Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Dostat auta z části Smetanova nábřeží se nepovedlo, řada řidičů si tudy zkracuje cestu
Na Smetanově nábřeží jezdí auta v osobu směrech, i když ve směru k mostu Legií je provoz bez omezení a tedy hustější. Foto: Jan Puci

Dostat auta z části Smetanova nábřeží se nepovedlo, řada řidičů si tudy zkracuje cestu

Když se loni na jaře uzavřela pro auta část Smetanova nábřeží ve směru od mostu Legií, vyvolalo to emoce. Na vozovku byly umístěny židle a stolky, řidiči byli přesměrováni do jiných ulic. Jak vypadá na místě situace dnes? Auta nezmizela, jezdí místem nadále, ale po kolejích.

Kritikům omezení vadilo zhoršení dopravní situace v okolí, kdy kvůli dopravní novince zhoustl provoz lidem pod okny, zastánci v čelem s radním pro dopravu Adamem Scheinherrem (Praha Sobě) si pochvalovali zklidnění nábřeží s krásnými výhledy na Karlův most a Pražský hrad.  

Jak je možné, že doprava nezmizela a auta jezdí místem nadále? Částečně totiž mají řidiči průjezd povolen, částečně za to může nejasné značení a částečně chování těch, kteří porušují pravidla.

Uzavření části Smetanova nábřeží mělo původně platit na zkoušku čtvrt roku. Následně byla uzavírka prodloužena. Během loňského podzimu se vedení první městské části, které změnu režimu na nábřeží od počátku kritizovalo, dohodlo s magistrátem na úpravách.

Přes Smetanovo nábřeží mohli motoristé jezdit v noci, přes den byl vjezd povolen pouze cyklistům a MHD. Tento režim platí dodnes. Ale proč je tedy na nábřeží provoz i přes den?

Vjíždí sem totiž auta přijíždějící z mostu Legií. Řidiči po loňském zneprůjezdnění části nábřeží sice měli zákaz odbočovat vlevo, ale když letos v létě probíhala první fáze opravy mostu na Národní, odbočování umožňovala dočasná značka. Ta sice s pokračující rekonstrukcí mostu už byla odstraněna, ale žádná jiná se v místě neobjevila. Tedy ani ta zákazová.

Vodorovná značka vyznačená na vozovce sice naznačuje řidičům, že by měli jet rovně do ulice Národní nebo doprava na Masarykovo nábřeží, mnozí to přesto „švihnou“ doleva přes koleje, zkrátí si cestu a vyhnout se tak častým kolonám v Divadelní ulici. A kvůli nejasnému značení vlastně nedělají nic špatného. Časovou úsporu mohou mít klidně i deset minut.

A k těmto autům přijíždějícím z mostu se přidávají vozidla z Masarykova nábřeží. Aby se totiž Divadelní vyhnuli spěchající řidiči přijíždějící od Jiráskova mostu, tak někteří porušují pravidla, před Národním divadlem nezahnou do Divadelní, jak je navádí během dne proměnná značka, následně ani u divadla nezahnout na Národní, což jim přikazuje značka, ale jedou přes křižovatku rovně a dále po Smetanově nábřeží. Zatímco ostatní řidiči popojíždí krokem Divadelní, oni jsou rázem téměř na úrovni Novotného lávky. Úspora opět v řádu minut.

„Zacpaná Divadelní ulice, kde jsou obytné domy, potvrzuje, že uzavření Smetanova nábřeží ve směru od mostu Legií nebyl dobrý nápad. Byli bychom pro to, aby tam auta mohla jezdit bez omezení. Klidně, ať tam nechají ty židle a stolky, průjezd po kolejích není problém,“ uvedl radní Prahy 1 pro dopravu Richard Bureš (ODS).

Městský radní Scheinherr na výzvu serveru Pražský patriot, aby se vyjádřil k problematice aktuálního chování řidičů vjíždějících na Smetanovo nábřeží, nereagoval.  

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové pražští strážníci systémovou kontrolu změny dopravního značení na Smetanově nábřeží neprovádějí. Pokud by však narazili na řidiče, který by porušil pravidla, mohou mu udělit až dvoutisícovou kontrolu.


Autor: Jan Puci

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Další články
Nahoru