dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Dospělý syn týral svého otce. Ničil mu byt, házel po něm věci a pak na něj vzal nůž
Při jednom ze sporů vzal syn na svého otce nůž! Ilustrační foto: freeimages.com

Dospělý syn týral svého otce. Ničil mu byt, házel po něm věci a pak na něj vzal nůž

Pražské domácnosti muselo kvůli domácímu násilí letos v prvním pololetí opustit 100 lidí. Vykázala je policie. V hlavním městě je tak počet vykázání nejvyšší ze všech regionů v Česku. Vyplývá to ze statistik organizace Bílý kruh bezpečí. Vykázání z domova na deset dní mohou policisté používat od ledna 2007. Chrání jím ohrožené lidi před výpady za zavřenými dveřmi domovů. Obětem pomáhá pražské intervenční centrum.

Jenom v měsíci červnu řešili pracovníci centra 17 vykázání z bytu kvůli domácímu násilí, což je v tomto měsíci také historicky rekordní počet. „Zejména se tam objevilo několik případů mezigeneračního násilí,“ přiblížila vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová s tím, že mezi vykázanými skončil i pětatřicetiletý syn, který napadal a ničil majetek svého sedmdesátiletého otce.

Ten žil v rodinném domku se synem sám. Syn neměl stálé zaměstnání, nechtělo se mu proto ani pravidelně přispívat na výdaje spojené s chodem domácnosti. Otec však z důchodu nezvládal domácnost financovat, a tak začaly mezi muži hádky kvůli penězům.

„Syn otce opakovaně napadal nejprve slovně, později přidal i strkání, házení předměty a začal pravidelně ničit vybavení bytu. Často se vracel domů opilý a pod vlivem alkoholu se jeho agresivita ještě stupňovala,“ líčila Holušová.

Týraný muž chce trápení aktivně rešit

Otec se mu snažil několikrát domlouvat. Nic však nezabíralo. Nakonec vše vyvrcholilo, když syn při jednom z útoků otci vyhrožoval zabitím s nožem v ruce. Přivolaní policisté následně syna ze společného obydlí vykázali na deset dní.

„Otci jsme pomohli ve stanovené lhůtě připravit a podat návrh k soudu, díky kterému byla desetidenní lhůta prodloužena na jeden měsíc,“ dodala Holušová s tím, že do budoucna si otec může požádat soud o další prodloužení až na celkovou dobu 6 měsíců.

I přes strastiplné zkušenosti se synem se otec rozhodl celou záležitost řešit a to i prodejem svého domu. Ze získaných financí ho chce vyplatit, podobně jako jeho staršího bratra, který žije samostatně se svojí rodinou a naopak se snaží otci ve složité situaci pomáhat. Pro sebe pak chce otec zajistit vyhovující bydlení ve stejné městské části, kde žije doposud.

„Přes svůj věk a vážné zdravotní potíže se tento klient postavil k problémům s obrovskou vitalitou a aktivně situaci řeší. Sám si uvědomil, že oddělené bydlení a úplné osamostatnění syna je jedinou možnou volbou. Do budoucna není vyloučeno, že se vztahy uklidní a syn se bude s otcem pravidelně vídat, to už však záleží na obou zúčastněných a půjde o projev jejich svobodné vůle, nikoli vzájemné závislosti,“ hodnotila Holušová.

Intervenční centrum si získalo důvěru

Od začátku letošního roku bylo v hlavním městě Praze vykázáno z bytu nejvíce násilníků ze všech regionů v České republice. Celkem bylo za šest měsíců v metropoli odhaleno sto těchto případů domácího násilí.

„V tomto ohledu je to vůbec nejvyšší počet případů domácího násilí za první pololetí roku, které řešilo ve své historii Intervenční centrum od svého vzniku v roce 2007. Tím se navíc ukazuje, že se centru podařilo získat si potřebnou důvěru mezi veřejností a navázat úzkou spolupráci s policií a dalšími institucemi při řešení této problematiky,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické. Může jít o psychické, sexuální či ekonomické násilí.

O dalších případech domácího násilí v Praze čtěte zde.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru