Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Dostanete miliony na práci pro Boha a chudé, strýc mě chce zabít. Mezi podvodnými emaily jsou i báchorky
Vidina snadno získaných prostředků některé lidi vede k tomu, že se nechají napálit a ve finále sami o peníze přijdou. Foto: Jan Puci

Dostanete miliony na práci pro Boha a chudé, strýc mě chce zabít. Mezi podvodnými emaily jsou i báchorky

Policisté dlouhodobě upozorňují na existenci podvodných emailů, jejichž cílem je vytáhnout z důvěřivců peníze. I když se jedná často o absurdně znějící požadavky, stále se opakující policejní výzvy ukazují, že u některých lidí bohužel dopadají apely nenechavců na úrodnou půdu. Redakci serveru Pražský patriot se ozval jeden podnikatel, který tyto emaily dostává několikrát do měsíce. Rozhodli jsme se část těchto zpráv publikovat. Obsah působí téměř komicky, fakt, že někdo se nechá napálit, uvěří a přijde tak o peníze, je naopak bohužel smutný.

„Ahoj zlato, Hello Good morning. Poraďte se prosím s Barem. Steven Mike za uplatnění vasí náhrady. Aby vám byla vaše karta ATM dorucena, musite zaplatit poplatek za doručení. Linda Annette.“ Takto zněl email, který dostal uvedený muž nedávno do své firemní schránky.

„Takové emaily dostávám každý měsíc, už jsem si je začal archivovat. Nechápu, jak takové slátanině z překladače může někdo uvěřit,“ sdělil muž, jehož identitu redakce zná. 

Na první pohled nedůvěryhodný charakter těchto podvodných emailů již dříve potvrdilo Policejní prezidium ČR. „Emailové zprávy jsou psány češtinou z webového překladače, které mohou obsahovat zjevné gramatické chyby nebo překlepy. Jedná se o jednoduchý text bez jakýchkoliv příloh. Jako identifikace platby bývá často uveden ,Administrativní seminář´. Pachatel používá freemailové schránky na zahraničních doménách, případně takzvaný emailový anonymizér,“ uvedlo prezidium.

„Tento typ podvodu se nazývá v anglické terminologii jako CEO Fraud či BEC (Business email compromise). Pachatel využívá takzvaného sociálního inženýrství, aby přiměl cílové osoby plnit své požadavky a v mnoha případech se mu to, i přes triviálnost komunikace a technik přesvědčování, velmi dobře daří,“ sdělilo prezidium.

V dalším emailu, který má redakce k dispozici, ze sebe údajná Linda Annette udělala bohatou a vážně nemocnou vdovu. „Jsem vdova, stárnoucí a dlouhodobě nemocná. Mám nějaké finanční prostředky, které jsem zdědila po manželovi, který zemřel při autonehodě,“ zněl úvod pochybného emailu psaného ve slovenštině.

Dále adresátovi sdělila, že už jí zbývají jen tři měsíce života, že by rád někomu darovala zděděných 2,7 milionu EUR, aby tyto prostředky byly použity na „Boží práci“. Aby k převodu mohlo dojít, potřebuje adresátovo jméno, věk, povolání, telefon a fotografii. Následně prý pošle zplnomocnění a kontakt na banku.

Podvodníci ve snaze dosáhnout „osobního přístupu“ své báchorky někdy staví na shodě příjmení dárce a obdarovaného. Tak například údajný právní zástupce v jednom emailu píše, že jeho klient, který se zabil při nehodě, měl na účte desítky milionů dolarů. Nyní banka vyhrožuje propadnutím těchto peněz, pokud se nenajde příbuzný, který by mohl prostředky zdědit.

podvodny-email1  

* Zdroj: Printscreen email

Pokud se člověk na smyšlené příběhy slibující pohádkové jmění chytne a začne s údajným dárcem komunikovat, zahrává si a riskuje, že nakonec sám přijde o peníze „Hrozeb, které číhají v emailových zprávách a jejich přílohách, je velké množství. Každé infikování počítače nebo celé firemní sítě, případně neoprávněně odčerpaná částka peněz začíná individuální chybou konkrétního zaměstnance. Vždy ověřujte u odesílatele každý požadavek na platbu, věnujte pozornost obsahu e-mailových zpráv (rozdíl v dřívější komunikaci oproti jednoduchým textům s gramatickými chybami, tykání x vykání), ověřujte tvar emailové adresy odesílatele,“ apeluje Policejní prezidium ČR.

