecka.

Projekt budoucí podoby závodiště připravuje se svým týmem zkušený architekt profesor Petr Hrůša. „Při projekci, výběru materiálů a stavbě budeme brát v potaz řadu kritérií, mezi něž zcela jistě patří nízká ekologická zátěž, včetně šetrného zacházení s vodou. Estetická koncepce odpovídá poloze areálu, který tvoří na 500 000 metrů čtverečních zeleně nedaleko centra hlavního města. Zároveň je zásadní vysoká funkčnost, která je nutná pro každodenní provoz,“ říká Petr Hrůša. Nový areál bude plně respektovat trendy v oblasti energetické šetrnosti i ohleduplný přístup k životnímu prostředí, které jej v každém svém aspektu zasadí do souladu s přírodou.


Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Včera v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Včera v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

V Praze 15 se bude diskutovat o Zdravé městské části

11. listopadu 2018 v 08:32

Druhé diskusní fórum Zdravé městské části Praha 15 se koná v pondělí 12. listopadu.

Další články
Nahoru