Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dostanete miliony na práci pro Boha a chudé, strýc mě chce zabít. Mezi podvodnými emaily jsou i báchorky
Vidina snadno získaných prostředků některé lidi vede k tomu, že se nechají napálit a ve finále sami o peníze přijdou. Foto: Jan Puci

Dostanete miliony na práci pro Boha a chudé, strýc mě chce zabít. Mezi podvodnými emaily jsou i báchorky

Policisté dlouhodobě upozorňují na existenci podvodných emailů, jejichž cílem je vytáhnout z důvěřivců peníze. I když se jedná často o absurdně znějící požadavky, stále se opakující policejní výzvy ukazují, že u některých lidí bohužel dopadají apely nenechavců na úrodnou půdu. Redakci serveru Pražský patriot se ozval jeden podnikatel, který tyto emaily dostává několikrát do měsíce. Rozhodli jsme se část těchto zpráv publikovat. Obsah působí téměř komicky, fakt, že někdo se nechá napálit, uvěří a přijde tak o peníze, je naopak bohužel smutný.

„Ahoj zlato, Hello Good morning. Poraďte se prosím s Barem. Steven Mike za uplatnění vasí náhrady. Aby vám byla vaše karta ATM dorucena, musite zaplatit poplatek za doručení. Linda Annette.“ Takto zněl email, který dostal uvedený muž nedávno do své firemní schránky.

„Takové emaily dostávám každý měsíc, už jsem si je začal archivovat. Nechápu, jak takové slátanině z překladače může někdo uvěřit,“ sdělil muž, jehož identitu redakce zná. 

Na první pohled nedůvěryhodný charakter těchto podvodných emailů již dříve potvrdilo Policejní prezidium ČR. „Emailové zprávy jsou psány češtinou z webového překladače, které mohou obsahovat zjevné gramatické chyby nebo překlepy. Jedná se o jednoduchý text bez jakýchkoliv příloh. Jako identifikace platby bývá často uveden ,Administrativní seminář´. Pachatel používá freemailové schránky na zahraničních doménách, případně takzvaný emailový anonymizér,“ uvedlo prezidium.

„Tento typ podvodu se nazývá v anglické terminologii jako CEO Fraud či BEC (Business email compromise). Pachatel využívá takzvaného sociálního inženýrství, aby přiměl cílové osoby plnit své požadavky a v mnoha případech se mu to, i přes triviálnost komunikace a technik přesvědčování, velmi dobře daří,“ sdělilo prezidium.

V dalším emailu, který má redakce k dispozici, ze sebe údajná Linda Annette udělala bohatou a vážně nemocnou vdovu. „Jsem vdova, stárnoucí a dlouhodobě nemocná. Mám nějaké finanční prostředky, které jsem zdědila po manželovi, který zemřel při autonehodě,“ zněl úvod pochybného emailu psaného ve slovenštině.

Dále adresátovi sdělila, že už jí zbývají jen tři měsíce života, že by rád někomu darovala zděděných 2,7 milionu EUR, aby tyto prostředky byly použity na „Boží práci“. Aby k převodu mohlo dojít, potřebuje adresátovo jméno, věk, povolání, telefon a fotografii. Následně prý pošle zplnomocnění a kontakt na banku.

Podvodníci ve snaze dosáhnout „osobního přístupu“ své báchorky někdy staví na shodě příjmení dárce a obdarovaného. Tak například údajný právní zástupce v jednom emailu píše, že jeho klient, který se zabil při nehodě, měl na účte desítky milionů dolarů. Nyní banka vyhrožuje propadnutím těchto peněz, pokud se nenajde příbuzný, který by mohl prostředky zdědit.

podvodny-email1  

* Zdroj: Printscreen email

Pokud se člověk na smyšlené příběhy slibující pohádkové jmění chytne a začne s údajným dárcem komunikovat, zahrává si a riskuje, že nakonec sám přijde o peníze „Hrozeb, které číhají v emailových zprávách a jejich přílohách, je velké množství. Každé infikování počítače nebo celé firemní sítě, případně neoprávněně odčerpaná částka peněz začíná individuální chybou konkrétního zaměstnance. Vždy ověřujte u odesílatele každý požadavek na platbu, věnujte pozornost obsahu e-mailových zpráv (rozdíl v dřívější komunikaci oproti jednoduchým textům s gramatickými chybami, tykání x vykání), ověřujte tvar emailové adresy odesílatele,“ apeluje Policejní prezidium ČR.

