Dnes Úterý - zatazeno 9°C
Zítra Středa - oblacno 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dostavbu Vítězného náměstí v Dejvicích určí mezinárodní architektonická soutěž
Vítězné náměstí pohledem od severu. Zástavba se plánuje v části, která je na snímku napravo. Foto: MHMP

Dostavbu Vítězného náměstí v Dejvicích určí mezinárodní architektonická soutěž

Zástupci metropole a šesté městské části dali zelenou vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu takzvaného 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Po 100 letech od návrhu urbanistické struktury Dejvic tak dojde k dostavbě tohoto třetího největšího pražského náměstí. Možná podoba dostavby bude známá v květnu příštího roku. Investorem je společnost Fourth Quadrant, kterou spoluvlastní tři české realitní společnosti – Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Část pozemku vlastní i Vysoká škola chemicko-technologická, jež zde plánuje umístit i vlastní minipivovar. 

„Za čtyři roky jsme posunuli od interních soutěží developerů za zavřenými dveřmi k otevřenému dialogu. Výbornou zkušenost máme z mezinárodní urbanistické soutěže Florenc 21, kde se podařilo najít společnou řeč mezi veřejným a soukromým zájmem. U 4. kvadrantu investoři hned na začátku oslovili město a chtěli na hledání architektonického řešení spolupracovat. Engelovy Dejvice byly nejambicióznějším urbanistickým počinem celé generace a dodnes tvoří hlavní kouzlo této populární čtvrti. Jsem přesvědčen, že se nám jej společně s investory podaří zachovat a zároveň harmonicky rozvinout dál,” uvedl 1. náměstek primátora pro území rozvoj Petr Hlaváček.

Soutěž na dostavbu Vítězného náměstí bude mít formu tří soutěžních workshopů, během kterých se porota, investoři, samospráva a další aktéři území zapojí do dialogu přímo se soutěžícími týmy. Zájemci o účast v soutěži musí do 16. září podat své přihlášky s portfoliem referenčních prací.

Následně porota vybere až 10 týmů, které se zúčastní prvního kola soutěže. Poté bude vybráno 3 až 5 konceptů, které budou ve druhém kole rozpracovány do podrobnějšího návrhu. S vítězem soutěže bude zadavatel jednat o zpracování navazujících projektů. 

„Dostavba čtvrtého kvadrantu by měla vést k tomu, aby se Vítězné náměstí a jeho bezprostřední okolí proměnilo z rušného dopravního uzlu na místo, kde lidé budou rádi trávit více času. Chceme, aby se díky dostavbě posílila místní občanská vybavenost a vzniklo zde například kulturně-společenské centrum, obchodní pasáž či moderní tržnice. Projekt má pro Prahu 6 zásadní význam, získal široku podporu na zastupitelstvu a městská část v něm hraje aktivní roli. Jsme rádi, že investor splnil naši podmínku a podobu budoucí zástavby bude hledat v mezinárodní architektonické soutěži. Věřím, že tak společně přispějeme k úspěšnému rozvoji této lokality,“ uvedl místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS).

V porotě soutěže zasednou významné osobnosti české i evropské architektury. Předsedou poroty se stal profesor Kees Christiaanse, zakladatel slavného holandského studia KCAP a autorvěhlasné hamburské čtvrti Hafencity. Dále britský architekt Alex Lifschultz, zakladatel ateliéru Lifschutz Davidson Sandilands, která se proslavila například revitalizací jižního nábřeží londýnské Temže včetně známé OXO Tower.

Krajinářské architekty v porotě zastupuje zakladatel švédské firmy Mandaworks, Martin Arfalk, která nedávno vyhrála soutěž na jezero Milada u Ústí nad Labem a zároveň Lucie Vogelová, autorka vítězného návrhu památníku romského holokaustu v Letech u Písku. Místopředsedou poroty je profesor FA ČVUT Michal Kohout, který se zabývá problematikou typologie bydlení.

„Penta, stejně jako naši společníci v tomto projektu, Sekyra Group a Kaprain, patří mezi silné developery, kteří mají v Praze dostatek zkušeností s velkými rozvojovými plochami. A tato patří mezi nejcennější. Ať už v soutěži zvítězí jakýkoli návrh, je zřejmé, že zde vznikne plnohodnotná část města, která má ambici stát se kvalitním centrem Prahy 6. S tímto vědomím k projektu přistupujeme od samého začátku,“ sdělil Petr Palička, ředitel Penta Real Estate. 

„Byli bychom rádi, aby nová budova univerzit byla odlišena od ostatní zástavby a funkčně a provozně navazovala na stávající stavby kampusu. Věříme, že nabídne to, co historické objekty univerzity nemohou – otevřenost, vzdušnost, univerzálnost. Rádi bychom, aby architektonické ztvárnění reprezentovalo skutečnost, že uvnitř objektu funguje moderní technologická univerzita se špičkovými vědeckými pracovišti,” dodal profesor Milan Pospíšil, prorektor pro strategie a rozvoj VŠCHT Praha.

Soutěž na dostavbu 4. kvadrantu bude navazovat na vítězný návrh revitalizace Vítězného náměstí od studia Pavel Hnilička Architects and Planners z roku 2018 a na koncepci revitalizace kampusu Dejvice, jejímž zpracováním IPR v roce 2020 pověřil ateliér MCA.  

Součástí podkladů pro architekty budou i výstupy ze zapojení veřejnosti, které probíhalo během jara letošního roku. Obyvatelé a návštěvníci území popsali, co jim v centru Dejvic chybí a jak by rozvoj náměstí mohl zlepšit občanskou vybavenost. Souhrnná zpráva ze zapojení veřejnosti a další informace k soutěži jsou na webu www.4kvadrant.cz.

„Zadání soutěže je relativně komplexní, soutěžící budou muset respektovat výšku budov v okolí, vymezení ulic a zároveň po nich je požadováno umístění celé řady funkcí tak, aby místo sloužilo rezidentům Prahy 6 ale i studentům dejvického kampusu. Počítá se například i s přímým vstupem z vestibulu metra nebo se vznikem kryté haly pro celoroční pořádání farmářských trhů“, vysvětluje Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která je organizátorem soutěže.

Urbanistická struktura Dejvic vychází z plánu architekta Antonína Engela z roku 1924. Engel navrhl zastavovací plán Dejvic jako zcela nové čtvrti, jejímž hlavním principem se měly stát široké třídy ústící do náměstí Vítězství, monumentálního prostoru ve tvaru podkovy.

Na náměstí umístil budovy veřejných institucí a činžovními domy. Ve středu náměstí měl stát po vzoru jiných evropských náměstí obelisk. Větší část Vítězného náměstí a jeho okolí byla v průběhu 30. a 40. let minulého století podle tohoto plánu vystavena. Jeho principy přejal i platný územní plán hlavního města Prahy.


Autor: Hla

Jarní Karlínský street food festival

Dnes ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Dnes v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Dnes v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Dnes v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

Včera v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

Včera v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Rybářské závody v Třebonicích 2024

Včera v 07:50

Rybářský spolek SDH Třebonice a Praha 13 zvou v sobotu 27. dubna na tradiční rybářské závody.

We love bubliny v Praze 6

Včera v 06:20

Festival šumivých vín u Písecké brány na Praze 6 se koná od 3. do 5. května.

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

21. dubna 2024 v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

21. dubna 2024 ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Praha 6: Setkání k unikátní lokalitě Baba

21. dubna 2024 v 11:59

Jak chránit unikátní lokalitu Baba, řešit dopravu v místě a jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality? Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické...

Další články
Nahoru