Na závěr jedna perlička, která jen potvrzuje absurdnost podvodných emailů. V úvodu zmíněný podnikatel dostal před týdnem email od jakési Anny Kessie. Ta se rozhodla působit na city před popsání ohrožení vlastního života.

Anketa

Dostáváte občas emaily, které vám slibují při splnění určitých podmínek finanční dar?

49.2%
(49.2%)
50.8%
(50.8%)
„Potřebuji vaši naléhavou pomoc. Je mi 19 let a jsem jediným dítětem mých zesnulých rodičů. Prosím, chci, abyste mi pomohli obdržet peníze na váš bankovní účet pro investice, a po převodu mi také pomůžete získat studentská víza. Důvodem je, že mě můj strýc chce zabít kvůli mému dědictví. Několikrát jsme ohlásila svého strýce místní policii zde v mé zemi Pobřeží slonoviny, ale policie od té doby neudělala nic. Jsem ochotna vám nabídnout třicet procent peněz jako kompenzaci, pokud mi pomůžete,“ apeluje Anna.

„Jelikož internetových podvodů přibývá, apelujeme na občany, aby si vždy před odesláním peněz zkontrolovali a prověřili pravost emailu a raději se vždy předem domluvili osobně nebo alespoň telefonicky a potvrdili si čísla účtů. Doporučujeme si do internetového vyhledávače zadat emailovou adresu i název firmy, s kterou komunikujete, číslo účtu, kam peníze posíláte, zda už tam nejsou zveřejněna nějaká upozornění či negativní recenze,“ sdělila Iva Kormošová z Policie ČR.


Autor: Jan Puci

Hořela knihovna, zasahovali hasiči

Včera v 11:31

Ve čtvrtek 25. listopadu zasahovaly od 17:30 hodin tři profesionální jednotky pražských hasičů v Kafkově ulici v Praze 6 u požáru bytu.

Cizinec v centru povalil betonový koš

23. listopadu 2021 ve 12:38

Mladý cizinec na náměstí Republiky před zraky strážníků povalil betonový koš a křičel na ně „fuck you“. Hlídka muže vyzvala, aby se uklidnil, prokázal totožnost a koš vrátil do původního stavu. Cizinci se ale reakce strážníků nelíbila a velmi hlasitě to dával stále najevo, čímž upoutal pozornost...

V Haškově ulici řádil sprejer

22. listopadu 2021 v 18:03

V sobotu před desátou večer oslovil hlídku strážníků majitel večerky v Haškově ulici s tím, že mu právě někdo posprejoval výlohu nápisem „ZONE7“.

Odcizit lubrikační gel se mu vymstilo

22. listopadu 2021 v 17:58

Krádež lubrikačního gelu v hodnotě 160 korun se stala osudnou 34letému muži. Věc odcizil v nákupním centru na Smíchově a strážníky přivolala ostraha obchodu.

V Křesomyslově ulici hořel byt v činžovním domě

17. listopadu 2021 v 08:51

Dvě jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly v úterý 16. listopadu od 20:25 hodin v Křesomyslově ulici v Praze 4 u požáru bytu v činžovním domě.

Dva zákazy a jednou drogy

11. listopadu 2021 v 07:38

První den týdne byl pro strážníky pestrý. V centru zaparkoval řidič se zákazem řízení na místě vyhrazeném pro invalidy. Tvrdil, že autem přijela jeho přítelkyně. Na Černém Mostě nejprve řešili muže, který se dopustil krádeže, vzápětí ho ale chytli za zákaz řízení. Řidičku ovlivněnou drogami pak...

Požár v Janovské ulici

10. listopadu 2021 v 08:01

Pražští policisté spolu s ostatními složkami integrovaného záchranného systému vyjížděli v sobotu krátce po sedmé hodině ranní do Janovské ulice v Praze 10 k požáru panelového domu. Jako první na místě byli policisté z pohotovostní motorizované jednotky, kteří se nemohli dostat dovnitř do domu,...

Drogy v autě a zákaz řízení

9. listopadu 2021 v 09:49

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky si v sobotu odpoledne všimli v ulici Polaneckého v Praze 9 modrého auta, které se rozhodli zastavit a zkontrolovat.

Nářadí ve stavební buňce a nocleh ho zlákaly k noční návštěvě

2. listopadu 2021 v 15:58

Zvuk tříštícího se skla a tupé rány vycházející z nedalekého staveniště probudily obyvatele z ulice U Klikovky v Praze 5. Hlídka srážníků prošla na staveniště otevřenou bránou a zjistila světlo a pohyb ve stavební buňce.

Další články
Nahoru