Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Sobota 8. 10. 2022
Svátek má Věra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dostavbu Vítězného náměstí v Dejvicích určí mezinárodní architektonická soutěž
Vítězné náměstí pohledem od severu. Zástavba se plánuje v části, která je na snímku napravo. Foto: MHMP

Dostavbu Vítězného náměstí v Dejvicích určí mezinárodní architektonická soutěž

Zástupci metropole a šesté městské části dali zelenou vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu takzvaného 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Po 100 letech od návrhu urbanistické struktury Dejvic tak dojde k dostavbě tohoto třetího největšího pražského náměstí. Možná podoba dostavby bude známá v květnu příštího roku. Investorem je společnost Fourth Quadrant, kterou spoluvlastní tři české realitní společnosti – Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Část pozemku vlastní i Vysoká škola chemicko-technologická, jež zde plánuje umístit i vlastní minipivovar. 

„Za čtyři roky jsme posunuli od interních soutěží developerů za zavřenými dveřmi k otevřenému dialogu. Výbornou zkušenost máme z mezinárodní urbanistické soutěže Florenc 21, kde se podařilo najít společnou řeč mezi veřejným a soukromým zájmem. U 4. kvadrantu investoři hned na začátku oslovili město a chtěli na hledání architektonického řešení spolupracovat. Engelovy Dejvice byly nejambicióznějším urbanistickým počinem celé generace a dodnes tvoří hlavní kouzlo této populární čtvrti. Jsem přesvědčen, že se nám jej společně s investory podaří zachovat a zároveň harmonicky rozvinout dál,” uvedl 1. náměstek primátora pro území rozvoj Petr Hlaváček.

Soutěž na dostavbu Vítězného náměstí bude mít formu tří soutěžních workshopů, během kterých se porota, investoři, samospráva a další aktéři území zapojí do dialogu přímo se soutěžícími týmy. Zájemci o účast v soutěži musí do 16. září podat své přihlášky s portfoliem referenčních prací.

Následně porota vybere až 10 týmů, které se zúčastní prvního kola soutěže. Poté bude vybráno 3 až 5 konceptů, které budou ve druhém kole rozpracovány do podrobnějšího návrhu. S vítězem soutěže bude zadavatel jednat o zpracování navazujících projektů. 

„Dostavba čtvrtého kvadrantu by měla vést k tomu, aby se Vítězné náměstí a jeho bezprostřední okolí proměnilo z rušného dopravního uzlu na místo, kde lidé budou rádi trávit více času. Chceme, aby se díky dostavbě posílila místní občanská vybavenost a vzniklo zde například kulturně-společenské centrum, obchodní pasáž či moderní tržnice. Projekt má pro Prahu 6 zásadní význam, získal široku podporu na zastupitelstvu a městská část v něm hraje aktivní roli. Jsme rádi, že investor splnil naši podmínku a podobu budoucí zástavby bude hledat v mezinárodní architektonické soutěži. Věřím, že tak společně přispějeme k úspěšnému rozvoji této lokality,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS).

V porotě soutěže zasednou významné osobnosti české i evropské architektury. Předsedou poroty se stal profesor Kees Christiaanse, zakladatel slavného holandského studia KCAP a autorvěhlasné hamburské čtvrti Hafencity. Dále britský architekt Alex Lifschultz, zakladatel ateliéru Lifschutz Davidson Sandilands, která se proslavila například revitalizací jižního nábřeží londýnské Temže včetně známé OXO Tower.

Krajinářské architekty v porotě zastupuje zakladatel švédské firmy Mandaworks, Martin Arfalk, která nedávno vyhrála soutěž na jezero Milada u Ústí nad Labem a zároveň Lucie Vogelová, autorka vítězného návrhu památníku romského holokaustu v Letech u Písku. Místopředsedou poroty je profesor FA ČVUT Michal Kohout, který se zabývá problematikou typologie bydlení.

„Penta, stejně jako naši společníci v tomto projektu, Sekyra Group a Kaprain, patří mezi silné developery, kteří mají v Praze dostatek zkušeností s velkými rozvojovými plochami. A tato patří mezi nejcennější. Ať už v soutěži zvítězí jakýkoli návrh, je zřejmé, že zde vznikne plnohodnotná část města, která má ambici stát se kvalitním centrem Prahy 6. S tímto vědomím k projektu přistupujeme od samého začátku,“ sdělil Petr Palička, ředitel Penta Real Estate. 

„Byli bychom rádi, aby nová budova univerzit byla odlišena od ostatní zástavby a funkčně a provozně navazovala na stávající stavby kampusu. Věříme, že nabídne to, co historické objekty univerzity nemohou – otevřenost, vzdušnost, univerzálnost. Rádi bychom, aby architektonické ztvárnění reprezentovalo skutečnost, že uvnitř objektu funguje moderní technologická univerzita se špičkovými vědeckými pracovišti,” dodal profesor Milan Pospíšil, prorektor pro strategie a rozvoj VŠCHT Praha.

Soutěž na dostavbu 4. kvadrantu bude navazovat na vítězný návrh revitalizace Vítězného náměstí od studia Pavel Hnilička Architects and Planners z roku 2018 a na koncepci revitalizace kampusu Dejvice, jejímž zpracováním IPR v roce 2020 pověřil ateliér MCA.  

Součástí podkladů pro architekty budou i výstupy ze zapojení veřejnosti, které probíhalo během jara letošního roku. Obyvatelé a návštěvníci území popsali, co jim v centru Dejvic chybí a jak by rozvoj náměstí mohl zlepšit občanskou vybavenost. Souhrnná zpráva ze zapojení veřejnosti a další informace k soutěži jsou na webu www.4kvadrant.cz.

„Zadání soutěže je relativně komplexní, soutěžící budou muset respektovat výšku budov v okolí, vymezení ulic a zároveň po nich je požadováno umístění celé řady funkcí tak, aby místo sloužilo rezidentům Prahy 6 ale i studentům dejvického kampusu. Počítá se například i s přímým vstupem z vestibulu metra nebo se vznikem kryté haly pro celoroční pořádání farmářských trhů“, vysvětluje Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která je organizátorem soutěže.

Urbanistická struktura Dejvic vychází z plánu architekta Antonína Engela z roku 1924. Engel navrhl zastavovací plán Dejvic jako zcela nové čtvrti, jejímž hlavním principem se měly stát široké třídy ústící do náměstí Vítězství, monumentálního prostoru ve tvaru podkovy.

Na náměstí umístil budovy veřejných institucí a činžovními domy. Ve středu náměstí měl stát po vzoru jiných evropských náměstí obelisk. Větší část Vítězného náměstí a jeho okolí byla v průběhu 30. a 40. let minulého století podle tohoto plánu vystavena. Jeho principy přejal i platný územní plán hlavního města Prahy.


Autor: Hla

Polívkování a Street food festival na Smíchovské náplavce

Včera ve 12:16

V sobotu 8. října se na Smíchovské náplavce koná Street food festival Polívkování. Zahřejí vás nejen polévky tuzemské, jako například bramboračka, kulajda, zelňačka, čočková, dýňová, prdelačka, knedlíčková, dršťková či poctivé vývary, tak i polévky z celého světa, jako ruský boršč, mexické...

Praha 13: Rybářské závody v Třebonicích

Včera v 11:45

Pro vyznavače šupin a ploutví se konají rybářské závady v Třebonicích.

Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

Včera v 10:53

Za dva týdny v Praze odstartuje 16. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který opět nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 20. do...

Do kampaně 100 gramů pro přírodu se zapojila Praha 15

Včera v 10:17

Patnáctá městská část ve spolupráci se společností Remobil se zapojila do charitativně ekologického sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů.

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Včera v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

6. října 2022 v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

6. října 2022 v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Další články
Nahoru