Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dosluhující pražská rada schválila novou vyhlášku o odpadech
Svoz odpadu v Praze. Foto: archiv

Dosluhující pražská rada schválila novou vyhlášku o odpadech

Praha má návrh nové vyhlášky o odpadech, která řeší svoz komunálního odpadu nebo systém sběrných dvorů. Dnes ji schválili městští radní, v případě souhlasu zastupitelstva by měla platit od příštího roku. Norma vychází z původní vyhlášky z roku 2007, kterou bylo nutné nahradit kvůli novele zákona. Oproti původnímu předpisu zahrnuje například komunitní kompostování nebo takzvané re-use pointy, tedy místa s věcmi, které by ještě mohly někomu posloužit. Město chce také upravit zapojení podnikatelů do systému svozu odpadu.

Nová vyhláška vychází z nového zákona o odpadech, který začal platit loni v lednu. Dosavadní městská vyhláška z roku 2007 tak odkazuje na už neplatný zákon. Nový předpis také podle magistrátu zavádí řadu už využívaných nástrojů, kterým zatím chybělo právní zakotvení.

Tím je například komunitní kompostování. „Zásadní zůstává, že komunitní kompostování jako jeden ze způsobů předcházení vzniku odpadu se týká výhradně rostlinných zbytků z údržby zeleně a zahrad," stojí ve schváleném dokumentu.

Vyhláška upravuje i re-use pointy sloužící k odevzdávání starých, ale funkčních výrobků pro další použití. Zatím jsou podle magistrátu ve čtyřech sběrných dvorech, ale počet se bude dále navyšovat.

Město podle dokumentu plánuje také úpravu pravidel, za kterých se mohou do obecního systému sběru odpadu zapojit podnikatelé. S městem už uzavírají smlouvy, často však podle města produkují odpadu více a přebytky vyhazují do veřejných stanovišť tříděného odpadu.

„Hlavní město Praha proto plánuje podnikající fyzické osoby rozčlenit do jednotlivých kategorií podle charakteru jejich podnikatelské činnosti a pro takto vzniklé skupiny stanovit minimální poskytované objemy sběrných nádob pro každý druh produkovaného odpadu," píše se v dokumentu.

Nová úprava také ruší možnost takzvaného pytlového sběru, který spočívá v zanechávání pytlů s odpadem před provozovnami. Podle magistrátu se neosvědčil a není příliš využívaný. Město tento způsob nahradí takzvaným virtuálním objemem, který si daná provozovna zaplatí, a bude moci odpad vyhazovat do veřejných kontejnerů.

Zástupci koalice SPOLU dnes kritizovali fakt, že dosluhující rada rozhodla o tomto a dalších materiálech, které podle nich měla odložit do zvolení nové reprezentace vzešlé ze zářijových voleb.

„Standardem vždy bývalo podnikat pouze takové úkony, které nesnesou odkladu a jejichž neuskutečnění by mohlo způsobit hlavnímu městu škodu nebo jiný závažný následek,“ uvedl kandidát SPOLU na primátora Bohuslav Svoboda (ODS).

O tom, jak bude vypadat pražská koalice, stále není jasno, jednání mezi SPOLU, Piráty a STAN se od voleb neposunula.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru