
Dostanete miliony na práci pro Boha a chudé, strýc mě chce zabít. Mezi podvodnými emaily jsou i báchorky
18. srpna 2021 07:05
„Ahoj zlato, Hello Good morning. Poraďte se prosím s Barem. Steven Mike za uplatnění vasí náhrady. Aby vám byla vaše karta ATM dorucena, musite zaplatit poplatek za doručení. Linda Annette.“ Takto zněl email, který dostal uvedený muž nedávno do své firemní schránky.
„Takové emaily dostávám každý měsíc, už jsem si je začal archivovat. Nechápu, jak takové slátanině z překladače může někdo uvěřit,“ sdělil muž, jehož identitu redakce zná.
Na první pohled nedůvěryhodný charakter těchto podvodných emailů již dříve potvrdilo Policejní prezidium ČR. „Emailové zprávy jsou psány češtinou z webového překladače, které mohou obsahovat zjevné gramatické chyby nebo překlepy. Jedná se o jednoduchý text bez jakýchkoliv příloh. Jako identifikace platby bývá často uveden ,Administrativní seminář´. Pachatel používá freemailové schránky na zahraničních doménách, případně takzvaný emailový anonymizér,“ uvedlo prezidium.
„Tento typ podvodu se nazývá v anglické terminologii jako CEO Fraud či BEC (Business email compromise). Pachatel využívá takzvaného sociálního inženýrství, aby přiměl cílové osoby plnit své požadavky a v mnoha případech se mu to, i přes triviálnost komunikace a technik přesvědčování, velmi dobře daří,“ sdělilo prezidium.V dalším emailu, který má redakce k dispozici, ze sebe údajná Linda Annette udělala bohatou a vážně nemocnou vdovu. „Jsem vdova, stárnoucí a dlouhodobě nemocná. Mám nějaké finanční prostředky, které jsem zdědila po manželovi, který zemřel při autonehodě,“ zněl úvod pochybného emailu psaného ve slovenštině.
Dále adresátovi sdělila, že už jí zbývají jen tři měsíce života, že by rád někomu darovala zděděných 2,7 milionu EUR, aby tyto prostředky byly použity na „Boží práci“. Aby k převodu mohlo dojít, potřebuje adresátovo jméno, věk, povolání, telefon a fotografii. Následně prý pošle zplnomocnění a kontakt na banku.
Podvodníci ve snaze dosáhnout „osobního přístupu“ své báchorky někdy staví na shodě příjmení dárce a obdarovaného. Tak například údajný právní zástupce v jednom emailu píše, že jeho klient, který se zabil při nehodě, měl na účte desítky milionů dolarů. Nyní banka vyhrožuje propadnutím těchto peněz, pokud se nenajde příbuzný, který by mohl prostředky zdědit.
* Zdroj: Printscreen email
Pokud se člověk na smyšlené příběhy slibující pohádkové jmění chytne a začne s údajným dárcem komunikovat, zahrává si a riskuje, že nakonec sám přijde o peníze „Hrozeb, které číhají v emailových zprávách a jejich přílohách, je velké množství. Každé infikování počítače nebo celé firemní sítě, případně neoprávněně odčerpaná částka peněz začíná individuální chybou konkrétního zaměstnance. Vždy ověřujte u odesílatele každý požadavek na platbu, věnujte pozornost obsahu e-mailových zpráv (rozdíl v dřívější komunikaci oproti jednoduchým textům s gramatickými chybami, tykání x vykání), ověřujte tvar emailové adresy odesílatele,“ apeluje Policejní prezidium ČR.
Na závěr jedna perlička, která jen potvrzuje absurdnost podvodných emailů. V úvodu zmíněný podnikatel dostal před týdnem email od jakési Anny Kessie. Ta se rozhodla působit na city před popsání ohrožení vlastního života.
Anketa
Dostáváte občas emaily, které vám slibují při splnění určitých podmínek finanční dar?
„Jelikož internetových podvodů přibývá, apelujeme na občany, aby si vždy před odesláním peněz zkontrolovali a prověřili pravost emailu a raději se vždy předem domluvili osobně nebo alespoň telefonicky a potvrdili si čísla účtů. Doporučujeme si do internetového vyhledávače zadat emailovou adresu i název firmy, s kterou komunikujete, číslo účtu, kam peníze posíláte, zda už tam nejsou zveřejněna nějaká upozornění či negativní recenze,“ sdělila Iva Kormošová z Policie ČR.