Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dostat auta z části Smetanova nábřeží se nepovedlo, řada řidičů si tudy zkracuje cestu
Na Smetanově nábřeží jezdí auta v osobu směrech, i když ve směru k mostu Legií je provoz bez omezení a tedy hustější. Foto: Jan Puci

Dostat auta z části Smetanova nábřeží se nepovedlo, řada řidičů si tudy zkracuje cestu

Když se loni na jaře uzavřela pro auta část Smetanova nábřeží ve směru od mostu Legií, vyvolalo to emoce. Na vozovku byly umístěny židle a stolky, řidiči byli přesměrováni do jiných ulic. Jak vypadá na místě situace dnes? Auta nezmizela, jezdí místem nadále, ale po kolejích.

Kritikům omezení vadilo zhoršení dopravní situace v okolí, kdy kvůli dopravní novince zhoustl provoz lidem pod okny, zastánci v čelem s radním pro dopravu Adamem Scheinherrem (Praha Sobě) si pochvalovali zklidnění nábřeží s krásnými výhledy na Karlův most a Pražský hrad.  

Jak je možné, že doprava nezmizela a auta jezdí místem nadále? Částečně totiž mají řidiči průjezd povolen, částečně za to může nejasné značení a částečně chování těch, kteří porušují pravidla.

Uzavření části Smetanova nábřeží mělo původně platit na zkoušku čtvrt roku. Následně byla uzavírka prodloužena. Během loňského podzimu se vedení první městské části, které změnu režimu na nábřeží od počátku kritizovalo, dohodlo s magistrátem na úpravách.

Přes Smetanovo nábřeží mohli motoristé jezdit v noci, přes den byl vjezd povolen pouze cyklistům a MHD. Tento režim platí dodnes. Ale proč je tedy na nábřeží provoz i přes den?

Vjíždí sem totiž auta přijíždějící z mostu Legií. Řidiči po loňském zneprůjezdnění části nábřeží sice měli zákaz odbočovat vlevo, ale když letos v létě probíhala první fáze opravy mostu na Národní, odbočování umožňovala dočasná značka. Ta sice s pokračující rekonstrukcí mostu už byla odstraněna, ale žádná jiná se v místě neobjevila. Tedy ani ta zákazová.

Vodorovná značka vyznačená na vozovce sice naznačuje řidičům, že by měli jet rovně do ulice Národní nebo doprava na Masarykovo nábřeží, mnozí to přesto „švihnou“ doleva přes koleje, zkrátí si cestu a vyhnout se tak častým kolonám v Divadelní ulici. A kvůli nejasnému značení vlastně nedělají nic špatného. Časovou úsporu mohou mít klidně i deset minut.

A k těmto autům přijíždějícím z mostu se přidávají vozidla z Masarykova nábřeží. Aby se totiž Divadelní vyhnuli spěchající řidiči přijíždějící od Jiráskova mostu, tak někteří porušují pravidla, před Národním divadlem nezahnou do Divadelní, jak je navádí během dne proměnná značka, následně ani u divadla nezahnout na Národní, což jim přikazuje značka, ale jedou přes křižovatku rovně a dále po Smetanově nábřeží. Zatímco ostatní řidiči popojíždí krokem Divadelní, oni jsou rázem téměř na úrovni Novotného lávky. Úspora opět v řádu minut.

„Zacpaná Divadelní ulice, kde jsou obytné domy, potvrzuje, že uzavření Smetanova nábřeží ve směru od mostu Legií nebyl dobrý nápad. Byli bychom pro to, aby tam auta mohla jezdit bez omezení. Klidně, ať tam nechají ty židle a stolky, průjezd po kolejích není problém,“ uvedl radní Prahy 1 pro dopravu Richard Bureš (ODS).

Městský radní Scheinherr na výzvu serveru Pražský patriot, aby se vyjádřil k problematice aktuálního chování řidičů vjíždějících na Smetanovo nábřeží, nereagoval.  

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové pražští strážníci systémovou kontrolu změny dopravního značení na Smetanově nábřeží neprovádějí. Pokud by však narazili na řidiče, který by porušil pravidla, mohou mu udělit až dvoutisícovou kontrolu.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru