Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Dostavbu Vítězného náměstí v Dejvicích určí mezinárodní architektonická soutěž
Vítězné náměstí pohledem od severu. Zástavba se plánuje v části, která je na snímku napravo. Foto: MHMP

Dostavbu Vítězného náměstí v Dejvicích určí mezinárodní architektonická soutěž

Zástupci metropole a šesté městské části dali zelenou vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu takzvaného 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Po 100 letech od návrhu urbanistické struktury Dejvic tak dojde k dostavbě tohoto třetího největšího pražského náměstí. Možná podoba dostavby bude známá v květnu příštího roku. Investorem je společnost Fourth Quadrant, kterou spoluvlastní tři české realitní společnosti – Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Část pozemku vlastní i Vysoká škola chemicko-technologická, jež zde plánuje umístit i vlastní minipivovar. 

„Za čtyři roky jsme posunuli od interních soutěží developerů za zavřenými dveřmi k otevřenému dialogu. Výbornou zkušenost máme z mezinárodní urbanistické soutěže Florenc 21, kde se podařilo najít společnou řeč mezi veřejným a soukromým zájmem. U 4. kvadrantu investoři hned na začátku oslovili město a chtěli na hledání architektonického řešení spolupracovat. Engelovy Dejvice byly nejambicióznějším urbanistickým počinem celé generace a dodnes tvoří hlavní kouzlo této populární čtvrti. Jsem přesvědčen, že se nám jej společně s investory podaří zachovat a zároveň harmonicky rozvinout dál,” uvedl 1. náměstek primátora pro území rozvoj Petr Hlaváček.

Soutěž na dostavbu Vítězného náměstí bude mít formu tří soutěžních workshopů, během kterých se porota, investoři, samospráva a další aktéři území zapojí do dialogu přímo se soutěžícími týmy. Zájemci o účast v soutěži musí do 16. září podat své přihlášky s portfoliem referenčních prací.

Následně porota vybere až 10 týmů, které se zúčastní prvního kola soutěže. Poté bude vybráno 3 až 5 konceptů, které budou ve druhém kole rozpracovány do podrobnějšího návrhu. S vítězem soutěže bude zadavatel jednat o zpracování navazujících projektů. 

„Dostavba čtvrtého kvadrantu by měla vést k tomu, aby se Vítězné náměstí a jeho bezprostřední okolí proměnilo z rušného dopravního uzlu na místo, kde lidé budou rádi trávit více času. Chceme, aby se díky dostavbě posílila místní občanská vybavenost a vzniklo zde například kulturně-společenské centrum, obchodní pasáž či moderní tržnice. Projekt má pro Prahu 6 zásadní význam, získal široku podporu na zastupitelstvu a městská část v něm hraje aktivní roli. Jsme rádi, že investor splnil naši podmínku a podobu budoucí zástavby bude hledat v mezinárodní architektonické soutěži. Věřím, že tak společně přispějeme k úspěšnému rozvoji této lokality,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS).

V porotě soutěže zasednou významné osobnosti české i evropské architektury. Předsedou poroty se stal profesor Kees Christiaanse, zakladatel slavného holandského studia KCAP a autorvěhlasné hamburské čtvrti Hafencity. Dále britský architekt Alex Lifschultz, zakladatel ateliéru Lifschutz Davidson Sandilands, která se proslavila například revitalizací jižního nábřeží londýnské Temže včetně známé OXO Tower.

Krajinářské architekty v porotě zastupuje zakladatel švédské firmy Mandaworks, Martin Arfalk, která nedávno vyhrála soutěž na jezero Milada u Ústí nad Labem a zároveň Lucie Vogelová, autorka vítězného návrhu památníku romského holokaustu v Letech u Písku. Místopředsedou poroty je profesor FA ČVUT Michal Kohout, který se zabývá problematikou typologie bydlení.

„Penta, stejně jako naši společníci v tomto projektu, Sekyra Group a Kaprain, patří mezi silné developery, kteří mají v Praze dostatek zkušeností s velkými rozvojovými plochami. A tato patří mezi nejcennější. Ať už v soutěži zvítězí jakýkoli návrh, je zřejmé, že zde vznikne plnohodnotná část města, která má ambici stát se kvalitním centrem Prahy 6. S tímto vědomím k projektu přistupujeme od samého začátku,“ sdělil Petr Palička, ředitel Penta Real Estate. 

„Byli bychom rádi, aby nová budova univerzit byla odlišena od ostatní zástavby a funkčně a provozně navazovala na stávající stavby kampusu. Věříme, že nabídne to, co historické objekty univerzity nemohou – otevřenost, vzdušnost, univerzálnost. Rádi bychom, aby architektonické ztvárnění reprezentovalo skutečnost, že uvnitř objektu funguje moderní technologická univerzita se špičkovými vědeckými pracovišti,” dodal profesor Milan Pospíšil, prorektor pro strategie a rozvoj VŠCHT Praha.

Soutěž na dostavbu 4. kvadrantu bude navazovat na vítězný návrh revitalizace Vítězného náměstí od studia Pavel Hnilička Architects and Planners z roku 2018 a na koncepci revitalizace kampusu Dejvice, jejímž zpracováním IPR v roce 2020 pověřil ateliér MCA.  

Součástí podkladů pro architekty budou i výstupy ze zapojení veřejnosti, které probíhalo během jara letošního roku. Obyvatelé a návštěvníci území popsali, co jim v centru Dejvic chybí a jak by rozvoj náměstí mohl zlepšit občanskou vybavenost. Souhrnná zpráva ze zapojení veřejnosti a další informace k soutěži jsou na webu www.4kvadrant.cz.

„Zadání soutěže je relativně komplexní, soutěžící budou muset respektovat výšku budov v okolí, vymezení ulic a zároveň po nich je požadováno umístění celé řady funkcí tak, aby místo sloužilo rezidentům Prahy 6 ale i studentům dejvického kampusu. Počítá se například i s přímým vstupem z vestibulu metra nebo se vznikem kryté haly pro celoroční pořádání farmářských trhů“, vysvětluje Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která je organizátorem soutěže.

Urbanistická struktura Dejvic vychází z plánu architekta Antonína Engela z roku 1924. Engel navrhl zastavovací plán Dejvic jako zcela nové čtvrti, jejímž hlavním principem se měly stát široké třídy ústící do náměstí Vítězství, monumentálního prostoru ve tvaru podkovy.

Na náměstí umístil budovy veřejných institucí a činžovními domy. Ve středu náměstí měl stát po vzoru jiných evropských náměstí obelisk. Větší část Vítězného náměstí a jeho okolí byla v průběhu 30. a 40. let minulého století podle tohoto plánu vystavena. Jeho principy přejal i platný územní plán hlavního města Prahy.


Autor: Hla

Farmářské trhy v Praze 11 začnou v pondělí

Včera v 11:13

Farmářské trhy Prahy 11 začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 29. listopadu.

V šest U Kalicha

31. března 2023 v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Další články
Nahoru