dnes
Čtvrtek - zatazeno
20°C
zítra
Pátek - oblacno
21°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
22°C
Zpravodajství

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou k omezení jednorázového plastu. 

Praktickou ukázkou toho, jak lze ke snižování takového odpadu přistoupit, je první k životnímu prostředí šetrná pražská náplavka. Uskuteční se v sobotu 22. září 2018. Její podobu dnes představila primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová a ministr životního prostředí Richard Brabec.  

„Náplavky prochází postupnou revitalizací, z nevyužitých kobek vzniknou kavárny a galerie a já jsem ráda, že ke kultivaci náplavek přispějeme i tímto způsobem. Plánujeme, že vratné kelímky budou postupně nabízet i další provozovatelé na náplavkách. V rámci kampaně #dostbyloplastu a akce #nasenaplavka proto spouštíme pilotní testování vratných kelímků. Jako první se přidali provozovatelé farmářského tržiště a postupně jistě přibydou další,“ uvádí primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

„Zhruba před půl rokem jsme se propojili s pražským magistrátem jako vlastníkem náplavek a také s organizátorem oblíbených farmářských trhů na náplavce. Díky naší společné snaze budou nyní poprvé nahrazeny jednorázové kelímky těmi opakovaně použitelnými a zálohovanými. V blízké budoucnosti chceme s našimi partnery společně omezovat na farmářském tržišti i další obaly,“ dodává ministr Brabec.

Díky partnerství Ministerstva životního prostředí, Magistrátu hl. m. Prahy, společnosti TCP Praha a spolku Archetyp, z. s. provozujícího farmářské tržiště Náplavka, budou návštěvníkům už pokaždé k dispozici vratné kelímky na studené nápoje. V sobotu 22. září se tu budou propagovat i další varianty znovupoužitelných obalů. Některé z nich bude možné si na náplavce zakoupit a vybavit se tak na další nakupování.  Na sobotní akci se proto objeví i stánky s potřebami na bezobalové nakupování, například se sáčky na ovoce a zeleninu nebo obaly na svačiny.  

Za zálohu 50 korun si budou moci Pražané vychutnat pivo, burčák nebo limonádu ve vratném kelímku s líbivou náplavkovou grafikou. Ten si pak budou moci nechat a používat ho dál jako vlastní odnosný kelímek, nebo jej vrátí v den trhu u jakéhokoliv stánku se studenými nápoji a dostanou peníze zpět.  Ministerstvo životního prostředí má na sobotní náplavku speciální překvapení v podobě limitované edice opakovaně použitelných kelímků na teplé nápoje #dostbyloplastu. Tyto kelímky budou k mání na ministerských stáncích #dostbyloplastu, u hostesek a promotérů, kteří se budou pohybovat po tržišti. Návštěvníci ekonáplavky je dostanou zdarma po vyplnění dotazníku zaměřeného na odpady.

„Srdečně vás na sobotní farmářskou náplavku zvu. Nezapomeňte si s sebou přinést své tašky a opakovaně použitelné sáčky či nádobí, a tím ukažte, že vám na životním prostředí záleží a že jednorázový plast nepotřebujeme. Farmáři a prodejci vám rádi při bezobalovém nakupování pomůžou," vyzývá ministr Brabec.

Aktuální informace o programu a dění na akci #nasenaplavka budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.prazskenaplavky.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/prazskenaplavky.

Sledujte kampaň MŽP pod hashtagem #dostbyloplastu a stránky www.dostbyloplastu.cz

Iniciativa MŽP #dostbyloplastu začala v letošním březnu s cílem upozornit firmy i zákazníky na možnosti, jak snížit používání jednorázových obalů. Smyslem je vytvořit pro zákazníky alternativy, které nebudou mít dopady na životní prostředí ani na jejich peněženky. Proto MŽP uzavírá s firmami dobrovolné dohody, díky kterým dochází ke snižování spotřeby plastů a jednorázového nádobí.

Z Evropské strategie pro plasty v oběhovém hospodářství vyplývá, že každý rok se jenom na starém kontinentu vyprodukuje přibližně 25,8 milionu tun plastového odpadu. Globální roční produkce plastů vyšplhala na 300 milionů tun, z toho nejvíce – 141 milionů tun – připadne na obaly.

Evropská komise na konci května představila první návrh nové evropské legislativy v oblasti snižování jednorázových plastů, které znečišťují hlavně světová moře a oceány. „Nechtěl jsem čekat, až se nová evropská legislativa dojedná se všemi členskými státy, to může trvat ještě několik let. Nejlepší a nejekologičtější cestou je vzniku odpadu předcházet a plastové nádobí, brčka nebo kelímky na kávu vůbec nepoužívat, nebo alespoň jejich používání maximálně omezit. Proto jsme začali jednat s firmami o tom, aby lidem ve svých provozech vytvořily alternativy,“ říká ke vzniku iniciativy ministr životního prostředí Richard Brabec.

Více na http://mzp.cz/cz/news_smernice_dostbyloplastu_pozice_CR


Praha 5: Betonové květináče jsou prozatím všechny zamluveny

Dnes v 09:21

Ještě jednasedmdesát betonových květináčů zůstává v ulicích Prahy 5. V minulosti je městská část nabídla občanům, část z nich si je sice objednala, ale ve stanoveném termínu neodvezla. Nyní jsou již opět všechny zamluveny.

Program celoměstské podpory vzdělávání na rok 2021

14. července 2020 v 17:55

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila otevření Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2021. Dotaci lze poskytnout pouze na základě Žádosti o poskytnutí dotace, přičemž každý žadatel může podat pouze jednu žádost, která může obsahovat více projektů u jednotlivých...

Praha 2 přistoupila k realizaci slíbené podpory nájemcům nebytových prostor

14. července 2020 v 17:35

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání navázali na svá předchozí rozhodnutí o podpoře podnikatelských nebo jiných činností provozovaných v nebytových prostorách ve správě městské části, které byly znemožněny nebo podstatně ztíženy v důsledku mimořádných opatření ke zmírnění dopadů epidemie...

Ủy ban Praha 11. Radnice založila stránku ve vietnamštině

14. července 2020 v 08:06

Radnice Prahy 11 založila pro informování o dění nejen v městské části pro vietnamské sousedy facebookovou stránku Ủy ban Praha 11.

Další články
Nahoru