Na závěr jedna perlička, která jen potvrzuje absurdnost podvodných emailů. V úvodu zmíněný podnikatel dostal před týdnem email od jakési Anny Kessie. Ta se rozhodla působit na city před popsání ohrožení vlastního života.

Anketa

Dostáváte občas emaily, které vám slibují při splnění určitých podmínek finanční dar?

49.2%
(49.2%)
50.8%
(50.8%)
„Potřebuji vaši naléhavou pomoc. Je mi 19 let a jsem jediným dítětem mých zesnulých rodičů. Prosím, chci, abyste mi pomohli obdržet peníze na váš bankovní účet pro investice, a po převodu mi také pomůžete získat studentská víza. Důvodem je, že mě můj strýc chce zabít kvůli mému dědictví. Několikrát jsme ohlásila svého strýce místní policii zde v mé zemi Pobřeží slonoviny, ale policie od té doby neudělala nic. Jsem ochotna vám nabídnout třicet procent peněz jako kompenzaci, pokud mi pomůžete,“ apeluje Anna.

„Jelikož internetových podvodů přibývá, apelujeme na občany, aby si vždy před odesláním peněz zkontrolovali a prověřili pravost emailu a raději se vždy předem domluvili osobně nebo alespoň telefonicky a potvrdili si čísla účtů. Doporučujeme si do internetového vyhledávače zadat emailovou adresu i název firmy, s kterou komunikujete, číslo účtu, kam peníze posíláte, zda už tam nejsou zveřejněna nějaká upozornění či negativní recenze,“ sdělila Iva Kormošová z Policie ČR.


Autor: Jan Puci

Zatínal pěsti a vyzýval strážníky k boji

Včera v 10:56

Dvojici opilých mužů, která poškozovala zaparkovaná auta, řešili strážníci z Prahy 1 v Myslíkově ulici. Během zjišťování rozsahu způsobené škody začal jeden z mužů hlídku slovně napadat a svou agresivitu stupňoval bez ohledu na opakované výzvy k uklidnění.

Nabídl úplatek a slíbil, že už to nikdy neudělá

27. září 2022 v 10:33

Policisté z oddělení hlídkové služby si v polovině září kolem půlnoci povšimli v Pélleově ulici v Praze 6 muže na skútru, který na silnici podivně kličkoval, proto se ho rozhodli zkontrolovat.

Najedl se, něco popil a usnul na podlaze

27. září 2022 v 07:36

Policisté prvního policejního obvodu zadrželi čtyřiatřicetiletého muže, který ve čtvrtek ráno vykopl dveře zadního vchodu do restaurace v Praze 1 a vstoupil dovnitř. Tam se začal chovat, jako by byl doma. Nejprve si oblékl oblečení, které nalezl na věšáku, poté začal hodovat a popíjet alkohol....

Kapsáři se zaměřili na bezbranné seniory

26. září 2022 v 09:45

Kriminalisté ze 7. oddělení obecné kriminality Prahy I. vypátrali a zadrželi čtyři osoby, které se dopouštěly opakovaných kapesních krádeží v centru metropole. Při nich se zaměřovali hlavně na seniory.

Kočka pokousala hasiče

8. září 2022 ve 14:23

Pražští hasiči ze dvou stanic zasahovali ve čtvrtek 8. září od 10:34 hodin v Jabloňové ulici v Praze 10. Hořelo tam vybavení bytu panelového domu. Hasiči zasahovali v dýchací technice.

Strážníci zabránili vykradení bytu

6. září 2022 ve 12:57

Mladého cizince, který vlezl do přízemního bytu, vypátrali včera kolem patnácté hodiny strážníci. Kvůli muži, na kterého byl vydán příkaz k zatčení, se na místo sjely všechny složky IZS. O případu strážníky informoval prostřednictvím linky 156 náhodný...

Další články
Nahoru