Dnes Úterý - zatazeno 9°C
Zítra Středa - oblacno 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dosluhující vedení Prahy ignoruje vůli voličů, píše bývalý primátor tomu současnému
Koalici SPOLU vadí především fakt, že ve vedení Prahy je stále aktivní radní pro sociální oblast Milena Johnová, která v letošních volbách už nekandidovala. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Dosluhující vedení Prahy ignoruje vůli voličů, píše bývalý primátor tomu současnému

Ani dva a půl týdne po volbách do pražského zastupitelstva není jasné, jaké politické vedení bude mít hlavní město v následujících čtyřech letech. Dohoda vázne především kvůli neshodám mezi vítěznou koalicí SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a Piráty. Důkazem napětí  je i dnes zveřejněný veřejný dopis, ve kterém volební lídr SPOLU a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda z ODS kritizuje primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za to, že dosluhující vedení metropole přijímá pod jeho vedením zásadní rozhodnutí, na která už nemá mandát od voličů. 

Podle Svobody mezi základní principy slušného vládnutí vždy patřilo, že dosluhující Rada hl. m. Prahy nepřijímala žádná zásadní rozhodnutí, která by mohla mít vliv zejména na dispozice s majetkem hlavního města, na dopad do rozpočtu města, nebo kterými by zavazovala město k významným investicím, prostřednictvím kterých by ovlivňovala strategické směřování města. 

„Standardem vždy bývalo podnikat pouze takové úkony, které nesnesou odkladu a jejichž neuskutečnění by mohlo způsobit hlavnímu městu škodu nebo jiný závažný následek,“ připomíná Svoboda, který byl pražským primátorem dva a půl roku v letech 2010 a 2013. 

„V této chvíli nemá stávající vedení města většinu v Zastupitelstvu hl. m. Prahy, někteří členové rady dokonce nemají ani mandát zastupitele a jako exekutivní kolektivní orgán v tuto chvíli nemáte důvěru Pražanů pro to, abyste mohli přijímat jakákoliv zásadní usnesení. Tím, že tam činíte, ignorujete vůli pražských voličů vyjádřenou výsledky voleb,“ píše v dopise Svoboda.

Podle něj je nevhodné, že vedení Prahy těsně po volbách přijala rozhodnutí o zahájení projektových prací k realizaci a revitalizaci kampusu Dejvice, či schválila memorandum s Prahou 5 o rozvoji lokality Jinonice. 

Současný primátor s výkladem Svobody nesouhlasí. „Zákon hovoří jasně. Rada města má odpovědnost za vedení města až do zvolení rady nové. A není pravdivé tvrzení, že stávající koalice nemá většinu v zastupitelstvu. Piráti na procenta dopadli lépe než v roce 2018. Počty zastupitelů hovoří také jasně. Ve volbách v roce 2018 Piráti získali 13, Praha sobě 13, TOP 09 8, STAN 3, KDU-ČSL 1, Hana Kordová Marvanová 1, celkem dosavadní koalice 39 zastupitelů. V letošních volbách do zastupitelstva Piráti získali 13, Praha sobě 11, TOP 09 7, STAN 5, KDU-ČSL 2, Hana Kordová Marvanová 1, celkem tedy dosavadní koalice opět 39 zastupitelů. Naopak ODS má oproti roku 2018 místo 13 zastupitelů nyní pouze 9. Hlavní rozdíl oproti volbám 2018 je to, že TOP 09 je nyní součástí jiné předvolební koalice, než ve Spojených silách pro Prahu (TOP09, STAN, KDU-ČSL) v roce 2018," vyjmenovává Hřib. 

Svoboda si nebere servítky s dosluhující radní pro sociální oblast z Prahy sobě, která v letošních volbách už nekandidovala. „Za obzvlášť neuvěřitelné, a s čím jako lékař zásadně nesouhlasím, je skutečnost, že necháváte radní Milenu Johnovou, která je v této chvíli zcela bez mandátu voličů, aby proti vůli úřadu nechala schvalovat radou materiály, které mohou negativním a zásadním způsobem ovlivnit sociální péči v hlavním městě. Její nesprávně nastavená transformace mimopražských zařízení sociální péče o zdravotně postižené vyvolala velkou míru kontroverze i v odborných kruzích,“ píše Svoboda.

Mezi materiály, které přísluší k odhlasování až nové radě, patří podle Svobody také schvalování kroků k modernizaci péče o děti se zdravotním postižením nebo třeba návrh Metodiky posuzování staveb pro rezidenční seniorské sociální služby. „Neexistuje žádný legitimní důvod pro to, aby tato usnesení musela být schválena ještě touto radou. A toto je jen malý výběr z toho, co Vaše rada v uplynulých dnech podnikla,“ je v dopise.

Svoboda v závěru dopisu primátora vyzývá, aby končící rada přestala přijímat zásadní rozhodnutí s významným dopadem na chod města, a aby zástupci koalice zvolení do orgánů městských firem a městem řízených organizací přestali podnikat strategické kroky, které ovlivňují jejich fungování.

„Nechte prosím na posouzení nového vedení města, zda bude pokračovat v připravených projektech a investicích. V opačném případě Vaše jednání zbytečně vrhá negativní světlo a podezření na samotné projekty a okolnosti jejich vzniku,“ dodává Svoboda. 

Zářijové komunální volby v Praze vyhrála koalice SPOLU, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má pátý STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.

Koalice SPOLU po volbách prohlásila, že by ráda ustanovila v Praze vedení na půdorysu vlády, tedy se STAN a Piráty. Ti by rádi pozvali do koalice Prahu sobě, což však SPOLU odmítá.

Anketa

Bude podle vás ve vedení Prahy v následujících čtyřech letech koalice SPOLU s Piráty?

Zatímco mezi STAN a SPOLU nejsou při jednáních překážky, u Pirátů možná dohoda narazila na požadavek Pirátů ohledně trestně stíhaných politiků. V radě by za KDU-ČSL měl podle plánů SPOLU zasednout Jan Wolf, který je obžalován ve starší kauze týkající se sportovních dotací na magistrátu.

„Trváme na tom, že jako pirátští zastupitelé nechceme usednout v Radě hl. m. Prahy, pokud v ní budou zároveň trestně stíhané osoby. A to po celé volební období a bez ohledu na stranickou příslušnost,“ zopakoval včera Hřib.

„V konstruktivním dialogu se SPOLU o programových průnicích a klíčových tématech, které Prahu trápí plánujeme pokračovat hned v příštím týdnu na jednom z dalších jednání, na jehož termínu se nyní domlouváme," sdělil dnes serveru Pražský patriot v reakci na Svobodův otevřený dopis primátor. 


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru